Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στο 93' τον Πανιώνιο σε 2-2

Πανιώνιος και ΠΑΟΚ είχαν από ένα ημίχρονο στο μεταξύ τους αγώνα στη Νέα Σμύρνη, που βρήκε τις ομάδες ισόπαλες με 2-2. Ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε με το πέναλτι του Κουλούρη στο 41΄ αλλά οι γηπεδούχοι, που έχουν σημειώσει τα 13 από τα συνολικά 15 εφετινά τέρματά τους στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασαν στην ανατροπή με τα γκολ των Σπιριντόνοβιτς στο 48ο και Γεσίλ στο 86ο λεπτό, πριν ισοφαρίσει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μάτος.

Ο ΠΑΟΚ επέβαλε γρήγορα το ρυθμό του απέναντι στους «κυανέρυθρους», στους οποίους η απουσία του Μασούντ ήταν εμφανής. Χωρίς τον Ιρανό άσο στη σύνθεσή τους, οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να κρατήσουν την μπάλα ψηλά, με αποτέλεσμα να μη μπορούν να την κυκλοφορήσουν σωστά και κατ΄ επέκταση να δέχονται πίεση από τους παίκτες του Λουτσέσκου.

Στο 13΄ και σε βαθιά διαγώνια μπαλιά του Βιεϊρίνια προς τον Τζάλμα Κάμπος εκείνος γύρισε και ο Κουλούρης από πλάγια θέση προσπάθησε για ένα δύσκολο γκολ, αλλά ο Κότνικ είχε κλείσει τη γωνία του και απέκρουσε σε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό ήταν και πάλι ο Κάμπος που σέντραρε, από αριστερά αυτή τη φορά και ο σέντερ φορ του ΠΑΟΚ έστειλε την μπάλα με το στήθος (!) πάνω από το δοκάρι.

Σαν να μην του έφταναν οι (αρκετές) απουσίες, στο 18΄ ο Πανιώνιος έχασε και τον Ταπόκο, που έγινε αναγκαστική αλλαγή λόγω προβλήματος στη μέση.

Ο Κάμπος, διαρκής πηγή κινδύνων για την άμυνα του Πανιωνίου στο πρώτο ημίχρονο, υποχρέωσε τον Κότνικ σε ωραία απόκρουση στο 23΄, ενώ τρία λεπτά αργότερα νέο εντυπωσιακό σουτ του ίδιου παίκτη έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Από εκείνο το σημείο και ύστερα η ομάδα του Γρηγορίου κατόρθωσε να κερδίσει κάποια μέτρα στο γήπεδο, με συνέπεια να χαλαρώσει η πίεση που δεχόταν, αλλά ένα «παιδικό» λάθος του Γκιοατά επέτρεψε στους Μακεδόνες να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι.

Στο 40ό λεπτό και σε φάση που έλεγχε απόλυτα, ο Καμερουνέζος αμυντικός προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα στον τερματοφύλακά του, αλλά δεν έβαλε δύναμη κι έδωσε την ευκαιρία στον ταχύτατο Μακ να μπει ανάμεσα στον Γκιοατά και τον Κότνικ, να προλάβει τον Σλοβένο πορτιέρε και να ανατραπεί απ΄ αυτόν.

Πέναλτι και κίτρινη κάρτα από τον Σιδηρόπουλο, με τον Κουλούρη να ξεγελά τον γκολκίπερ από τα 11 μέτρα και να σκοράρει το δέκατο τέρμα του με τη φανέλα του ΠΑΟΚ.

Εκ διαμέτρου αντίθετη η εικόνα του Πανιωνίου στην επανάληψη, με ανταμοιβή για την πίεση που άσκησε στην περιοχή του Ρέι την ισοφάριση, στο 48ο λεπτό: ο Σαββίδης βρήκε τον Σπιριντόνοβιτς σε θέση μέσα δεξιά στην περιοχή και ο Αυστριακός επιθετικός με ζυγισμένο διαγώνιο σουτ «έγραψε» το 1-1, στην πρώτη τελική της ομάδας του!

Οι φιλοξενούμενοι σάστισαν από την εξέλιξη και χρειάστηκε το χρονόμετρο να δείξει το 74ο λεπτό για να κάνουν ευκαιρία στο β΄ ημίχρονο, με τον Κότνικ να αποκρούει την κεφαλιά του Πέλκα, ενώ στο 77΄ σουτ του ίδιου από το ύψος της περιοχής έφυγε άουτ. Στο 86΄ ο Γεσίλ, που είχε μπει αλλαγή μερικά λεπτά πριν, έδωσε προβάδισμα στον Πανιώνιο, αλλά ο Μάτος ισοφάρισε με κεφαλιά, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κότνικ, Γεσίλ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Μπανανά, Βλάχος, Χατζησαφί, Γκιοατά, Κόρμπος, Σαββίδης (69΄ Κάργας), Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας, Ντουρμισάι (77΄ Γεσίλ), Ταπόκο (18΄ Πινιώτης).

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Ρέι, Λέο Μάτος, Βαρέλα, Ελ Καντουρί, Κάμπος (84΄ Λημνιός), Κρέσπο, Τσίμιροτ (62΄ Πέλκας), Κουλούρης, Μακ (67΄ Πρίγιοβιτς), Κάνιας, Βιεϊρίνια.

Πηγή: in.gr