ΟΦΗ - ΠΑΣ Λαμία 1-3 (ΤΕΛΙΚΟ)

Σε εξέλιξη βρίσκεται το πολύ σημαντικό ντέρμπι ανάμεσα στον ΟΦΗ και τον ΠΑΣ Λαμία που κλείνει το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής της Super League με τους "κυανόλευκους" να θέλουν να φύγουν από το "Γεντί Κουλέ" με ένα θετικό γι' αυτούς αποτέλεσμα.

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Στρέζος, Κοροβέσης, Δεληγιαννίδης, Παπάζογλου, Μιχόγεβτις, Μεγιάδο, Κυριακίδης, Ναμπί, Βάζ, Φερέιρα, Πέρσον.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Μπεχαράνο, Πλιάτσικας, Μπερτόλιο, Καραμάνος, Τομάς, Δημούτσος, Σκόνδρας, Τσούκαλος.

9' Σουτ του Βαζ μέσα από την περιοχή για τον ΟΦΗ, μπλόκαρε ο Μελίσσας.

12' Πρώτη καλή στιγμή και για τη Λαμία στο παιχνίδι, όταν ο Μπεχαράνο δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Στρέζου.

13' Νέα απειλή από πλευράς γηπεδούχων στο παιχνίδι, όταν ο Βαζ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Μιχόγεβιτς έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

18' Νέα καλή στιγμή για την ομάδα του Ηρακλείου, όταν ο Φερέιρα κατάφερε να ξεφύγει από το μαρκάρισμα του Βασιλαντωνόπουλου, μπήκε στην περιοχή και πραγματοποίησε το διαγώνιο σουτ, με τον Μελίσσα να αποκρούει.

20' Πρώτη πολύ καλή στιγμή για τον ΟΦΗ στο παιχνίδι, να πετύχει το πρώτο του τέρμα, όταν μετά από ωραία προσωπική προσπάθεια, ο Ναμπί έκανε το σουτ, με τη μπάλα να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι του Μελίσσα και στη συνέχεια της φάσης, ο Κοροβέσης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με τον γκολκίπερ της Λαμίας να μπλοκάρει.

21' Ο Νέα καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο παιχνίδι, ξανά με τον Ναμπί, ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Μελίσσα να αποκρούει σε κόρνερ.

23' Σέντρα του Δεληγιαννίδη από τα δεξιά, ο Κυριακίδης έπιασε την κεφαλιά, με τον Μελίσσα να μπλοκάρει.

26' Συρτό σουτ του Φερέιρα έξω από την περιοχή της Λαμίας, η μπάλα πέρασε άουτ.

27' Νέα ευκαιρία για τη Λαμία στο παιχνίδι, όταν ο Τσούκαλος δοκίμασε το διαγώνιο σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Στρέζο να μπλοκάρει.

29' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ναμπί για τον ΟΦΗ, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

39' Ο ΟΦΗ συνέχιζε να πιέζει και μετά από ωραία ατομική προσπάθεια, ο Φερέιρα, πέρασε τον Πλιάτσικα, μπήκε στην περιοχή της Λαμίας, γύρισε στον Βαζ και αυτός έκανε το πλασέ με τον Μελίσσα να μπλοκάρει.

40' Καλή στιγμή για τη Λαμία, όταν ο Μπερτόλιο γύρισε στον Καραμάνο και αυτός έκανε το πλασέ΄, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

41' Δυνατό σουτ του Δημούτσου για τη Λαμία, με τη μπάλα να βρίσκει στον Μιχόγεβιτς και να φεύγει σε κόρνερ.

43' Νέο δυνατό σουτ για τη Λαμία, αυτή τη φορά του Μπερτόλιο, με τον Στρέζο να παραχωρεί δύσκολα σε κόρνερ, σε μία ακόμη πολύ καλή στιγμή για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ.

44' Νέα ευκαιρία για τους "κυανόλευκους" όταν ο Καραμάνος άφησε τη μπάλα για το Μπερτόλιο, αυτός έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

45' Λήξη του α' ημιχρόνου

46' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Ασίγκμπα πέρασε στη θέση του Σκόνδρα

53' Καλή στιγμή για την ομάδα του Ηρακλείου, όταν απο "γέμισμα" του Κοροβέση, ο Βαζ που βρέθηκε στο 2ο δοκάρι έκανε το σουτ στην κίνηση, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

56' Ωραία προσπάθεια του Τσούκαλου από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα για τον Τομάς, ο Ισπανός έκανε το σουτ με το Στρέζο να αποκρούει.

56' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Επστάιν πέρασε στη θέση του Τσούκαλου.

57' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Επστάιν, στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, έδωσε την πάσα στον Καραμάνο και αυτός με ωραίο σουτ "κρέμασε" τον Στρέζο, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 0-1 για την ομάδα της Φθιώτιδας.

61' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Επστάιν εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Αντέτζο με "τακουνάκι" βρήκε τον Τομάς ο οποίος μπήκε στην πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα για να κάνει το 0-2 για την ομάδα της Λαμίας η οποία έβαλε γερές βάσεις για να πάρει μια πολύ σπουδαία νίκη.

62' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Σακόρ πέρασε στη θέση του Κυριακίδη.

67' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Νέιρα πέρασε στη θέση του Βαζ.

67' Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Παπάζογλου έκανε την κεφαλιά για τον ΟΦΗ, με τη μπάλα να βρίσκει στον Αντέτζο και να καταλήγει σε κόρνερ.

69' Ο Ναμπί εκτέλεσε κόρνερ για τον ΟΦΗ, με τον Παπάζογλου να πιάνει την κεφαλιά και ο Φερέιρα στο δεύτερο δοκάρι, δεν μπόρεσε να στείλει τη μπαλα στα δίχτυα καθώς βρήκε "αέρα".

72' Ο Ναμπί πάσαρε στον Πάρσον, αυτός έκανε το σουτ από δύσκολη θέση με τη μπάλα να φεύγει άουτ, σε μία ακόμη ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο ματς να μειώσει.

74' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Πάσα του Δημούτσου για τον Μπερτόλιο, αυτός από κανονική θέση βγήκε στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή του ΟΦΗ, πέρασε και τον Στρέζο και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 0-3 για τους φιλοξενούμενους δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους.

76' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Πίτι πέρασε στη θέση του Μπερτόλιο.

78' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ναμπί για τον ΟΦΗ, η μπάλα πέρασε άουτ.

81' Αποβολή για τον ΟΦΗ. Ο Δεληγιαννίδης θα δει την απευθείας κόκκινη κάρτα του Πραξιτέλη Ζαχαριάδη για αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Τομάς.

85' Ο Ναμπί εκτέλεσε φάουλ για τον ΟΦΗ, ο Παπάζογλου έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Πάρσον τη δεύτερη από πλεονεκτική θέση, με τη μπάλα να περνά άουτ.

86' Γκολ για τον ΟΦΗ. Ο Ναμπί με το κεφάλι βρήκε τον Σακόρ ο οποίος με πλασέ από κοντά μείωσε σε 1-3 για τον ΟΦΗ.

90' Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+5' Λήξη του αγώνα. Μεγάλη νίκη για τη Λαμία στο Ηράκλειο.

# Δήμος, φορείς και κάτοικοι της περιοχής των Οινοφύτων διατράνωσαν με τον πλέον καθαρό τρόπο χθες στη συνεδρίαση του περιφερειακού συμβουλίου την αντίθεσή τους στην...