Μίτροβιτς: «Ώρα αποπληρωμής για τη Σκωτία, με τόκο»

O Σέρβος διεθνής επιθετικός, Αλεξάνταρ Μίτροβιτς, βρέθηκε στο...χαμηλότερο σημείο της διεθνούς καριέρας του τον περασμένο Νοέμβριο, όταν έχασε το καθοριστικό πέναλτι -στη σχετική διαδιακασία- για τα play-offs του Euro 2020, εναντίον της Σκωτίας, «στέλνοντας» τους Σκωτσέζους στους τελικούς.

Ένα χρόνο αργότερα, αναδείχθηκε ήρωας της χώρας του, με ένα γκολ στο 90ο λεπτό (μπαίνοντας ως αλλαγή στο ημίχρονο), χαρίζοντας στους Σέρβους τη νίκη με 2-1 επί της Πορτογαλίας στη Λισαβόνα και μια θέση στο Μουντιάλ 2022 στο Κατάρ.

Ο 27χρονος επιθετικός της Φούλαμ, φτάνοντας τα οκτώ γκολ σε ισάριθμα παιχνίδια των προκριματικών, έγινε και ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών της χώρας του με 44 γκολ σε 69 εμφανίσεις και πυροδότησε ξέφρενους πανηγυρισμούς στο Βελιγράδι μετά τον αγώνα.

«Ώρα αποπληρωμής για τη Σκωτία, με τόκο», είπε ένας ενθουσιασμένος Μίτροβιτς στη σερβική τηλεόραση «Nova». «Όταν δουλεύεις σκληρά, είναι θέμα χρόνου να λάβεις την ανταμοιβή σου. Υπάρχει μια υπέροχη ατμόσφαιρα, ό,τι καλύτερο μπορώ να θυμηθώ και είμαι εδώ πολύ καιρό. Δεν έχω λόγια να περιγράψω πώς αισθάνομαι. Ο προπονητής μας (σ.σ. Ντράγκαν Στοΐκοβιτς) μας είχε πει ότι είμαστε ικανοί να κάνουμε θαύματα».

Η Σερβία τερμάτισε στην κορυφή του 1ου ομίλου με 20 βαθμούς από 8 αγώνες, τρεις μπροστά από την Πορτογαλία, που χρειαζόταν μόνο μια ισοπαλία για να πετύχει απευθείας πρόκριση στους τελικούς, μπαίνοντας τώρα σε διαδικασία play-offs to Mάρτιο (24-29/3/2022).

# Δήμος, φορείς και κάτοικοι της περιοχής των Οινοφύτων διατράνωσαν με τον πλέον καθαρό τρόπο χθες στη συνεδρίαση του περιφερειακού συμβουλίου την αντίθεσή τους στην...