Νίκη play in για την Αρμάνι, «διπλό» της Μακάμπι στο Μόναχο

Η Αρμάνι έδωσε τέλος στο Μιλάνο στο σερί των τεσσάρων νικών της Φενερμπαχτσέ και με ρεκόρ 14-17 «πάτησε» στη δέκατη θέση της βαθμολογίας της Euroleague, που οδηγεί στα play in. Οι Ιταλοί επικράτησαν με 77-76 της τουρκικής ομάδας, για την 31η αγωνιστική, κόβοντας τον δρόμο των παικτών του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους προς την τετράδα και το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ (υποχώρησαν με ρεκόρ 19-12 στην έκτη θέση).

Η αναμέτρηση κρίθηκε στις... λεπτομέρειες, με τους Σιλντς και Μίροτιτς να έχουν το καθαρό μυαλό στα τελευταία δευτερόλεπτο, γράφοντας το 77-73 στα 13΄΄ για τη λήξη από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Ο Μπιμπέροβιτς μείωσε στον πόντο στα 8΄΄ (77-76), αλλά η Φενέρ δεν έκανε φάουλ στην επαναφορά της Αρμάνι και οι Ιταλοί πήραν μία πολύτιμη νίκη για την ευρωπαϊκή συνέχεια της.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Νικολό Μέλι με 17 πόντους, ενώ από τη Φενέρ ξεχώρισε ο Σκότι Ουίλμπεκιν με 15.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 43-36, 59-51, 77-76

Στο Μόναχο, η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε ένα τεράστιο «διπλό» με 89-74 επί της Μπάγερν και με τη 18η νίκη της παρέμεινε στην έβδομη θέση.

Οι Ισραηλινοί «καθάρισαν» τον αγώνα στην τέταρτη περίοδο, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 12-26 και δίνοντας τέλος στις ελπίδες που είχε η Μπάγερν για 30 λεπτά.

Κορυφαίος των νικητών ο Ριβέρο με 17 πόντους, ενώ από τους Βαυαρούς που υποχώρησαν στην 15η θέση (ρεκόρ 13-18), ξεχώρισε ο ο Μπολμάρο με 21.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 35-48, 62-63, 74-89