Νέα ήττα για τον ΠΑΣ Λαμία με 3-0 από τον Ολυμπιακό

Μια πολύ δύσκολη αποστολή στο πλαίσιο της 14ης και προτελευταίας αγωνιστικής του α' γύρου της Super League έχει ο ΠΑΣ Λαμία ο οποίος αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό στο "Γ. Καραϊσκάκης". Οι "κυανόλευκοι" θέλουν να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα μετά από 3 συνεχόμενες ήττες ωστόσο οι "ερυθρόλευκοι" με ανεβασμένη ψυχολογία μετά την πρόκρισή τους στη φάση των 32 του UEFA Europa League, θέλουν τη νίκη για να παραμείνουν στο κυνήγι του πρωτοπόρου ΠΑΟΚ αλλά και να διατηρήσουν τις ελπίδες τους για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Μπουχαλάκης, Νάτχο, Φορτούνης, Γκερέρο, Φετφατζίδης, Γκιγιέρμε, Ελαμπντελαουί, Κούτρης, Μιράντα, Σισέ

ΠΑΣ Λαμία (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Καρυπίδης, Μπερτόλιο, Καραμάνος, Δημούτσος, Σκόνδρας, Επστάιν, Σκαρντοβέλι, Μπλάζιτς

1' Έναρξη του αγώνα

2' Κεφαλιά του Γκερέρο για τον Ολυμπιακό η μπάλα πέρασε άουτ.

3' Μακρινό σουτ του Μπλάζιτς για τη Λαμία, η μπάλα κατέληξε άουτ στην πρώτη φάση από πλευράς φιλοξενούμενων στο παιχνίδι.

17' Διαμαρτυρίες από τους ανθρώπους του Ολυμπιακού για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Καρυπίδη στον Ελαμπντελαουί.

Με τη συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα δεν υπήρχε καμία αξιόλογη φάση στο "Καραϊσκάκη"

31' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Νάτχο μπήκε από αριστερά στην περιοχή, έδωσε δίπλα στον Φορτούνη και αυτός με τη μία στον Γκερέρο που βρέθηκε τετ α τετ με τον Σαράνοφ, πλάσαρε εύστοχα και έκανε το 1-0 για την ομάδα του Πειραιά.

33' Ο Φορτούνης πέρασε 3 παίκτες της Λαμίας, δοκίμασε το σουτ από το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να περνάει άουτ.

37' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να διπλασιάσει τα τέρματά του όταν ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από καλή θέση και ο Σισέ πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να σταματά στη συμβολή των δοκών του Σαράνοφ.

39' Ο Μπερτόλιο μπήκε στην περιοχή του Ολυμπιακού, υπήρξε επαφή με το πόδι του Σισέ, αλλά ο διαιτητής Διαμαντόπουλος έδειξε κίτρινη κάρτα στον Αργεντινό άσο της Λαμίας για θέατρο.

45' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να πετύχει και δεύτερο τέρμα, όταν ο Γκερέρο μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή της Λαμίας, γύρισε τη μπάλα στον Φορτούνη και αυτός από το ύψος της περιοχής έκανε το πλασέ με τον Σαράνοφ να παραχωρεί το κόρνερ.

45' Λήξη του α' ημίχρονου

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

46' Με γκολ από... τα αποδυτήρια ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο ο Ολυμπιακός. Ο Ελαμπντελαουί βγήκε από τα δεξία, έδωσε στον Φορτούνη, αυτός έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Γκερέρο με κεφαλιά βρήκε τον Φετφατζίδη και αυτός από πλάγια θέση έκανε το 2-0, παρά την προσπάθεια του Σαράνοφ, να διώξει τη μπάλα.

49' Προσωπική προσπάθεια και σουτ του Φορτούνη, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

51' 3-0 ο Ολυμπιακός. Ο Μπουχαλάκης  έδωσε στον Φορτούνη, αυτός βρήκε τον Νάτχο που έκανε το σουτ με το Σαράνοφ να αποκρούει και στην επαναφορά ο Ελαμπντελαουί έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να πετύχει το τρίτο τέρμα των Πειραιωτών.

54' Ο Βασιλαντωνόπουλος έδωσε στον Μπερτόλιο που ήταν σε καλή θέση για να σουτάρει αλλά ο Γκιγιέρμε πρόλαβε και τον έκοψε.

60' Εκπληκτική ενέργεια και σουτ του Φορτούνη, με τον Σαράνοφ να αποκρούει ενστικτωδώς με τα πόδια και να κρατάει το 3-0 για τη Λαμία.

64' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπουλούλης πέρασε στη θέση του Μπερτόλιο.

65' Πολύ καλή στιγμή για τη Λαμία να μειώσει σε 3-1, όταν ο Δημούτσος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Σα να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.

67' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Τσιμίκας πέρασε στη θέση του Κούτρη.

70' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τσούκαλος πέρασε στη θέση του Καραμάνου.

76' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Βρουσάι πέρασε στη θέση του Φετφατζίδη.

77' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Καραγκούνης πέρασε στη θέση του Επστάιν.

86' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μάνος πέρασε στη θέση του Γκερέρο.

90+3' Μετά από ωραία συνεργασία με τον Φορτούνη, ο Νάτχο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή της Λαμίας, με τη μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

90+3' Λήξη της αναμέτρησης.