Νικ... Κέι Σι

Με ξεσπάσματα στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρα του, απέναντι στην μαχητικότατη ΑΕΚ, και πήρε και πάλι προβάδισμα στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ της Α1 Ανδρών (2-1). Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 81-72 την Ένωσης στο ΟΑΚΑ, στην τρίτη μεταξύ τους αναμέτρηση, και την προσεχή Δευτέρα (22/5) έχουν την ευκαιρία με break στο ΟΑΚΑ (γηπεδούχος η ΑΕΚ) να πάρουν το «εισιτήριο» για τους τελικούς.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές των νικητών, οι οποίοι πρωτοστάτησαν στην επιστροφή του Παναθηναϊκού από το -8 (44-52 στο 28΄), οι Νικ Καλάθης (career high με 26π., 6ρ., 6ασ.) και Κέι Σι Ρίβερς (19π.), ενώ το σάλπισμα της ανατροπής δόθηκε από τον Νίκο Παππά στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (11π.). Εκτός 12άδας έμεινε ο Μάικ Τζέιμς, ο οποίος ταλαιπωρείται από ενοχλήσεις στην ποδοκνημική.

Από την ΑΕΚ, που σήκωσε κεφάλι στο σκορ στην τρίτη περίοδο όταν βρήκε τα μακρινά σουτ (5/7τρ.), ξεχώρισαν οι Ούκιτς (14π.), Μαυροκεφαλίδης (13π.) και Μαυροειδής (13π.).

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 32-31, 51-52, 81-72

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε με την άμυνα του στα πρώτα τέσσερα λεπτά της αναμέτρησης να «πνίξει» κάθε επιθετική προσπάθεια της ΑΕΚ και στο 4΄ ο φωτεινός πίνακας του ΟΑΚΑ έγραψε το 12-2. Με την Ένωση να ψάχνει μάταια λύσεις από τα 6.75 (1/7τρ. στο α' δεκ.), οι «πράσινοι» βασίστηκαν στον επιθετικό οίστρο του Καλάθη (10π. στο α' δεκ.) και δεν ανησύχησαν από την προσπάθεια αντεπίθεσης των «κιτρινόμαυρων», οι οποίοι μπήκαν στη δεύτερη περίοδο στο -6 (18-12). Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα και η επίθεση του Παναθηναϊκού παρουσίασε σημάδια... διάλυσης, με την ΑΕΚ να βρίσκει τις δεύτερες ευκαιρίες από τα επιθετικά ριμπάουντ, όπως και τα μακρινά σουτ και με επιμέρους σκορ 4-7 να μειώνει στο 15΄ σε 22-19, ενώ στο 18΄ ήρθε η ανατροπή, με τους «κιτρινόμαυρους» να προσπερνούν με 28-29. Καλάθης και Φελντέιν, πάντως, κατάφεραν να στείλουν τον Παναθηναϊκό στα αποδυτήρια στο +1 (32-31).

Με την ΑΕΚ να «ζεσταίνεται» από τα 6.75 στην τρίτη περίοδο (5/7 τρίποντα), να κυριαρχεί στα επιθετικά ριμπάουντ (12) και να δίνει ρεσιτάλ στο κομμάτι της δημιουργίας η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε... Την ίδια στιγμή, ο Παναθηναϊκός τα... έσπασε σε βολές και μακρινά σουτ με την Ένωση να ξεφεύγει αρχικά με +7 στο 27΄ (42-49) και για πρώτη φορά με +8 στο 28΄ (44-52). Ωστόσο, Μπουρούσης κοντά στο καλάθι και Ρίβερς από τα 6.75 φρόντισαν να μαζέψουν τη διαφορά με τη λήξη της περιόδου (51-52). Με τον Παππά να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος (5π., 1τρ.) ο Παναθηναϊκός έμεινε κοντά στο σκορ, για να αναλάβουν δράση οι Καλάθης, Ρίβερς και να γράψουν στο 36΄ το 66-60. Ο Μαυροκεφαλίδης προσπάθησε να απαντήσει, αλλά με νέο τρίποντο του Καλάθη οι «πράσινοι» έμειναν σε απόσταση (69-64 στο 37΄). Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης η άμυνα του Παναθηναϊκού επαναλειτούργησε, ο Ρίβερς βρήκε εύκολα λέι απ και ο Παναθηναϊκός έφτασε χωρίς άγχος στο τελικό 81-72 και το 2-1 στη σειρά.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς-Πουρσανίδης Γ.-Παναγιώτου