Ο ΛεΝτέι γλίτωσε την Αρμάνι από το «break»

Με τον Ζακ ΛεΝτέι να διαμορφώνει το τελικό 79-78 σε «νεκρό» χρόνο, η Αρμάνι ολοκλήρωσε στο Μιλάνο μία επική ανατροπή από το -19, προστατεύοντας το πλεονέκτημα της έδρας και γράφοντας το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ της Euroleague με την Μπάγερν Μονάχου. Μεγάλος άτυχος της βραδιάς ο Νικ Γουάιλερ Μπαμπ, ο οποίος τραυματίστηκε στο 16΄ στον δεξί αστράγαλο και δεν επέστρεψε στο παρκέ για να βοηθήσει τη γερμανική ομάδα, στην προσπάεια που κατέβαλε για «break».

Με 1/10 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία μάταια προσπαθούσε να «σπάσει» την αντίπαλη άμυνα, δεν είχε βλέψεις ανατροπής, παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -17 (27-44 στο 20΄). Στον αντίποδα, η γερμανική ομάδα εξαργύρωσε την σκληρή άμυνα του πρώτου μέρους και καθοδηγούμενη στην επίθεση από τον Ντένις Σίλι (12π. με 3/3τρ. και 1/1δ.) έτρεξε στη δεύτερη περίοδο ένα καθοριστικό επιμέρους σκορ 26-11, το οποίο της επέτρεψε να εξασφαλίσει από νωρίς μία διαφορά ασφαλείας.

Η Αρμάνι προσπάθησε να αντιδράσει στην τρίτη περίοδο, απάντησε με δικό της επιμέρους σκορ 12-3, μειώνοντας σε 39-47 (-8) στο 24΄, αλλά μέχρι εκεί... Δύο τρίποντα (1 από Σίσκο και 1 από Σίλι) έδωσαν το έναυσμα για ένα νέο ξέσπασμα της γερμανικής ομάδας, η οποία «οικοδόμησε» και πάλι μία διψήφια διαφορά, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +11 (53-64).

Με τον Ροντρίγκεθ να μπαίνει «ζεστός» από τα 6.75 (2/2 τρίποντα), η Αρμάνι μείωσε σε απόσταση αναπνοής (65-67 στο 34΄), μετά από επιμέρους σκορ 12-3. Ένα γκολ-φάουλ του Γκιστ και ένα τρίποντο του Σίλι, έδωσαν «ανάσα» στην Αρμάνι (67-73 στο 37΄), αλλά με τους ΛεΝτέι και Χάινς να «χτυπούν» αλύπητα μέσα στην αντίπαλη ρακέτα η ισοφάριση ήρθε στο 39΄ (74-74), ενώ στα 36΄΄ ο Ροντρίγκεθ έδωσε το προβάδισμα στην Αρμάνι (77-74). Ωστόσο, το κρύο αίμα του Γκιστ από τη γραμμή των βολών, διαμόρφωσε το 77-78 στο 1.2΄΄ για τη λήξη. Ο ΛεΝτέι, όμως, ήταν αυτός που είπε την τελευταία λέξη του αγώνα και μετά από άλεϊ ουπ πάσα του Ντιλέινι, διαμόρφωσε στην εκπνοή το 79-78.

Κορυφαίος των νικητών ο Ζακ ΛεΝτέι με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ 13 πρόσθεσε ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ. Από την Μπάγερν ξεχώρισε ο Ντένις Σίλι με 23 πόντους και 5/5 τρίποντα. Το Game 2 είναι προγραμματισμένο για την Πέμπτη (22/4) και πάλι στην έδρα της Αρμάνι Μιλάνο (η πρόκριση στο Final-4 κρίνεται στις 3 νίκες).

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 27-44, 53-64, 79-78

# Οι εργαζόμενοι της ΛΑΡΚΟ έκαναν χθες κατάληψη στο ήδη κλειστό εργοστάσιο της ΛΑΡΚΟ !  Αντιδράσεις@ Όλοι οι εργαζόμενοι στα δημόσια νοσοκομεία της Περιφέρειας...