NBA: Εκδίκηση των Νικς κόντρα στους Μπακς - Κορυφαίος αλλά και μοιραίος ο Αντετοκούνμπο

Το... κρύο πιάτο της εκδίκησης γεύτηκαν Μπακς και Γιάννης Αντετοκούνμπο, γνωρίζοντας την ήττα με 116-111 από τους Νικς.

Ο Ελληνας στάρ ήταν για μία ακόμα φορά εξαιρετικός, σημειώνοντας 25 πόντους, παίρνοντας 6 ριμπάουντ και μοιράζοντας 2 ασίστ, αλλά αποδείχθηκε μοιραίος για τα «ελάφια» στο τελευταίο λεπτό. Πρώτα αστόχησε σε σουτ, οι Νικς απάντησαν με τρίποντο μπαίνοντας μπροστά στο σκορ (111-112) και στην επόμενη επίθεση έχασε την μπάλα, επιτρέποντας στον Λι να σκοράρει στον αιφνιδιασμό.

Κορυφαίος των Νικς ο Καρμέλο Άντονι με 26 πόντους, 10 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Ηττα με 106-98 γνώρισαν οι Σακραμέντο Κινγκς στην έδρα τους από τους Λος Άντζελες Κλίπερς. Καλή εμφάνιση από τον Κώστα Κουφό, που σε 12 λεπτά, σημείωσε 7 πόντους, πήρε 3 ριμπάουντ και είχε 1 κλέψιμο. Κορυφαίος των νικητών ο Όστιν Ρίβερς με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, από την ομάδα του Σακραμέντο, πρώτος σκόρερ ο Κάζινς  με 25 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Θρίαμβο πανηγύρισαν οι Μέμφις Γκριζλς επικρατώντας στην παράταση με 128-119 (111-111 κανονικός αγώνας) των Γουόριορς στο Γκόλντν Στέιτ.  Από 27 πόντους πέτυχαν για τους νικητές Κόνλεϊ  και Ράντολφ , στους 40  σταμάτησε ο Κάρι για του Γουόριορς.

Με πρωταγωνιστές ΛεΜπρον και Ίρβινγκ, οι Καβαλίερς πανηγύρισαν απέναντι στους Νετς με 10-8-116. Ο πρώτος σημείωσε  πόντους, είχε 9 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ, ο έτερος  σταμάτησε στους 32 πόντους.

Την ένατη νίκη τους στα τελευταία 11 παιχνίδια πέτυχαν οι Σέλτικς, κερδίζοντας με 110-106 των Σίξτερς, εύκολη επικράτηση   των Λος Άντζελες Λέικερς επί των Μαϊάμι Χιτ με 127-100 στο «Staples Center».