Με δύο γκολ του Μαουρίσιο ο ΠΑΟΚ νίκησε με 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης κι έκανε το 5Χ5 στην έδρα του - «Πετά» στην άδεια Τούμπα

Το πέντε στα πέντε στην άδεια, λόγω τιμωρίας, Τούμπα έκανε ο ΠΑΟΚ. Με δύο γκολ του Μαουρίσιο (34΄, 37΄) ο «Δικέφαλος του Βορρά» επιβλήθηκε με 2-0 του Αστέρα Τρίπολης, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 9ης αγωνιστικής της Super League.
Με τα πρώτα τέρματα του Βραζιλιάνου ποδοσφαιριστή από τότε που υπέγραψε στον ΠΑΟΚ, στο πρώτο ημίχρονο, οι «ασπρόμαυροι» πήραν τους τρεις βαθμούς και μείωσαν στο -1 από τον πρωτοπόρο Ατρόμητο.
Το πρώτο γκολ ήρθε στο 34ο λεπτό, όταν ο Βιεϊρίνια έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, η άμυνα του Αστέρα απομάκρυνε τη μπάλα, η οποία έφθασε στον  Βραζιλιάνο μέσο κι αυτός με σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ.
Μετά από 2 λεπτά ο Μαουρίσιο ξαναχτύπησε πετυχαίνοντας ένα θεαματικό γκολ. Μετά από εξαιρετική ανάπτυξη των γηπεδούχων η μπάλα έφτασε στον 29χρονο μέσο κι αυτός με φοβερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη (2-0).
Στην επανάληψη ο Αστέρας ανέβασε την απόδοσή του και στο πρώτο 20λεπτο είχε ήδη 4 τελικές και μια πολύ καλή ευκαιρία. Στο 57' σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κυριακόπουλου, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, με τον Ρέι να αιφνιδιάζεται και τον Μάτος στη συνέχεια να διώχνει πριν τους επιθετικούς του Αστέρα.
Ο ρυθός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια αφού ο Αστέρας ήταν αδύναμος να απειλήσει ουσιαστικά τον ΠΑΟΚ, ενώ οι «ασπρόμαυροι» δεν έδειχναν ιδιαίτερη διάθεση για να πετύχουν κιαι τρίτο τέρμα. Οι Αρκάδες είχαν την τελευταία τους ευκαιρία στο 87' με τον Ρέι να απομακρύνει το σουτ του Καλτσά.

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)
Κίτρινες κάρτες: Τσουκαλάς, Γιαννούλης

Οι ενδεκάδες:
ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου):Ρέι, Μάτος, Σαμπράνο, Βαρέλα, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Μαουρίτσιο, Ελ Καντουρί (80' Μπίσεσβαρ), Βιεϊρίνια (86' Κάμπος), Πέλκας (76' Μακ), Πρίγιοβιτς
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σ.Παντελίδης): Aθανασιάδης, Κότσιρας (73' Δουβίκας), Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Σελίν, Γιαννούλης,Ιγκλέσιας,Τσουκαλάς (52' Καλτσάς), Ματιντά (55' Κυριακόπουλος), Τόνσο, Μανιάς.