Νίκη της Ρόμα στο «αντίο» του Τότι

Με νίκες ολοκλήρωσαν τους αγώνες τους στο εφετινό πρωτάθλημα της Ιταλίας Ρόμα και Νάπολι αφού για την 38η ημέρα της διοργάνωσης επικράτησαν 3-2 της Τζένοα και 4-2 της Σαμπντόρια αντίστοιχα και θα συμμετάσχουν στο Champions League μαζί με την πρωταθλήτρια Γιουβέντους που το Σάββατο νίκησε 2-1 εκτός έδρας την Μπολόνια. Αντίθετα με ήττα αποχαιρέτησε την εφετινή διοργάνωση του Καμπιανάτο η Μίλαν, αφού έχασε στη Σαρδηνία από την Κάλιαρι με 2-1 και ως 6η της κατάταξης θα πάρει μέρος στο Europa League.
Με τη Ρόμα αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά ο Κώστας Μανωλάς, ενώ ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο πέρασε ο Φραντζέσκο Τότι στον τελευταίο αγώνα της καριέρας του και αποθεώθηκε από τους φιλάθλους.

Στο φινάλε της Serie A κρίθηκε η τρίτη ομάδα που υποβιβάστηκε στη μικρότερη κατηγορία του ιταλικού πρωταθλήματος. Η Κροτόνε με τη νίκη της επί της Λάτσιο (3-1) ήταν αυτή που κέρδισε την παραμονή ακριβώς την τελευταία αγωνιστική, καθώς η Έμπολι «αυτοκτόνησε» στην έδρα της ήδη υποβιβασμένης Παλέρμο και ηττήθηκε 1-2. Το σκορ της αγωνιστικής σημειώθηκε στο Τορίνο, όπου η τοπική ομάδα επικράτησε με 5-3 της Σασουόλο.