Ισόπαλος, 1-1, ο ΠΑΣ Λαμία στο Βόλο

Το βαθμό της ισοπαλίας πήρε ο ΠΑΣ Λαμία στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος, 1-1, κόντρα στο Βόλο στο παιχνίδι που διεξήχθη την Κυριακή (17/1) στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super League Interwetten.

Οι "κυανόλευκοι" που έπαιξαν με 10 παίκτες από το 68' λόγω αποβολής του Ντέλετιτς στο 68' με δεύτερη κίτρινη, μετά τις τρεις συνεχόμενες ήττες από ΟΦΗ, ΑΕΚ και Ατρόμητο, ήθελαν να επανέλθουν στα θετικά αποτελέσματα και κόντρα στους Θεσσαλούς και πήραν ένα βαθμό που ίσως αποδειχθεί σημαντικός.

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Γκρίλο, Φεράρι, Σάντσες, Μήτογλου, Ριένστρα, Μπαριέντος, Σάντος, Δουβίκας, Μπαρτόλο, Περέα.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Μαρτίνεθ, Σκόνδρας, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Τάιρον, Ρόμανιτς, Ντέλετιτς, Αραμπούλι.

1' Έναρξη του αγώνα

10' Πρώτη ευκαιρία στο ματς για το Βόλο. Μετά από κόρνερ του Ρενάτο από τα δεξιά, ο Σάντσες έκανε την κεφαλιά με τον Επασί να μπλοκάρει.

14' Πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία στο ματς για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ όταν ο Τάιρον βρήκε με ωραία κάθετη τον Ρόμανιτς που βγήκε απέναντι στον Κλέιμαν, έκανε το σουτ με τον τερματοφύλακα του Βόλου να αποκρούει.

21' Νέα τεράστια ευκαιρία για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Τάιρον βρήκε με εξαιρετική κάθετη τον Αραμπούλι και ο επιθετικός της Λαμίας έκανε το σουτ με τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κλέιμαν.

32' Νέα ευκαιρία για τη Λαμία, με τον Τζανδάρη να κάνει ωραία ενέργεια και σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Κλέιμαν να μπλοκάρει.

33' Κι άλλη μεγάλη στιγμή χαμένη για τη Λαμία, με τον Τάιρον να βρίσκει ωραία τον Αραμπούλι ο οποίος έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

34' Αλλαγή για το Βόλο. Ο Νίνης πέρασε στη θέση του Γκρίλο.

45+1' Λήξη του α' ημιχρόνου

46' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Καραμάνος πέρασε στη θέση του Τάιρον.

48' Νέα τεράστια ευκαιρία για τη Λαμία να πετύχει πρώτη γκολ, όταν μετά από φάουλ, η μπάλα έφτασε στον Μαρτίνεθ που έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής με τον Κλέιμαν να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να αποκρούει.

51' Γκολ για τον Βόλο. Μετά από κόρνερ του Ρενάτο από τα δεξιά, ο Δουβίκας έκανε το πλασέ στην κίνηση, νικώντας τον Επασί, για να ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους.

52' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ! Ο Αραμπούλι έδωσε ωραία στον Ντέλετιτς και αυτός με ψύχραιμο πλασέ, ισοφάρισε σε 1-1 για τη Λαμία!

53' Η φάση, αφού εξετάστηκε στο VAR από τον Κροάτη διαιτητή για πιθανό φάουλ του Ρόμανιτς στην έναρξη της φάσης, έληξε και το γκολ μέτρησε κανονικά με τους "κυανόλευκους" να ισοφαρίζουν σε 1-1.

59' Μακρινό σουτ του Μπαρτόλο αλλά μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Επασί.

60' Μακρινό σουτ του Νίνη για το Βόλο, η μπάλα πέρασε άουτ.

65' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπιάρνασον πέρασε στη θέση του Τζανδάρη και ο Μπα πέρασε στη θέση του Αραμπούλι.

67' Αλλαγή για τον Βόλο. Ο Μαρτίνες πέρασε στη θέση του Μπαρτόλο

68' Κόκκινη κάρτα για τη Λαμία! Οι "κυανόλευκοι" καλούνται να συνεχίσουν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντέλετιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ σε αντίπαλό του.

71' Ο Μαρτίνες έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή της Λαμίας, με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ σε μια καλή στιγμή για τον Βόλο στο ματς.

77' Τεράστια ευκαιρία για τη Λαμία να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν ωραία στην αντεπίθεση με τον Μπα, που πάσαρε στον ακάλυπτο Σκόνδρα ο οποίος άργησε να σουτάρει με τον Μήτογλου να διώχνει σε κόρνερ.

78' Άμεση απάντηση στις ευκαιρίες από τον Βόλο, με το μακρινό σουτ του Ριένστρα και τον Επασί να αποκρούει δύσκολα.

84' Αλλαγή για το Βόλο. Ο Κρητικός πέρασε στη θέση του Μπαριέντος.

90' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Προβυδάκης πέρασε στη θέση του Ρόμανιτς.

90' Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+2' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τη Λαμία να πετύχει και δεύτερο τέρμα, όταν οι "κυανόλευκοι" βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Μπα να βγαίνει τετ α τετ με τον Κλέιμαν, όμως δεν μπόρεσε να νικήσει το γκολκίπερ του Βόλου ο οποίος μπλόκαρε.

90+8' Λήξη της αναμέτρησης.

ΘΑΝΑΣΗΣ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΣΔρ. Οικον/γος-π. Πανεπ/κός-Συγγραφέαςa.frontistis@gmail.com19/4/24      Πήρα αφορμή γι’ αυτό το άρθρο από ένα αντίστοιχο του...