Μουντιάλ 2018: Οι 13 ομάδες που έχουν ήδη προκριθεί

Περίπου 35 ημέρες απομένουν μέχρι το τέλος των προκριματικών, και μόλις 12 ομάδες έχουν εξασφαλίσει την πρόκριση στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018. Αν προσθέσουμε και τη διοργανώτρια Ρωσία, τότε φτάνουν τις 13 σε σύνολο 32, κι αυτό σημαίνει ότι παρακολουθούμε μία από τις πιο συναρπαστικές προκριματικές φάσεις στα χρονικά.

Άλλες δέκα θέσεις θα κριθούν μέχρι τις 11/10 και οι υπόλοιπες το Νοέμβριο με τη διεξαγωγή των αγώνων μπαράζ και την ολοκλήρωση των αγώνων της αφρικανικής ζώνης (CAF).

Πάει Μουντιάλ η Νιγηρία

Παρούσα στα γήπεδα της Ρωσίας θα είναι το ερχόμενο καλοκαίρι η Νιγηρία. Το γκολ του Αλεξ Ιβόμπι στο δεύτερο μέρος χάρισε τη νίκη στη Νιγηρία (1-0 επί της Ζάμπια), η οποία έγινε η πρώτη αφρικανική ομάδα που προκρίνεται στην τελική φάση του Μουντιάλ 2018.

Με το «τρίποντο» η Νιγηρία έφτασε στους 13 βαθμούς στο 2ο γκρουπ της Αφρικανικής Ζώνης και μία αγωνιστική πριν το τέλος των προκριματικών απόκτησε διαφορά 6 βαθμών από την Ζάμπια.

Ο στράικερ της Άρσεναλ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 73ο λεπτό, ενώ λίγα λεπτά νωρίτερα οι Εντιντί και Μόουζες, είχαν απωλέσει μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρουν.

Η Νιγηρία παίρνει το «εισιτήριο» για 6η φορά στις τελευταίες 7 τελικές φάσεις Παγκοσμίων Κυπέλλων, μένοντας εκτός μόνο από τη διοργάνωση του 2006 στα γήπεδα της Γερμανίας.

Η Κόστα Ρίκα προκρίθηκε στο Μουντιάλ

Η Κόστα Ρίκα εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση της για τα τελικά του παγκοσμίου κυπέλλου ποδοσφαίρου, που θα διεξαχθούν το προσεχές καλοκαίρι, στα γήπεδα της Ρωσίας.

Οι παίκτες του Οσκαρ Ραμίρες αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με την Ονδούρα, που προηγήθηκε στο 66` με τον Ερνάντζες, αλλά κατάφεραν να πάρουν τον «χρυσό» βαθμό στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με το γκολ του Γουόστον.

Η Κόστα Ρίκα εξασφάλισε την 2η θέση στον όμιλο της Concafaf (σ.σ. πίσω από το Μεξικό που επίσης έχει προκριθεί) και θα βρεθεί στα τελικά ενός Μουντιάλ για πέμπτη φορά στην Ιστορία της, καθώς προηγήθηκαν οι συμμετοχές του 1990, του 2002, του 2006 και του 2014, όπου στην φάση των «16» απέκλεισε την εθνική Ελλάδας στα πέναλτι.