Ο Άγιαξ "διέλυσε" με 13-0 τη Φένλο !

Απίστευτο κι όμως... ολλανδικό. Ο Άγιαξ, όχι απλά νίκησε, αλλά έκανε "φύλλο και φτερό" τη Φένλο του Γιώργου Γιακουμάκη στο "Σίκον Στάντιον", συντρίβοντάς την με το... εξωπραγματικό 13-0!

Ο "Αίας", που είχε πετύχει 11 γκολ στα πρώτα πέντε παιχνίδια του στο πρωτάθλημα και σημείωσε... 13 σε ένα ματς, έγραψε ιστορία στο πρωτάθλημα της Eredivisie, καθώς σημείωσε τη μεγαλύτερη νίκη όλων των εποχών στην πρώτη κατηγορία της Ολλανδίας, προσπερνώντας το δικό του 12-1, που είχε σημειώσει στις 19 Μαΐου 1972 επί τη Φίτεσε.

Ο Άγιαξ προηγήθηκε στο ημίχρονο με 4-0, χάρις στα γκολ των Εκέλενκαμπ (13'), Τραορέ (17', 32'), Τάντιτς (44'). Στο δεύτερο ημίχρονο η αποβολή του Κουμ στο 52', έκανε ακόμη πιο δύσκολο το έργο των γηπεδούχων κι από εκεί και πέρα... άνοιξαν οι ουρανοί! Κι ό,τι επιχειρούσαν οι ποδοσφαιριστές του Άγιαξ κατέληγε στο βάθος της εστίας της Φένλο.

Ο Τραορέ έφτασε στο "πενταρέ", σημειώνοντας άλλα τρία τέρματα στο β' ημίχρονο (54', 65', 87'), ενώ στον πίνακα των σκόρερ προστέθηκαν και οι Άντονι (55'), Εκέλενκαμπ (57', δεύτερο γκολ), Μπλιντ (59'), Χούντελααρ (74' πέν., 76') και Μαρτίνες (78').