«Μίλησε» τελευταία στην παράταση η Έβερτον

Μετά από ένα απίστευτο σε εξέλιξη και σασπένς παιχνίδι, η Έβερτον νίκησε την Τότεναμ με 5-4 στην παράταση και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας, πλαισιώνοντας τις Μπόρνμουθ, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Μάντσεστερ Σίτι, Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και Λέστερ, που είχαν πάρει τα πρώτα πέντε «εισιτήρια» για τους «8».

Οι «σπερς» προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό με τον Σάντσες, όμως οι «εφοπλιστές» απάντησαν με τρία γκολ μέσα σε επτά λεπτά από τους Κάλβερτ-Λιούιν (36'), Ριτσάρλισον (38') και Σίγκουρντσον (43', πέναλτι). Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Λαμέλα μείωσε για την Τότεναμ σε 3-2, με τη συνέχεια να είναι αντίστοιχα συναρπαστική.

Στο 57' ο Σάντσες με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ισοφάρισε σε 3-3, με τον Ριτσάρλισον να «ξαναχτυπά» στο 68', δίνοντας ξανά προβάδισμα στην Έβερτον. Στο 83' ο Χάρι Κέιν (που είχε μπει αλλαγή στο 53' στη θέση του Μπέργουιν) έκανε το 4-4, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην ημίωρη παράταση.

Εκεί «μίλησε» τελευταίος ο Μπερνάρντ, κάνοντας στο 97' το 5-4 για την Έβερτον. Γκολ που τούτη τη φορά έμεινε... αναπάντητο απ' την Τότεναμ και χάρισε τη μεγάλη πρόκριση στους «μπλε» του Λίβερπουλ στα προημιτελικά του αρχαιότερου, ποδοσφαιρικού θεσμού του κόσμου.