Μπάγερν και Φέγενορντ κατέκτησαν τα Super Cup σε Γερμανία και Ολλανδία

Μετά από έναν συγκονιστικό αγώνα, η Μπάγερν κατέκτησε και το Σούπερ Καπ, καθώς νίκησε 5-4 στα πέναλτι την Ντόρτμουντ, η οποία είχε αρχηγό της τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο.

Η κανονική διάρκεια έληξε 2-2, με την Ντόρτμουντ να προηγείται δύο φορές, με τον Πούλισιτς στο 12' και τον Ομπαμεϊάνγκ στο 71' και τους Βαυαρούς να ισοφαρίζουν με τον Λεβαντόφσκι στο 18' και με αυτογκόλ του Μπουέρκι, δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του 90λεπτου.

Η Φέγενορντ νικήτρια στην Ολλανδία

Το Σούπερ Καπ της Ολλανδίας, το οποίο φέρει πλέον το όνομα του Γιόχαν Κρόιφ, κατέκτησε η Φέγενορντ, κόντρα στη Φίτεσε.
Οι πρωταθλητές προηγήθηκαν στο 7' με τον Τόορνστρα, αλλά δέχθηκαν την ισοφάριση με πέναλτι του Μπούτνερ στο 59'.

Η κανονική διάρκεια έληξε 1-1 κι έτσι το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου η Φέγενορντ επικράτησε με 4-2.