Ο Ζλάταν οδηγεί τη Μίλαν στον τίτλο

Η Μίλαν δεν αφήνει την πρώτη θέση και δείχνει ικανή να πάει το ίδιο ανταγωνιστικά ως το τέλος για το φετινό πρωτάθλημα, με τη Νάπολι να είναι, τουλάχιστον προς το παρόν το μοναδικό αντίπαλον δέος. Την ομάδα του Στέφανο Πιόλι οδηγεί ο αειθαλής Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, που άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό του ντέρμπι με τη Ρόμα στο «Ολίμπικο».

Ένα γκολ που ήταν το 150ό του «Ίμπρα» στη Serie A και συνολικά το 400ό στην τεράστια καριέρα του σε εθνικό πρωτάθλημα. Στο 50΄ ακυρώθηκε τέρμα του Σουηδού άσου με χρήση VAR, ενώ τη νίκη των «ροσονέρι» διασφάλισε από τα 11 βήματα ο Φρανκ Κεσί στο 57΄. Στο 66΄ αποβλήθηκε ο Τεό Ερναντές, αλλά παρά την αριθμητική υπεροχή οι «τζαλορόσι» του Μουρίνιο δεν κατάφεραν παρά να μειώσουν με τον Ελ Σαράουι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Νωρίτερα η Νάπολι έκανε το καθήκον της, επικράτησε 1-0 της Σαλερνιτάνα εκτός έδρας και έμεινε για λίγη ώρα μόνη στην κορυφή. Οι «παρτενοπέι» πολιόρκησαν την εστία του Μπέλετς στο πρώτο μέρος, είχαν δοκάρι, ωστόσο γκολ δε βρήκαν. Τα κατάφεραν, όμως, με το δυνατό σουτ του Πιοτρ Ζιελίνσκι από το ύψος της μεγάλης περιοχής στο 61ο λεπτό.

Επτά λεπτά μετά, ο Γρηγόρης Κάστανος, που είχε ξεκινήσει βασικός, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για βίαιο φάουλ στον Ανγκίσα. Οι αριθμητικές ισορροπίες αποκαταστάθηκαν στο 80’, με τον Κουλιμπαλί να ανατρέπει, όντας τελευταίος, τον Σίμι, όχι όμως και το τελικό σκορ, με τη Νάπολι να φτάνει τις 10 νίκες σε 11 αγώνες.