Ο Πλατανιάς έχασε τα πλέι οφ στην ισοπαλία της Νέας Σμύρνης

Ο Πλατανιάς πήρε βαθμό στη Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο, τον οποίο υποχρέωσε σε ισοπαλία 1-1 στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 10΄ με τον Γιακουμάκη και οι «κυανέρυθροι», που ανέκτησαν την τρίτη θέση μετά την ήττα του Παναθηναϊκού, ισοφάρισαν με πέναλτι του Μπεν στο 65΄.

Οι Κρήτες, που μετά την αποψινή ισοπαλία έχασαν οριστικά το στόχο των πλέι οφ, αιφνιδίασαν τον Πανιώνιο στο 10ο λεπτό, όταν ο Ντεβέσα μπήκε από δεξιά στην περιοχή, γύρισε την μπάλα και ο Γιακουμάκης με σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γιαννιώτη, στη μοναδική αξιόλογη στιγμή του πρώτου μισού.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Μιλόγεβιτς κυριάρχησαν κι άρχισαν να βγάζουν αρκετές επισκέψεις στην περιοχή του Πλατανιά, για να κερδίσουν πέναλτι στο 64΄, σε χέρι του Καρυπίδη ύστερα από σουτ του Κόρμπου. Ο Μπεν στάθηκε ψύχραιμος απέναντι στον Κοκκαλά, τον έστειλε στην αντίθετη γωνία κι έδωσε το βαθμό στην ομάδα του.

Διαιτητής: Σπύρος Σελίμος

Πανιώνιος (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Τασουλής, Πλιάτσικας, Ρισβάνης, Οικονόμου, Σιώπης, Κόρμπος, Μασούρας (69΄ Σαββίδης), Ενγκόνγκ (56΄ Λάμπρου), Μασούντ (90΄+1 Ταπόκο), Μπεν.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος: Κοκκαλάς, Βάντερσον, Μπανανά, Καρυπίδης, Κάργας, Στάθης, Μουνάφο, Ντεβέσα (75΄ Στανισάβλιεβιτς), Μανούσος (66΄ Σίγκνεβιτς), Γιακουμάκης, Γιορέντε.