Μπακς - Μάτζικ 123-92: Αντετοκούνμπο και Μιλγουόκι αφάνισαν το Ορλάντο με ρεκόρ συλλόγου

Απολαυστικό το Μιλγουόκι, τσαλαπάτησε με 123-92 τους Ορλάντο Μάτζικ και ανέβηκε στο 10-8. Ρεκόρ στην ιστορία τους πέτυχαν οι Μπακς με το +41 του ημιχρόνου, πριν φτάσουν και στο +51, με 12/8/9 σε 24 λεπτά έκλεισε τον αγώνα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, έπαιξαν Θανάσης και Καλαϊτζάκης.

Τα ξημερώματα της περασμένης Κυριακής (21/11), οι Μπακς σπατάλησαν προβάδισμα 25 πόντων στην τελευταία περίοδο και λίγο έλειψε να "αυτοκτονήσουν" απέναντι στους Μάτζικ. Τα ξημερώματα της Τρίτης (23/11) τα πράγματα εξελίχθηκαν διαφορετικά. Η ομάδα του Μιλγουόκι συνέτριψε εκείνη του Ορλάντο (123-92), έγραψε ρεκόρ στην ιστορία της με το +41 του πρώτου μέρους και ανέβηκε στο 10-8 έχοντας πλέον θετικό ρεκόρ και εκτός, αλλά και εκτός έδρας.

Διαλύοντας το μεγαλύτερο προβάδισμα που είχε γράψει στο ΝΒΑ σε ημίχρονο (+38 στις 26 Δεκεμβρίου του 1978, όταν είχε προηγηθεί με 78-40 των Ντιτρόιτ Πίστονς), η παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο πέρασε μια πραγματικά πολύ όμορφη βραδιά μπροστά στο κοινό της. Ο Greek Freak είχε 12 πόντους (4/8 δίποντα, 4/6 βολές), 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ σε μόλις 23:44, με τον Μπόμπι Πόρτις να γράφει το τρίτο σερί double-double (13 πόντοι - 11 ριμπάουντ σε 22:30), τον Τζρου Χόλιντεϊ να γεμίζει τη στατιστική του (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 23:25) και τον Πατ Κόνατον να κάνει θραύση σε ακόμα έναν αγώνα με τα μακρινά του σουτ (17 πόντοι σε 18:52, με 5/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ). Έπαιξε και έπαιξε αρκετά ο Γιώργος Καλαϊτζάκης, που είχε 5 πόντους από 1/1 τρίποντο και 2/2 βολές, μαζί με τρία ριμπάουντ σε 13 λεπτά.

Πολύ άσχημο βράδυ για τους Μάτζικ, που αυτή τη φορά δεν μπήκαν καλά στο ματς, δεν έβγαλαν αντίδραση σε κανένα σημείο του αγώνα, γκρίνιαξαν πολύ, γκρίνιαξαν χωρίς λόγο και "τιμωρήθηκαν" για την προ δύο ημερών καλή τους προσπάθεια που έμεινε στη μέση. Μάικαλ Μάλντερ (13 πόντοι σε 27 λεπτά) και Μο Βάγκνερ (18 πόντοι σε 24 λεπτά) ήταν οι δύο που τουλάχιστον προσπάθησαν, ήταν όμως και οι μοναδικοί, ίσως μαζί με τον Αρ Τζέι Χάμπτον που παίζει καλά το τελευταίο διάστημα και περιμένει την ευκαιρία του για να μπει στην αρχική πεντάδα και να θεωρηθεί σημαντικό μέλος του rotation. Στο 4-14 έπεσε το Ορλάντο (1-6 εντός και 3-8 εκτός έδρας), που παραμένει στην τελευταία θέση της Ανατολής.

Εκτός αγώνα έμειναν για τους Μπακς οι Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο, Σέμι Οτζελέγε, Μπρουκ Λόπεζ, Σάντρο Μαμουκελασβίλι, ενώ για τους Μάτζικ δεν έπαιξαν οι Μαρκέλ Φουλτζ, Κόουλ Άντονι, Μάικλ Κάρτερ-Γουίλιαμς, Τζόναθαν Άιζακ.

Επόμενος αντίπαλος για τους Μπακς οι Ντιτρόιτ Πίστονς τα ξημερώματα της Πέμπτης (25/11) στις 03:00, στο πέμπτο σερί και τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι πριν από ταξίδια στο Ντένβερ και στην Ιντιανάπολις.

Ο αγώνας

Με αποτελεσματική άμυνα και με τους πέντε βασικούς να σκοράρουν από ένα καλάθι, οι Μπακς μπήκαν στο ματς με καλή κυκλοφορία, πίεση στην άμυνα και αποφασιστικότητα. Έτρεξαν ένα σερί 15-0 για να χτίσουν προβάδισμα 16 πόντων (22-6 στο 7'), πήραν τρίποντα από Χιλ και Χουντ για το 28-9 στο ένατο λεπτό και πήγαν στο +25 (36-11) λίγο πριν από το τέλος της περιόδου, στην οποία είχαν 6/9 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 6/10 βολές και 19 ριμπάουντ απέναντι στα 7/21 σουτ των αντιπάλων τους που μετρούσαν μόλις οκτώ "σκουπίδια", έξι λάθη και επτά φάουλ!

Η διαφορά έφτασε τους 29 (49-20) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τον Αντετοκούνμπο να πασάρει καταπληκτικά και τους Μάτζικ να έχουν εκνευριστεί σε υπερβολικό βαθμό με αποτέλεσμα να τιμωρούνται με τεχνικές ποινές για να ηρεμήσουν. Το 65-24 στα μέσα του δωδεκαλέπτου δεν άφηνε στο Ορλάντο πολλά περιθώρια για να ελπίζουν σε μια αντεπίθεση ανάλογη με εκείνη του προηγούμενου αγώνα, ο Κόνατον έβαλε το δέκατο τρίποντο των γηπεδούχων για το 70-29, ο Χόλιντεϊ το ενδέκατο για το 73-29 και κάπως έτσι το Μιλγουόκι πήγε στο ημίχρονο με +41, με 18/24 δίποντα, με 34 ριμπάουντ, με 17 ασίστ, με 10 κλεψίματα και με υπέροχο μπάσκετ το οποίο απολάμβαναν ο Μπουντενχόλζερ, οι παίκτες του και πάνω απ' όλα το κοινό στο Fiserv Forum.

Με το +41 του ημιχρόνου να συνιστά ρεκόρ στην ιστορία του οργανισμού, θα περίμενε κανείς από τους Μπακς να πατήσουν το φρένο. Δεν έγινε αυτό στο ξεκίνημα του β' μέρους. Ο Πόρτις σκόραρε κατά ριπάς για το 84-38, η διαφορά έφτασε ακόμη και τους 51 πόντους (99-48 στο 32') και το υπόλοιπο της αναμέτρησης εξελίχθηκε σε πραγματική αγγαρεία για τους περισσότερους από τους παίκτες που βρέθηκαν στο παρκέ. Προς τα τέλη της τρίτης περιόδου ο Μπουντενχόλζερ έριξε στον αγώνα τον Καλαϊτζάκη, είδε τον Νουόρα να σκοράρει ξανά και ξανά για το 105-56 και απόλαυσε χωρίς άγχος το τέταρτο δωδεκάλεπτο.

Ένα 12-0 των Μάτζικ, με το οποίο μείωσαν στους... 33 (112-79) προφανώς και δεν τρόμαξε τους Μπακς, που κάλεσαν timeout 4:59 πριν από το φινάλε

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 36-16, 77-36, 105-56, 123-92

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 12 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος σε 20:11), Γιάννης Αντετοκούνμπο 12 (4/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ, 1 λάθος σε 23:44), Πόρτις 13 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 22:30), Άλεν 14 (2), Χόλιντεϊ 18 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χιλ 7 (1), Κόνατον 17 (5/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χουντ 5 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νουόρα 14 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Θανάσης Αντετοκούνμπο 1 (4 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Καλαϊτζάκης 5 (1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ σε 13:24)

ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΑΤΖΙΚ (Μόσλι): Φραντζ Βάγκνερ (0/9 σουτ, 4 ριμπάουντ), Κάρτερ 8 (10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπάμπα 2 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ), Μάλντερ 13 (3), Σαγκς 5 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Χάμπτον 14 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρος 4 91), Οκίκι 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μο Βάγκνερ 18 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/6 βολές), Λόπεζ 13 (6/10 δίποντα), Μπραζντέικις 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 26/49 δίποντα, 18/45 τρίποντα, 17/24 βολές, 65 ριμπάουντ, 28 ασίστ, 10 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 12 λάθη, 22 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Ορλάντο Μάτζικ: 23/52 δίποντα, 11/41 τρίποντα, 13/18 βολές, 56 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 15 λάθη, 17 φάουλ