Ο Παρέχα έκοψε τη... φόρα της Αθλέτικ Μπιλμπάο

Το πέναλτι του Παρέχα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, επέτρεψε στη Βιγιαρεάλ να «αποδράσει» με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από την έδρα της Αθλέτικ Μπιλμπάο, για την 31η αγωνιστική της LaLiga, στερώντας από τους Βάσκους την ευκαιρία να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο την τετράδα.

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι προέρχονταν από το θρίαμβο στο Copa del Rey, ήταν «αγκαλιά» με το «τρίποντο» μέχρι το 94΄ από το γκολ του Σανσέτ στο 66΄, αλλά η Βιγιαρεάλ δεν το έβαλε κάτω και παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 46΄ (2η κίτρινη και αποβολή του Κομεσάνια), κατάφερε από την άσπρη βούλα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων να γράψει το τελικό 1-1.

Ο Εμπάρμπα στο 88΄, όταν σημείωσε με πέναλτι το δεύτερο του τέρμα στην αναμέτρηση, έκοψε τη... φόρα της Σοσιεδάδ, που προερχόταν από τρεις σερί νίκες στη LaLiga, χαρίζοντας στην ουραγό Αλμερία τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2).

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 22΄ με τον Μπέκερ, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα ο Εμπάρμπα ισοφάρισε σε 1-1, πριν ο Ογιαρθάμπαλ δώσει και πάλι προβάδισμα στην Σοσιεδάδ στο 59΄.

Δύο λεπτά πριν το φινάλε, όμως, ο Ισπανός ακραίος αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε ο Λοθάνο και από την άσπρη βούλα «έγραψε» το τελικό 2-2.

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής της La Liga, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

Μπέτις-Θέλτα                 2-1
(53΄ Μιράντα, 83΄ Φεκίρ - 90+1΄ Λάρσεν)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Τζιρόνα    3-1
(34΄πεν., 50΄ Γκριζμάν, 45+6΄ Κορέα - 4΄ Ντόβμπικ)

Σοσιεδάδ-Αλμερία             2-2
(22΄ Μπέκερ, 59΄ Ογιαρθάμπαλ - 30΄, 88΄ πεν. Εμπάρμπα)

Αλμερία              14

➥ Πέρα από το αθλητικό πλαίσιο της άκρως επιτυχημένης διοργάνωσης του 2ου Ποδηλατικού Γύρου Λαμίας, οι αθλητές μετέφεραν και το σημαντικό οικολογικό μήνυμα...