Μεσογειακοί Αγώνες: Πέντε μετάλλια η Ελλάδα στην κολύμβηση την 3η ημέρα των αγώνων

Την εντυπωσιακή ελληνική συγκομιδή μεταλλίων, κατά την 3η ημέρα των αγωνισμάτων κολύμβησης των Μεσογειακών Αγώνων του Οράν, ολοκλήρωσε η ομάδα 4Χ100μ. ελεύθερο των ανδρών, η οποία κατέλαβε τη δεύτερη θέση στον τελικό με χρόνο 3:16.64.

Η τετράδα των Ανδρέα Βαζαίου, Στέργιου Μπίλα, Κριστιάν Γκολομέεβ και Δημήτρη Μάρκου έχασε μόνο από την πολύ δυνατή Ιταλία, που τερμάτισε σε 3:15.77, ενώ άφησε τρίτη τη Γαλλία (3:18.04).

Συνολικά, η 3η ημέρα της κολύμβησης στο Οράν ολοκληρώθηκε με τη χώρα μας να κατακτά δύο χρυσά και τρία ασημένια μετάλλια. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν αναμφίβολα ο Δημήτρης Μάρκος, ο οποίος, πέραν της συμμετοχής του στη «σκυταλοδρομία», πήρε ακόμη δύο μετάλλια στις μεγάλες αποστάσεις, επιτυγχάνοντας ισάριθμα ατομικά ρεκόρ.

Αρχικά κατέκτησε το χρυσό στα 400μ. ελεύθερο με χρόνο 3:48.72, πλησιάζοντας σε απόσταση «αναπνοής» το πανελλήνιο ρεκόρ του Κώστα Εγγλεζάκη (3:48.59 από το περσινό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα).

Ο Ελληνας πρωταθλητής άφησε πίσω του τον Γάλλο Γιορίς Λεβί Μπουσό, που τερμάτισε σε 3:49.45, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Ιταλός Λούκα Ντι Τούλιο με 3:50.11.

Περίπου μιάμιση ώρα αργότερα, ο Μάρκος αγωνίστηκε στα 1.500μ. ελεύθερο όπου έδωσε εκ νέου μάχη με τον Μπουσό. Αυτή τη φορά ο Γάλλος αναδείχθηκε νικητής με 15:10.11 έναντι 15:11.47 του Ελληνα πρωταθλητή, ο οποίος βελτίωσε κατά περίπου οκτώ δευτερόλεπτα το ατομικό του ρεκόρ και έπιασε σε τέταρτο διαφορετικό αγώνισμα το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ρώμης.

Ο Ανδρέας Βαζαίος ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου των 200μ. μικτή, μαζί με τον Αλγερινό Τζαουάντ Σιούντ, καθώς οι δύο αθλητές έφτασαν ταυτόχρονα στον τερματισμό, σε 1:58.83.

Ο αθλητής του ΟΦ Νέας Ιωνίας σημείωσε μάλιστα την καλύτερη φετινή του επίδοση, δημιουργώντας προσδοκίες ενόψει του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που ακολουθεί.

Αγωνιζόμενη σε ένα στιλ που δεν ειδικεύεται, η Αννα Ντουντουνάκη κατέκτησε το δεύτερο μετάλλιό της στο Οράν, καταλαμβάνοντας τη δεύτερη θέση στα 50μ. ύπτιο με 28.68, χάνοντας για λίγο το χρυσό από τη Σέρβα Νίνα Στανισάβλιεβιτς (28.59).

Μάλιστα, ο χρόνος της Χανιώτισσας κολυμβήτριας τη φέρνει στο Νο 2 όλων των εποχών στην Ελλάδα, πίσω μόνο από την κάτοχο του πανελληνίου ρεκόρ, Νόρα Δράκου.

Και οι δύο Ελληνες αθλητές που συμμετείχαν στον τελικό των 50μ. ύπτιο βελτίωσαν τα ατομικά τους ρεκόρ, με τον Γιώργο Σπανουδάκη να μένει εκτός βάθρου για μόλις δύο εκατοστά του δευτερολέπτου.

Ο αθλητής του Παλαιού Φαλήρου πήρε την τέταρτη θέση με 25.19, βελτιώνοντας κατά ένα εκατοστό το ατομικό ρεκόρ που είχε σημειώσει στον προκριματικό (25.20), τη στιγμή που το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στον Ιταλό Λορέντζο Μόρα με 25.17.

Ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης από τη μεριά του πήρε την πέμπτη θέση με 25.32, κάνοντας και αυτός ατομικό ρεκόρ.

Στους πρωινούς προκριματικούς, η Ιωάννα Σαχά κατετάγη 13η στα 50μ. ύπτιο με 30.00, ο Δανιήλ Γιουρτζίδης 11ος στα 200μ. μικτή ατομική με 2:05.33, ενώ στα 100μ. ελεύθερο γυναικών η Σοφία Κλικοπούλου ήταν 12η με 57.03 και η Χρυσούλα Μητσάκου 16η με 58.28.

Η 3η ημέρα των αγωνισμάτων κολύμβησης στο Οράν είχε και μία μεγάλη επιτυχία για την Κύπρο, καθώς η Κάλια Αντωνίου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 100μ. ελεύθερο, σημειώνοντας μάλιστα ρεκόρ αγώνων με 54.36.