Νίκη (1-0) για τον Ολυμπιακό, που υποχρέωσε τον ΠΑΟΚ στην πρώτη του ήττα - Γερά στη μάχη του τίτλου

Το πάθος και η ενέργεια των παικτών του ήταν τα στοιχεία που οδήγησαν τον Ολυμπιακό στη μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 1-0 στο Καραϊσκάκη. Το ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Super League κρίθηκε από το γκολ του Ένγκελς στο 51΄.
Πολύ σωστά διαβασμένος και με ποδοσφαιριστές που «διψούσαν» για το «τρίποντο» ο Ολυμπιακός πήρε αυτό που ήθελε περισσότερο από τον αντίπαλό του, με βάση την εικόνα του αγώνα, και, πλέον, επέστρεψε για τα καλά στη μάχη του τίτλου. Η πρώτη ήττα του «Δικεφάλου του Βορρά» στο πρωτάθλημα ήρθε με... φυσιολογικό τρόπο. Πέρα από 10 λεπτά στο ξεκίνημα του ματς, η ομάδα του Λουτσέσκου αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στις στημένες φάσεις, ενώ επιθετικά σε όλο το 90λεπτο δεν έβγαλε ούτε μία «καθαρή» ευκαιρία.
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς, έδειξε ότι θα κέρδιζε γρήγορα τη μάχη στη μεσαία γραμμή, αλλά οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν γρήγορα την απόδοσή τους και ήταν αυτοί που κυκλοφορούσαν καλύτερα τη μπάλα.
Από τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» δεν έβρισκαν λύσεις, τόσο από τον άξονα, όσο και από τις πτέρυγες, η σωστή τακτική συμπεριφορά των παικτών του «Δικεφάλου του Βορρά» τους έδινε τη δυνατότητα να βγαίνουν πολύ απειλητικά από τα άκρα, κυρίως από τα αριστερά με τον Ελ Καντουρί να ταλαιπωρεί τον Ελαμπντελαουΐ. Από τον Μαροκινό βγήκαν οι δύο επικίνδυνες επιθετικές προσπάθειες των φιλοξενούμενων στο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, με τον Πρίγιοβιτς αρχικά (15΄) και Μακ στη συνέχεια (18΄) να μη μπορούν να τελειώσουν τις φάσεις.
Όσο ο ΠΑΟΚ είχε τον Ολυμπιακό στο μισό γήπεδο και μπορούσε να βγαίνει από τις πτέρυγες ήταν η ομάδα που ήλεγχε το ματς και είχε δώσει το δικό της ρυθμό. Βλέποντας ο Λεμονής ότι οι ποδοσφαιριστές του δε μπορούσαν να αναπτυχθούν όπως θα περίμενε έδωσε εντολή στους μέσους να ανεβάσουν ψηλά την πίεση κι από τη στιγμή που έγινε αυτό ο Ολυμπιακός πήρε τον πλήρη έλεγχο του ματς στο τελευταίο 15λεπτο.
Οι «ασπρόμαυροι» έχασαν τη συνοχή τους, έκαναν πολλά λάθη στην πρώτη πάσα και μέσα σε λίγα λεπτά οι Πειραιώτες βρέθηκαν να χάνουν δύο καλές ευκαιρίες για να προηγηθούν, με τον Κούτρη στο 36΄ να κόβεται τελευταία στιγμή από τον Μακ και δύο λεπτά αργότερα τον Ανδρούτσο να μην μπορεί να κάνει την προβολή μετά τη σέντρα του Πάρντο.
Με βάση την εικόνα του αγώνα και το ρυθμό που έδωσε και στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Ολυμπιακός, το γκολ δεν άργησε να έρθει για τους γηπεδούχους. Από «στημένη φάση» στο 51΄(φάουλ του Φορτούνη), οι Οφόε και Ρομαό έπαιξαν... βόλεϊ στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΟΚ, ο Σαμπράνο προσπάθησε να απομακρύνει τη μπάλα που βρήκε στο πόδι του Ένγκελς και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα (1-0).
Το δεύτερο μέρος δεν είχε ρυθμό, αντίθετα ο Κομίνης διέκοψε το ματς αρκετές φορές, είτε λόγω των πολλών φάουλ που έδινε, είτε για εξωαγωνιστικούς λόγους (κάποια πανό στην εξέδρα). Αυτό φυσικά και λειτούργησε υπέρ του Ολυμπιακού, που περίμενε κάτω από τη μεσαία γραμμή τους Θεσσαλονικείς με σκοπό να βγει στην κόντρα για να πετύχει δεύτερο γκολ και να «κλειδώσει» το ματς.
Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε με κάθε τρόπο να βρει κάποιο διάδρομο για να φτάσει στην ισοφάριση, απείλησε στο 71΄ με την κεφαλιά του Μάτος που πέρασε άουτ, αλλά ο εκνευρισμός και η έλλειψη καθαρού μυαλού των παικτών του δεν έφερε αποτέλεσμα. Πάντως, στο 89΄ ο Σισέ, εκ των κορυφαίων του Ολυμπιακού στο ματς, δεν επέτρεψε στον Βαρέλα από πολύ κοντά να σκοράρει στην τελευταία καλή φάση για τους «ασπρόμαυρους» στο ματς.

Διαιτητής: Γιώργος Κομίνης (Θεσπρωτίας)
Κίτρινες: Σισέ, Ανδρούτσος, Πάρντο, Οφόε - Μάτος, Πρίγιοβιτς, Τσίμιροτ