Νέα τροπή στο πρωτάθλημα της Α1 μετά την 26η αγωνιστική Ξέφυγε με 5 βαθμούς διαφορά ο Οπούντιος Μαρτίνου μετά τη γκέλα της Στυλίδας • Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-1 για τον Αστέρα Σταυρού επί της Ακαδημίας/ Ηρακλής

Επιστροφή στις νίκες για τον Οπούντιο Μαρτίνου, ο οποίος στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Κατηγορίας, συνέτριψε με 5-0 την Αταλάντη και εκμεταλλευόμενος στο έπακρο τη «γκέλα» της Στυλίδας κόντρα στον Άρη Αγίου Κωνσταντίνου, διεύρυνε τη μεταξύ τους διαφορά στους 5 βαθμού, 8 αγωνιστικές πριν το τέλος της σεζόν.
Η ομάδα του Μάκη Ζαχαρόπουλου ευτύχησε να έχει σε μεγάλη ημέρα για μία ακόμη φορά τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος, τον Βαγγέλη Νικολόπουλο, που πέτυχε χατ-τρικ. Στο 24΄ ο Κόκα, άνοιξε το σκορ για τον Οπούντιο, ενώ στο 32΄ ο Νικολόπουλος έκανε το 2-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ο Νικολόπουλος, “χτύπησε” άλλες δύο φορές.
Μία στο 50΄ και μία στο 69΄, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Κόκα στο 87΄ ο οποίος πέτυχε το δεύτερο τέρμα του στο παιχνίδι. Πλέον η ομάδα του Μαρτίνου, έχει 71 βαθμούς ενώ από την άλλη η Αταλάντη παρέμεινε στους 28 βαθμούς και στην 13η θέση, εκεί που «συγκατοικεί» με την  Προοδευτική Λάρυμνας.

Άρης Αγίου Κωνσταντίνου – Στυλίδα 0-0

Δύο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθειά της να κατακτήσει το πρωτάθλημα, άφησε η Στυλίδα στον Άγιο Κωνσταντίνο, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα κόντρα στον τοπικό Άρη, με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν δύο δοκάρια με τον Ντζαβίδα στο πρώτο ημίχρονο. Έτσι η ομάδα της ανατολικής Φθιώτιδας έμεινε στο -5 από τον Οπούντιο Μαρτίνου και οι οκτώ αγωνιστικές που απομένουν για να τελειώσει το πρωτάθλημα, αναμένονται με τεράστιο ενδιαφέρον για να δούμε ποια από τις δύο ομάδες θα στεφθεί πρωταθλήτρια. Πλέον η ομάδα του Πέτρου Καραΐσκου στρέφει την προσοχή τους στον αυριανό ημιτελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών κόντρα στην Ένωση 2010.

Προοδευτική Λάρυμνας – Ευρυτανικός 1-2

Με τρεις πολύτιμους βαθμούς στις αποσκευές του, έφυγε από τη Λάρυμνα ο Ευρυτανικός, ο οποίος επικράτησε με 2-1 της τοπικής Προοδευτικής και ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή του στην κατηγορία και την επόμενη σεζόν.
Στον αντίποδα, η λοκρική ομάδα, έμεινε στους 28 βαθμούς παρά το γεγονός ότι αυτή ήταν που ήθελε τη νίκη περισσότερο στην προσπάθειά της να παραμείνει στην Α1. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, καθώς και οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι το τέλος για τη νίκη. Ο Ευρυτανικός άνοιξε το σκορ στο 54’ με τον Στ. Ματίκα αλλά η απάντηση της Προοδευτικής ήταν άμεση αφού δέκα λεπτά αργότερα, έφερε το ματς στα ίσια με τον πρώτο της σκόρερ, Αργύρη Δάρρα να βρίσκει και πάλι δίχτυα. Όλα έδειχναν ότι ο αγώνας όδευε προς την ισοπαλία, αλλά το γκολ του Αντωνόπουλου στο 86΄, έδωσε μια σημαντική νίκη στους φιλοξενούμενους, που κάνουν προσπάθεια να τερματίσουν όσο πιο ψηλά γίνεται στον βαθμολογικό πίνακα της Α1 κατηγορίας.
Ελατειακός – Σπερχειάδα 2005 2-1

Ο Ελατειακός, επικράτησε με 2-1 της Σπερχειάδας 2005 στη… μάχη των ουραγών. Η γηπεδούχος ομάδα, εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και με δύο γρήγορα γκολ πήρε “κεφάλι” στο σκορ, κερδίζοντας το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο. Στο 43΄ ο Καρόλι έκανε το 1-0 για τον Ελατειακό και πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Στάθης στο 45΄ έκανε το 2-0 για την ομάδα του. Η ομάδα της Σπερχειάδας 2005, πάλεψε μέχρι τέλους και κατάφερε να μειώσει το σκορ στην επανάληψη του αγώνα και συγκεκριμένα στο 57΄ με τον Π. Καραγεώργο. Και οι δύο ομάδες ουσιαστικά έχουν αποχαιρετήσει την κατηγορία αφού έχουν μείνει πολύ πίσω στη βαθμολογία.

Ολυμπιακός Λαμίας – Νέο Κρίκελλο 1-0

Ένα γκολ του Δημητρέλη στο 18΄, ήταν αρκετό γα τον Ολυμπιακό Λαμίας για να πάρει την πολυπόθητη εντός έδρας νίκη απέναντι στο Νέο Κρίκελλο για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Φθιώτιδας. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν έτσι στους 31 βαθμούς και την 11η θέση της βαθμολογίας, πραγματοποιώντας ένα πολύ σημαντικό βήμα για τη σωτηρία του.

Δάφνη Λιβανατών – Μαλεσίνα 1-0

Πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθειά της να παραμείνει στην κατηγορία πήρε και η Δάφνη Λιβανατών, η οποία κέρδισε με 1-0 τη Μαλεσίνα. Η ομάδα των Λιβανατών, πήρε αυτή τη σημαντική νίκη, χάρη σε γκολ του Λέντα, στο 62΄. Με αυτή τη νίκη η Δάφνη ανέβηκε στους 31 βαθμούς και «συγκατοικεί» στην 11η θέση με τον Ολυμπιακό Λαμίας.

Αγρότης Λιανοκλαδίου – Καμένα Βούρλα 1-2

Μετά από ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο σημειώθηκαν και τα τρία τέρματα του αγώνα, τα Καμένα Βούρλα κατάφεραν να φύγουν με τους τρεις βαθμούς της νίκης από το Λιανοκλάδιο, επικρατώντας του τοπικού Αγρότη, με 2-1. Η ομάδα της λουτρόπολης μείωσε έτσι τη διαφορά της από την τρίτη Μαλεσίνα, στους 3 βαθμούς. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Τόμορι στο 18΄ ενώ στο 35΄ ο Λίκο ανέβασε το δείκτη του σκορ για την ομάδα του στο 2-0. Ο Αγρότης, μείωσε σε 2-1 λίγο πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 44’ με τον Ξηρομερίτη, αφήνοντας υποσχέσεις για το δεύτερο μέρος, ωστόσο καμία ομάδα δεν μπόρεσε να σκοράρει στην επανάληψη και το 1-2 δεν άλλαξε ως το τέλος του αγώνα. Η ομάδα του Ηλία Ρήγα αν και χρειαζόταν τη νίκη, έμεινε έτσι στους 32 βαθμούς και πλέον θα ψάξει τους βαθμούς στον αγώνα του ερχόμενου Σαββάτου κόντρα στον Αστέρα Σταυρού.

Ένωση 2010 – Κηφισσός Κάτω Τιθορέας 1-0

Τρεις πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθειά της να εξασφαλίσει όσο το δυνατόν νωρίτερα την παραμονή της στην κατηγορία, πήρε η Ένωση 2010 η οποία επικράτησε στη Μακρακώμη με 1-0 του Κηφισσού Κάτω Τιθορέας με το γκολ του Μπούσιου στο 77’. Έτσι η ομάδα του Ηλία Μπακούμη έφτασε τους 33 βαθμούς και «σκαρφάλωσε» στην 9η θέση της βαθμολογίας.

Ακαδημία/Ηρακλής-Αστέρας Σταυρού 1-2

Πολύ σημαντικό «τρίποντο» στην προσπάθεια που κάνει για να μπορέσει να παραμείνει στην κατηγορία, πήρε ο Αστέρας Σταυρού, ο οποίος επικράτησε στη Ροδίτσα με 2-1 της ΑκαδημίαςΗρακλής. Πλέον η ομάδα του Νίκου Τσίγκα έφτασε τους 19 βαθμούς εξακολουθεί να βρίσκεται στη 16η θέση της βαθμολογίας αλλά πλέον βρίσκεται στο -1 από την ομάδα της Ακαδημίας.
Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά, με λίγες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, σε αυτό συνέβαλε και ο πολύ κακός αγωνιστικός χώρος, με τις δύο ομάδες να μετουσιώνουν σε γκολ, τις καλύτερες ευκαιρίες τους.
Στο 21’ σημειώθηκε η πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα για λογαριασμό της Ακαδημίας/Ηρακλής όταν μετά από σουτ του Μούτσελου, ο Μίχας παραχώρησε ετνυπωσιακά το κόρνερ.
Στο 24’ η ομάδα του Σταυρού, κατάφερε να ανοίξει το σκορ όταν μετά από σέντρα του Καραναστάση από αριστερά, ο Γ. Μάλλιος με πλασέ έκανε το 0-1.
Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν στο 26’ με απευθείας χτύπημα φάουλ του Μούτσελου, αλλά και πάλι ο Μίχας έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
Στο 32’ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια με τον Μούτσελο ο οποίος μετά από εξαιρετική προσωπική ενέργεια, σούταρε από το ύψος της περιοχής και «νίκησε» τον Μίχα για να κάνει το 1-1 για την Ακαδημία/Ηρακλής, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.
Στην επανάληψη, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να απειλήσουν με σέντρες. Στο 48’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ν. Μάλλιου, ο Γιοβάς απέκρουσε δύσκολα, ενώ στο επόμενο λεπτό, μετά από ατομική ενέργεια, ο Γέμελος, σούταρε με τη μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μίχα. Δέκα λεπτά αργότερα, μετά από κάθετη του Μαλισσόβα, ο Πατσαρούχας έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνά λίγα μόλις μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μίχα.
Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε η λύτρωση για τον Αστέρα Σταυρού, όταν μετά από σουτ του Τσιμπούρη, ο Γιοβάς απέκρουσε και στην επαναφορά ο Τσιλίκας, μπροστά σε κενή εστία έκανε το 1-2 για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι πανηγύρισαν έξαλλα την πολύτιμη αυτή νίκη.
Οι συνθέσεις των ομάδων:
Ακαδημία/Ηρακλής (Κ. Αλεξίου): Γιοβάς, Τερεζίου, Μούτσελος, Γιαννούτσος, Αναγνώστου, Γέμελος, Μυλωθρός (73’ Κλειτσάκης), Αγγελίδης, Πατσαρούχας, Μαλισσόβας (63’ Τσάκαλος), Τσάμης (46’ Παπαποστόλου).
Αστέρας Σταυρού (Ν. Τσίγκας): Μίχας, Μάλλιος Ν, Κοτρώνης, Μόσχος Ν, Μόσχος Ι, Γάτσιος, Ζάχαρης (63’ Καρτέρης), Ζουμπόπουλος (77’ Προβιάς), Μάλλιος Γ. (89’ Τσιμπούρης), Τσιλίκας, Καραναστάσης.