Ολυμπιακός - ΠΑΣ Λαμία (2-0 ΤΕΛΙΚΟ)

Ολοκληρώθηκε ο αγώνας του Ολυμπιακού με τον ΠΑΣ Λαμία, στο Καραϊσκάκη για τη 17η αγωνιστική της Super League Σουρωτή με τους Πειραιώτες να επικρατούν με 2-0.

Ολυμπιακός: (Όσκαρ Γκαρθία): Προτό, Φιγκέιρας, Μποτία, Ένχελς, Κούτρης, Ρομαό, Ζιλέ, Μάριν, Φορτούνης, Μιραλάς , Ανσαριφάρντ

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Αναστασιάδης, Κουκόλης, Παντελιάδης, Μπλάζιτς, Αναστασόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Ακόστα, Πίτι, Βάντερσον.

7' Χωρίς κάποια μεγάλη φάση τα επτά πρώτα λεπτά του αγώνα.

9' 1-0 ο Ολυμπιακός. Ο Φορτούνης με ωραία κάθετη βρήκε τον Μάριν, που βγήκε στην πλάτη του Βασιλαντωνόπουλου ο οποίος γλύστρησε στην προσπάθειά του να κλείσει τον Γερμανό και με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0 για τους Πειραιώτες.

24' Μια σέντρα του Ασίγκμπα από τα δεξιά για τη Λαμία, αλλά δεν μπόρεσε να κοντρολάρει ο Βασιλαντωνόπουλος που βρέθηκε μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού.

Μετά από 28 λεπτά παιχνιδιού, δεν υπάρχει κάτι άλλο αξιόλογο στο παιχνίδι, πέρα από το γκολ των γηπεδούχων.

32' Σουτ του Μάριν από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε άουτ.

37' 2-0 ο Ολυμπιακός. Μετά από λάθος του Αναστασόπουλου στο ημικύκλιο της περιοχής, ο Ζιλέ πήρε τη μπάλα, έδωσε στον Ανσαριφάρντ και ο Ιρανός με εξουδετερωμένο τον Παπαδόπουλο που βγήκε να εμποδίσει τον Ζιλέ, δεν δυσκολεύθηκε να τον νικήσει και να κάνει το 2-0 για τους "ερυθρόλευκους".

45' Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

46' Έναρξη 2ου ημιχρόνου

47' Πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να πετύχει και τρίτο τέρμα, όταν ο Μάριν εκμεταλλεύθηκε νέο λάθος των φιλοξενούμενων, έδωσε στον Φορτούνη, ο οποίος από κοντά με πλασέ, έστειλε τη μπάλα άουτ.

48' Μέσα σε ένα λεπτό, η ομάδα του Πειραιά, έχασε μία ακόμη πολύ καλή ευκαιρία όταν ο Φορρτούνης έβγαλε ωραία ασίστ στον Ανσαριφάρντ και αυτός αστόχησε από πλάγια θέση.

48' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Κουτρομάνος πέρασε στη θέση του Αναστασόπουλου.

49' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βουό πέρασε στη θέση του Ακόστα.

64' Πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι και για τη Λαμία. Από σέντρα του Παντελιάδη από τα αριστερά, ο Βουό πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να βρίσκει και στο κεφάλι του Μποτία και να καταλήγει κόρνερ.

66' Νέα καλή στιγμή για τη Λαμία όταν ο Πίτι εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και η κεφαλιά του Αναστασιάδη, πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του Προτό.

69' Σουτ του Πίτι έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού, με τον Προτό να μπλοκάρει.

70' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Πάρντο πέρασε στη θέση του Μιραλάς.

71' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Ορτέγκα πέρασε στη θέση του Κουκόλη.

77' Ωραία ενέργεια και σουτ από τον Πάρντο, με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει.

80' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Σεμπά στη θέση του Φορτούνη.

84' Νέα καλή στιγμή για τη Λαμία, να πετύχει κι αυτή ένα τέρμα στο παιχνίδι, όταν ο Βασιλαντωνόπουλος έβγαλε συρτή σέντρα από τα δεξιά, με τον Βουό να είναι σε θέση βολής και τον Μποτία να προλαβαίνει να κόψει τον Ιβοριανό, πριν πλασάρει.

84' Δυνατό σουτ του Πάρντο, έξω από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Παπαδόπουλου.

85' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Τζούρτζεβιτς πέρασε στη θέση του Ανσαριφάρντ.

90+3' Τέλος της αναμέτρησης.