Ήττα για τον ΠΑΣ Λαμία στο Βόλο με 1-0

Την ήττα με 1-0 γνώρισε ο ΠΑΣ Λαμία από τον ΝΠΣ Βόλο στο παιχνίδι που διεξήχθη το Σάββατο (1/2) στο Πανθεσσαλικό Στάδιο στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Super League 1.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου, αν και ήθελε τη νίκη για να ανέβει κι άλλο στη βαθμολογία, είχε αρκετές χαμένες ευκαιρίες για να πετύχει ένα τέρμα, ωστόσο δεν τα κατάφερε και έτσι έμεινε στους 24 πόντους, βλέποντας την ομάδα της Μαγνησίας να την προσπερνάει στη βαθμολογία, αφού με τη νίκη αυτή έφτασε τους 25.

Πλέον οι "κυανόλευκοι" βλέπουν το ματς της ερχόμενης Τρίτης (4/2) με τον Ολυμπιακό για το Κύπελλο Ελλάδας αλλά και το ματς του ερχόμενου Σαββάτου με την ΑΕΛ στο ΔΑΚ.

ΝΠΣ Βόλος (Αλμπέρτο Γκαγιέγκο): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Φεράρι, Οικονόμου, Τσίκα, Τσοκάνης, Δημόπουλος, Μουνίθ, Μάντζης, Γκουαροτσέρα, Ζοάο Ράφαελ.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Κάχριμαν, Ασίγκμπα, Σκαρντοβέλι, Αντέτζο, Βύντρα, Σκόνδρας, Δημούτσος, Ρόμανιτς, Μπιανκόνι, Νιασέ, Καραμάνος.

1' Έναρξη του αγώνα

4'  Πρώτη πολύ καλή στιγμή στο ματς για την ομάδα του Βόλου, όταν ο Γκουαροτσένα έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

5' Πρώτη ευκαιρία και για τη Λαμία, όταν από σέντρα του Δημούτσου από τα δεξιά, ο Καραμάνος έκανε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνάει άουτ.

16' Ο διαιτητής της συνάντησης, Γκορτσίλας, έδωσε κόκκινη κάρτα στον Γκαραβέλη, θεωρώντας πως ο τερματοφύλακας του Βόλου, βγήκε με τη μπάλα στα χέρια εκτός περιοχής, δείχνοντάς του την απευθείας κόκκινη.

20' Μετά από την ενδοσυνενόηση του διαιτητή της αναμέτρησης, με τους διαιτητές στο VAR, o Μακεδόνας ρέφερι, άλλαξε την απόφασή του και πήρε πίσω την κόκκινη κάρτα, φέρνοντας τις πρώτες διαμαρτυρίες από πλευράς Λαμίας για την απόφασή του αυτή.

23' Σειρά των παικτών του Βόλου να διαμαρτυρηθούν στον διαιτητή Γκορτσίλα για πέναλτι σε χέρι του Βύντρα μέσα στην περιοχή της Λαμίας.

29' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μουνίθ για τον Βόλο, η μπάλα πέρασε άουτ.

37' Κεφαλιά του Οικονόμου, η μπάλα πέρασε άουτ, σε μια ακόμη καλή στιγμή για το Βόλο στο παιχνίδι.

38' Πολύ καλή ευκαιρία για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Ρόμανιτς μετά από ωραία προσωπική ενέργεια, έκανε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Γκαραβέλη να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να παραχωρεί το κόρνερ.

45' Νέα ευκαιρία για τον Βόλο, με τον Μουνίθ να εκτελεί φάουλ από το ημικύκλιο της περιοχής της Λαμίας, με τον Κάχριμαν να πέφτει εντυπωσιακά στην αριστερή πλευρά της εστίας του και να διώχνει σε κόρνερ.

45' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

45+3' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου

46' Έναρξη του 2ου ημιχρόνου

48' Πρώτη πολύ καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο για τη Λαμία, όταν μετά από ασυνεννοησία στην άμυνα του Βόλου, ο Ρόμανιτς έγινε κάτοχος της μπάλας όμως ο Γκαραβέλης βγήκε και έδιωξε.

49' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Βόλο, όταν από λάθος του Βύντρα, ο Ζοάο πήρε τη μπάλα, βγήκε απέναντι στον Κάχριμαν, "σκάβοντας" τη μπάλα πάνω από τον Σέρβο τερματοφύλακα, με τον Ασίγκμπα να διώχνει σωτήρια πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

49' Γκολ για τον Βόλο. Ό,τι δεν κατάφερε λίγο νωρίτερα ο Ζοάο, το έκανε πραγματικότητα ο Μάντζης, όταν μετά από γύρισμα του Μουνίθ από τα αριστερά, με πλασέ από κοντά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Κάχριμαν.

63' Νέα ευκαιρία για τον Βόλο, όταν από εκτέλεση φάουλ του Μουνίθ, η κεφαλιά του Μάντζη πέρασε άουτ.

64' Σουτ του Ζοάο εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε άουτ σε μία ακόμη ευκαιρία για το Βόλο στο ματς.

64' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βασιλόγιαννης πέρασε στη θέση του Σκόνδρα.

69' Μϊα ακόμη μεγάλη ευκαιρία για τον Βόλο να διπλασιάσει τα τέρματά του, όταν από σέντρα του Ντεντάκη από τα δεξιά, ο Ζοάο έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

71' Καλή στιγμή για τη Λαμία στο ματς για να ισοφαρίσει, όταν από εκτέλεση φάουλ του Βασιλόγιαννη η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Γκαραβέλη, με τον Βύντρα να κάνει το πλασέ και τον Δημόπουλο να διώχνει.

74' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τάιρον πέρασε στη θέση του Ρόμανιτς

75' Διπλή αλλαγή για τον Βόλο. Ο Τόρες και ο Λύρατζης, πέρασαν στις θέσεις των Οικονόμου και Μάντζη

79' Ωραίο σουτ του Λύρατζη από μακριά, με τη μπάλα να παίρνει φάλτσα και να καταλήγει άουτ.

80' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βιγιάλμπα πέρασε στη θέση του Ασίγκμπα

84' Αλλαγή για το Βόλο. Ο Γέντρισεκ πέρασε στη θέση του Ζοάο.

88' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Λαμία να ισοφαρίσει όταν μετά από κεφαλιά-γύρισμα του Δημούτσου στο δεύτερο δοκάρι, ο Καραμάνος, προσπάθησε να κάνει το πλασέ αλλά δεν μπόρεσε να πιάσει όπως ήθελε τη μπάλα, με τον Γκαραβέλη να μπλοκάρει.

89' Σουτ του Γκουαροτσένα, η μπάλα άουτ, σε μία ακόμη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο ματς.

90' Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+3' Μακρινό σουτ του Τόρες έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ, σε μια ακόμη καλή στιγμή στο ματς για τους Βολιώτες.

90+6' Λήξη της αναμέτρησης.