Τουρνουά βόλεϊ "Λεωνίδεια 2020": Νίκη στο τάι μπρέικ και για τον ΠΑΟΚ, 3-2, τον Ολυμπιακό

Μετά το παιχνίδι του ΑΟΛ με τη Θέτιδα Βούλας και το δεύτερο ματς που έγινε την Παρασκευή (2/10) στο πλαίσιο του τουρνουά "Λεωνίδεια 2020", ανάμεσα στον τυπικά γηπεδούχο ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό, χρειάστηκε να πάει σε πέμπτο σετ, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με 3-2 σετ και ταυτόχρονα το "εισιτήριο" για το Μεγάλο Τελικό της διοργάνωσης που θα γίνει το Σάββατο στις 18:30 στο "Χαλκιοπούλειο" κόντρα στη Θέτιδα Βούλας, η οποία νωρίτερα επικράτησε με 3-2 του ΑΟΛ.

Έτσι, οι "ερυθρόλευκες" μετά την ήττα τους από τον ΠΑΟΚ, θα παίξουν στο Μικρό Τελικό του τουρνουά, που θα γίνει το Σάββατο (3/10) στις 16:00 στο "Χαλκιοπούλειο", κόντρα στον οικοδεσπότη ΑΟΛ, ένα παιχνίδι που αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, αφού από τη μία κρίνεται η τρίτη θέση του τουρνουά και από την άλλη, αυτός ο αγώνας, αποτελεί μια καλή πρόβα τζενεράλε ενόψει της έναρξης της φετινής Volley League Γυναικών σε μία εβδομάδα.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 9-9, αλλά σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ, εκμεταλλευόμενος και τα αρκετά λάθη που έκαναν οι Πειραιώτισσες, τελειώνοντας παράλληλα τις περισσότερες επιθέσεις, πήρε το προβάδισμα και κατάφερε να το διατηρήσει μέχρι το τέλος του σετ, το οποίο και κατέκτησε με 25-18, κάνοντας το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός, παρουσιάστηκε πιο σοβαρός, βελτίωσε κατά πολύ την απόδοσή του και περιορίζοντας τα λάθη του που το κόστισαν ακριβά στο πρώτο σετ, κατάφερε να πάρει από την αρχή του δεύτερου σετ το προβάδισμα στο σκορ και παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό βόλεϊ, πήρε το σετ με 25-22, ισοφαρίζοντας σε 1-1 στα σετ, δίνοντας έτσι νέο ενδιαφέρον για την τελική έκβαση του αγώνα.

Το τρίτο σετ, ήταν και το καλύτερο από πλευράς απόδοσης και των δύο ομάδων και διακύμανσης του σκορ και ήταν το πρώτο μάλιστα, που χρειάστηκε να ξεπεράσει τους 25 πόντους για να βγει ο νικητής του σετ. Ο ΠΑΟΚ, ξεκίνησε καλύτερα, παίρνοντας το προβάδισμα από την αρχή μέχρι τα μισά του σετ (4-2, 7-5, 8-5, 9-5, 10-5, 11-7, 11-8, 13-10). Από το 15-10 και μετά, ο Ολυμπιακός, απάντησε γρήγορα και... τρέχοντας ένα 5-0 σερί, ισοφάρισε σε 15-15, μπαίνοντας και πάλι στη διεκδίκησή του. Οι "ασπρόμαυρες" κατάφεραν να πάρουν και πάλι προβάδισμα τριών πόντων (18-15, 19-16) και να φτάσουν μέχρι και το 23-20 και 24-21. Ωστόσο οι Πειραιώτισσες, παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν με την... πλάτη στον τοίχο, δεν ήταν διατεθειμένες να εγκαταλείψουν το σετ και κάνοντας νέο 3-0 σερί ισοφάρισαν σε 24-24, στέλνοντας το σετ, σε περισσότερους από 25 πόντους. Εκεί πιο ψύχραιμος αποδείχθηκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος μετά το 25-25, πήρε δύο συνεχόμενους πόντους, κάνοντας το 27-25 και το 2-1 στα σετ, παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα.

Ίδια περίπου εικόνα με αυτή του 2ου, είχε και το 4ο σετ, με τον Ολυμπιακό να βελτιώνει τους τομείς που υστέρησε στο τρίτο σετ, αφήνοντας τον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του σετ και τώρα, ήταν αυτός που κατάφερε να κάνει το αντίστοιχο πράγμα. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη πήρε κεφάλι στο σκορ με 8-7 και 16-9, θέτοντας από την αρχή τις βάσεις για την επικράτησή της στο συγκεκριμένο σετ το οποίο και κατέκτησε στο τέλος με 25-21, ισοφαρίζοντας εκ νέου σε 2-2 και πλέον τα πάντα θα κρίνονταν στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ λοιπόν, οι "ερυθρόλευκες" πήραν αρχικά το προβάδισμα με 5-3, ωστόσο ο ΠΑΟΚ, στη συνέχεια ισορρόπησε το ματς και βρέθηκε να προηγείται με 10-8. Οι Πειραιώτισσες αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 12-9, δεν το έαλαν κάτω και κατάφεραν για άλλη μια φορά να ισοφαρίσουν και να στείλουν το σετ σε περισσότερους από τους 15 πόντους για να ολοκληρωθεί κάτι που έγινε στο 17-19 με το δικέφαλο να εκμεταλλεύεται τα λιγότερα λάθη που έκανε στις λεπτομέρειες και έτσι να παίρνει το σετ και κατ' επέκταση τη νίκη με 3-2 που το δίνουν τη δυνατότητα να διεκδικήσει την πρώτη θέση του τουρνουά στο Μεγάλο Τελικό με τη Θέτιδα Βούλας.