Με σόου του Μπεργκ ο Παναθηναϊκός σκόρπισε τη Βέροια στους... 5 ανέμους

Ο Παναθηναϊκός διέλυσε με 5-0 τη Βέροια στο «Απόστολος Νικολαΐδης», στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής και περιμένει το ντέρμπι, ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός για να μάθει εάν θα παραμείνει στην 3η θέση ή, θα μειώσει στο -10 από τον Ολυμπιακό.

Χατ τρικ για τους «πράσινους» πέτυχε ο Μάρκους Μπεργκ, που είχε και 2 ασίστ (18΄πεν, 39΄πεν, 41΄), ενώ στο 21΄ ο Κλωναρίδης είχε βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Βιγιαφάνιες στο 57΄.

Όσα γκολ έχασε στο ματς του πρώτου γύρου ο Παναθηναϊκός στην πρωτεύουσα της Ημαθίας (1-1) τα πέτυχε απόψε στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανέστατη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, δεδομένων και των πολλών απουσιών των φιλοξενούμενων.

Απέναντι στην χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος οι γηπεδούχοι έκαναν πραγματικό... πάρτι. Εκτός από τα τέσσερα τέρματα που πέτυχαν στο πρώτο 45λεπτο έχασαν άλλες τρεις κλασικές ευκαιρίες για να φτάσουν σε σκορ... μαμούθ.

Μετά την χαμένη διπλή ευκαιρία στο 9΄, με τους Κλωναρίδη κι Εμποκού να μη μπορούν να σκοράρουν από κοντά, στο 17΄ με την υπόδειξη του β΄ βοηθούν, Πασχάλη, ο διαιτητής Σκουλάς υπέδειξε πέναλτι (τραβηγμένο) σε χέρι του Μίλιεβιτς μετά από σέντρα του Κουλιμπαλί (η μπάλα βρήκε πρώτα στο γόνατο του Σέρβου μέσου). Ο Μπεργκ στο 18΄ άνοιξε το σκορ και στη συνέχεια οι «πράσινοι» έκαναν ό,τι ήθελαν.

Από ασίστ του Σουηδού στο 21΄ ο Κλωναρίδης πλάσαρε για το 2-0 σα σε προπόνηση και στο 37΄ ο Σκουλάς έδειξε για δεύτερη φορά την ασβεστένια βούλα σε χέρι του Αντονιάν. Αυτή την φορά η παράβαση ήταν σωστή και ο Μπεργκ «έγραψε» το 3-0 στο 39΄.

Ο Σουηδός στράικερ, δύο λεπτά αργότερα, μετά από την εξαιρετική κάθεση πάσα του Χατζηγιοβάννη ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0.

Ο Παναθηναϊκός δεν «κατέβασε ταχύτητα» στο β΄ μέρος, το οποίο ξεκίνησε με το δοκάρι για την Βέροια από το δυνατό σουτ του Σαρπόνγκ (54΄). Οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ εύκολα και σε 5ο γκολ, αυτή την φορά με τον Λούκα Βιγιαφάνιες να πλασάρει υποδειγματικά μετά από την πάσα του Μπεργκ.

Διαιτητής: Εμμανουήλ Σκουλάς (Θεσσαλίας)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μ. Ουζουνίδης): Οδυσσέας Βλαχοδήμος, Κουρμπέλης, Ευαγγέλου, Χουλτ, Κουλιμπαλί, Λουντ (72΄ Ρέις), Ζέκα, Εμποκού (28΄ Χατζηγιοβάνης), Βιγιαφάνιες, Κλωναρίδης (59΄ Λέτο), Μπεργκ

ΒΕΡΟΙΑ (Ρ. Ντόστανιτς): Λόπεζ, Ασίγκμπα, Κάλβο (71΄ Μαυριάς), Μίλιεβιτς, Σούλε, Αντονιάν, Σαρπόνγκ, Στόιτσεφ, Κάλι, Λινάρδος (64΄ Παπαδόπουλος), Μπαλάφας (46΄ Κωνσταντινίδης).

Πηγή: in.gr