Νίκη-οξυγόνο για τον Πλατανιά, επικράτησε 1-0 του Λεβαδειακού στα Περιβόλια

Νίκη-οξυγόνο για τον Πλατανιά, ο οποίος νίκησε σήμερα στα «Περιβόλια» το Λεβαδειακό με 1-0, στο ματς με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» της 18ης αγωνιστικής της Super League. Η ομάδα της Κρήτης, ουραγός της βαθμολογίας, πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα με το γκολ του Φαβάρο στο 80ο λεπτό και ελπίζει πως θα καταφέρει να δώσει τη μάχη, με καλύτερες προϋποθέσεις, για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με τον Λεβαδειακό να έχει χάσει τις σημαντικότερες ευκαιρίες. Στο 8ο λεπτό σημειώθηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Γιακουμάκης βρέθηκε μέσα στην περιοχή και λίγο δεξιά, έπιασε το σουτ με τη μια και ο Κλιάιτς έδιωξε δύσκολα την μπάλα. Στο 18' η ομάδα της Λιβαδειάς είχε δοκάρι, όταν μετά από σουτ του Γιουσούφ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε, μπέρδεψε τον Κλιάιτς με την πορεία της και κατέληξε στο δεξί δοκάρι του.

Στην επανάληψη, ο Πλατανιάς μπήκε πιο δυνατά και πίεσε την άμυνα του Λεβαδειακού. Η ομάδα του Χοσέ Ρόκα είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά με δυσκολία έφθαναν στην περιοχή του Επασί. Στο 66ο λεπτό η κρητική ομάδα έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Ντουαλά με κεφαλιά λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα ο Πλατανιάς έχασε ακόμη μεγαλύτερη ευκαιρία, όταν ο Δημούτσος, μετά από σουτ του Ντουαλά, βρέθηκε με την μπάλα στα πόδια, αλλά αστόχησε μόνος προ κενής, ουσιαστικά, εστίας!

Οσο περνούσαν τα λεπτά ο Πλατανιάς, φορτωμένος με άγχος, συνέχισε να πιέζει, αλλά ο Λεβαδειακός απειλούσε με ξαφνικές αντεπιθέσεις, όπως στο 76ο λεπτό με σουτ του Γιακουμάκη, το οποίο απέκρουσε με δυσκολία ο Κλιάιτς. Τελικά ο Πλατανιάς δικαιώθηκε για τις προσπάθειες του στο 80ο λεπτό, όταν ο Φαβάρο με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ξεσήκωσε τις κερκίδες, χαρίζοντας, τελικά, τη νίκη στην ομάδα του.

Ο διαιτητής του συνδέσμου Θράκης, Στέφανος Κουμπαράκης, έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Δημούτσο - Φάβαρο, Επασί, Μαρκόβσκι.

Οι συνθέσεις:

Πλατανιάς (Χοσέ Ρόκα): Κλιάιτς, Βάντερσον, Κασάλιτσα (46' Ντουάλα), Πετρόπουλος, Καρυπίδης, Κοροβέσης, Δημούτσος, Αγγελόπουλος (79' Ουές), Μάλσα, Ντικαμονά (46' Στάμου) και Ενσικουλού.

Λεβαδειακός (Ζοσέ Ανιγκό): Επασί, Τσαμπούρης, Ντιόγκο, Φάβαρο, Λεονάρντο, Μητρόπουλος, Ομπιόρα (82' Σαβαντόγκο, Σουμπίνιο (71' Ενιασέ), Μαρκόβσκι, Γιακουμάκης και Γιουσούφ.