Οι γιατροί έσωαν τη ζωή του Νανού

Στιγμές απίστευτης αγωνίας έζησαν οι ποδοσφαιριστές, οι προπονητές και οι παράγοντες των Μπελενένσες και Πόρτο στο «Jamor», στο μεταξύ τους παιχνίδι για τη 17η αγωνιστικής της πορτογαλικής Primeira Liga (0-0), όταν στο 88ο λεπτό, ο δεξιός μπακ των «δράκων» Νανού, έπεσε πολύ άτσαλα στον αγωνιστικό χώρο, μετά από διεκδίκηση της μπάλας με τον Κρίτιτσκιουκ και του «γύρισε» η γλώσσα.

Αμέσως οι ποδοσφαιριστές φώναξαν εσπευσμένα τους γιατρούς να μπουν στο γήπεδο και να σώσουν τη ζωή του άτυχου αμυντικού της Πόρτο. Η παρέμβαση των γιατρών ήταν καίρια και μέσα σε λιγότερο από ένα λεπτό, κατάφεραν να ανοίξουν το στόμα του 26χρονου αμυντικού από τη Γουϊνέα-Μπισάου, «επαναφέροντάς» τον.

Μετά από λίγα λεπτά ο Νανού μπήκε προσεκτικά σε φορείο, δείχνοντας να έχει ανακτήσει τις αισθήσεις του και διεκομίσθη σε νοσοκομείο της Λισσαβόνας για περαιτέρω εξετάσεις.

Στο αγωνιστικό σκέλος, η Πόρτο έμεινε στη «λευκή» ισοπαλία (της ακυρώθηκε γκολ του Εβανίλσον στο 44' με υπόδειξη του VAR) κι έχασε άλλους δύο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθειά της να μείνει σε επαφή με την κορυφή. Και πλέον η Σπόρτινγκ Λισσαβόνας έχει την ευκαιρία την Παρασκευή (05/02) -εφόσον νικήσει στην έδρα της Μαρίτιμο- να κλείσει τον α' γύρο της Primeira Liga στο +6 από τους δεύτερους «δράκους».

Νωρίτερα η Φαρένσε έχασε την ευκαιρία να ανέβει πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, καθώς παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην αξιόμαχη φέτος Σάντα Κλάρα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 40' με τον Γκάουλντ, όμως στο 63' ο Καρβάλιο χάρισε το βαθμό στη Σάντα Κλάρα.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της 17ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος:

Φαρένσε-Σάντα Κλάρα      1-1

Μπελενένσες-Πόρτο        0-0

Μπράγκα-Πορτιμονένσε    23:00

Φαμαλικάο-Μορεϊρένσε    23:30