Κατέρρευσε στο Ηράκλειο ο ΠΑΣ Λαμία, ήττα με 3-0 από τον ΟΦΗ

Την ήττα με 3-0 γνώρισε από τον ΟΦΗ στο "Γεντί Κουλέ" ο ΠΑΣ Λαμία, στο παιχνίδι που διεξήχθη στο γήπεδο "Θεόδωρος Βαρδινογιάννης" του Ηρακλείου, στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Super League 1.

Οι "κυανόλευκοι", μετά από αυτή την ήττα έπεσαν στην 11η θέση της βαθμολογίας ενόψει της συμμετοχής τους στα Play Out κάτι που σημαίνει ότι θα δώσει τρία παιχνίδια στην δική της έδρα στη σχετική διαδικασία και τέσσερα μακριά από αυτή.

Κατώτερη του αναμενομένου η ομάδα του Άκη Μάντζιου, γνώρισε την ήττα μέσα στα 21 πρώτα λεπτά του αγώνα διάστημα στο οποίο δέχθηκε και τα τρία τέρματα με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα.

OΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Κουτρουμπής, Μαρινάκης, Νέιρα, Ναμπί, Μεγιάδο, Σεμέδο, Φιγκεϊρέδο, Τσιλιανίδης.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Επασί, Βάντερσον, Βύντρα, Αντέτζο, Σκόνδρας, Αραβίδης, Ρόμανιτς, Δημούτσος, Ασίγκμπα, Βασιλόγιαννης, Καραμάνος.

1' Έναρξη του αγώνα

2' Γκολ ο ΟΦΗ. Από γύρισμα του Τσιλιανίδη από τα δεξιά, ο Φιγκεϊρέδο με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 1-0 για τον ΟΦΗ πολύ νωρίς στο ματς.

9' Γκολ για τον ΟΦΗ. Ο Ναμπί με πολύ δυνατό σουτ από μακριά, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

21' Γκολ για τον ΟΦΗ. Ο Σεμέδο έκανε καταπληκτική ενέργεια από την αριστερή πλευρά, μπήκε στην περιοχή της Λαμίας και αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να τα καταλήγει για τρίτη φορά στα δίχτυα της εστίας του Επασί.

22' Σουτ του Καραμάνου μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ στην πρώτη καλή στιγμή της Λαμίας στο ματς.

24' Καλή στιγμή για τη Λαμία, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Βασιλόγιαννη, ο Βύντρα πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνά άουτ.

31' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τον Φιγκεϊρέδο να πιάνει το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του Επασί.

45' Λήξη του α' ημιχρόνου

46' Αλλαγή για τη  Λαμία. Ο Μπεχαράνο πέρασε στη θέση του Βασιλόγιαννη.

54' Διπλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ, αρχικά με το σουτ του Νέιρα που απέκρουσε ο Επασί και στη συνέχεια νέο σουτ από το Μαρινάκη, η μπάλα άουτ.

57' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βιγιάλμπα πέρασε στη θέση του Καραμάνου.

66' Σουτ του Σεμέδο από το ύψος της περιοχής, μπλόκαρε ο Επασί.

72' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Μπράουν πέρασε στη θέση του Μαρινάκη.

77' Σουτ του Ρόμανιτς, απέκρουσε ο Σωτηρίου, σε μια καλή στιγμή για τη Λαμία στο ματς.

79' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Μάνος πέρασε στη θέση του Φιγκεϊρέδο.

82' Ο Αραβίδης έκανε δυνατό τάκλιν στον Μεγιάδο με τον διαιτητή, Κομίνη, να του δείχνει την κόκκινη κάρτα.

85' Τελικά, ο Θεσπρωτός διαιτητής, αφού συμβουλεύθηκε και το VAR, τιμώρησε με κίτρινη κάρτα τον επιθετικό της Λαμίας.

87' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τάιρον πέρασε στη θέση του Αραβίδη.

88' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Στάικος πέρασε στη θέση του Ναμπί.

90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

90+3' Διαγώνιο σουτ του Στάικου μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να περνά άουτ.

90+3' Λήξη της αναμέτρησης.

# Δήμος, φορείς και κάτοικοι της περιοχής των Οινοφύτων διατράνωσαν με τον πλέον καθαρό τρόπο χθες στη συνεδρίαση του περιφερειακού συμβουλίου την αντίθεσή τους στην...