Ο Λεβαντόφσκι απομακρύνεται από τον Ιμόμπιλε

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, σημείωσε το μοναδικό γκολ στην εκτός έδρας ήττα της Μπάγερν Μονάχου από την Μάϊντς με 3-1 και απέκτησε διαφορά επτά τερμάτων από τον Τσίρο Ιμόμπιλε, στην «μάχη» για την ανάδειξη του κορυφαίου Ευρωπαίου σκόρερ για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Ο Πολωνός επιθετικός, με 34 τέρματα σε 32 συμμετοχές, παραμένει επικεφαλής στον σχετικό πίνακα, ενώ ο Ιταλός στράϊκερ της Λάτσιο, έχει σκοράρει 27 φορές σε 30 αγώνες, ακολουθούμενος από τον νεαρό Ουρουγουανό άσο της Μπενφίκα, Ντάρβιν Νούνιες (26 γκολ) και τον Γάλλο επιθετικό της Ρεάλ Μαδρίτης, Καρίμ Μπενζεμά (26 γκολ).

Ο συγκεκριμένος πίνακας, περιλαμβάνει ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στην Γερμανία, στην Αγγλία, στο Βέλγιο, στην Σκωτία, στην Ισπανία, στην Γαλλία, στην Ιταλία, στην Ολλανδία, στην Πορτογαλία, στην Ρωσία, στην Ελβετία, στην Τουρκία και στην Ουκρανία.

Η πρώτη δεκάδα με τους κορυφαίους σκόρερ στην «γηραιά ήπειρο», έχει ως εξής:

Ονομα-Ηλικία-Εθνικότητα-Ομάδα                           Γκολ      Αγώνες       Λεπτά

1. Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι (33, Πολωνός, Μπάγερν Μονάχου)      34         32         2.772

2. Τσίρο Ιμόμπιλε (31, Ιταλός, Λάτσιο)                     27         30         2.626

3. Ντάρβιν Νούνιες (22, Ουρουγουανός, Μπενφίκα)            26         27         1.941

4. Καρίμ Μπενζεμά (31, Γάλλος, Ρεάλ Μαδρίτης)              26         30         2.438

5. Ντένις Ουντάβ (25, Γερμανός, Σεντ Ζιλουάζ)              25         35         3.076

6. Κιλιάν Μπαπέ (23, Γάλλος, Παρί Σεν Ζερμέν)              24         32         2.762

7. Ντούσαν Βλάχοβιτς (21, Σέρβος, Φιορεντίνα/Γιουβέντους)  23         33         2.790

8. Πάτρικ Σικ (25, Τσέχος, Λεβερκούζεν)                    22         25         1.843

9. Τζόρνταν Σιεμπάτσιου (26, Αμερικανός, Γιανγκ Μπόϊς)     22         31         2.277

10. Μοχάμεντ Σαλάχ (29, Αιγύπτιος, Λίβερπουλ)               22         32         2.623