Ήττα... εντός προγράμματος για τον ΠΑΣ Λαμία, με 3-0 από τον Ολυμπιακό στο "Καραϊσκάκη"

Την ήττα με 3-0 από τον Ολυμπιακό, γνώρισε ο ΠΑΣ Λαμία στο παιχνίδι που διεξήχθη την Κυριακή (7/3) στο "Γ. Καραϊσκάκης" στο πλαίσιο της 25ης και προτελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος της Supere League Interwetten.

Οι "κυανόλευκοι" είχαν εξ αρχής πολύ δύσκολο έργο κόντρα στην πρωτοπόρο ομάδα του πρωταθλήματος και το γεγονός ότι... κατέβηκαν με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή τους, λόγω των κρίσιμων αγώνων που ακολουθούν με ΑΕΛ και Ατρόμητο, έκαναν ακόμη πιο δύσκολο το έργο τους, για να μπορέσουν να φύγουν με θετικό αποτέλεσμα από τον Πειραιά.

Τελικά, ο Ολυμπιακός, με τα δύο πολύ γρήγορα γκολ που πέτυχε στο 8' και στο 10' με τους Μπρούμα και Φορτούνη αντίστοιχα, κατάφερε να βάλει από νωρίς τις βάσεις για την επικράτησή του την οποία και πιστοποίησε λίγα λεπτά αργότερα, όταν στο 34' ο Ελ Αραμπί βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, κάνοντας το 3-0 για τους γηπεδούχους που ήταν και το τελικό σκορ.

Πλέον η Λαμία κοιτάει το μεσοβδόμαδο πολύ σπουδαίο ματς με την ΑΕΛ στο "Αθανάσιος Διάκος" και ο Ολυμπιακός το επίσης σπουδαίο, πρώτο παιχνίδι για τη φάση των 16 του UEFA Europa League κόντρα στην Άρσεναλ στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης".

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης, Εμβιλά, Βαλμπουενά, Φορτούνης, Μπρούμα, Ελ Αραμπί.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Θεοδωρόπουλος, Τζέιμς, Βύντρα, Ασίγκμπα, Σαραμαντάς, Γκούγκα, Μπιάρνασον, Προβυδάκης, Πίτι, Ρόμανιτς, Βασιλακάκης.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

1' Έναρξη του αγώνα

2' Πρώτη επικίνδυνη στιγμή για τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι, όταν ο Λαλά έκανε το γύρισμα από τα δεξιά με τον Θεοδωρόπουλο, να διώχνει.

3' Πρώτη καλή στιγμή και για τη Λαμία, στο ματς, όταν ο Πίτι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

4' Ο Ελ Αραμπί "έστρωσε" τη μπάλα στον  Μπρούμα και αυτός έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

8' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης έδωσε στο Μπρούμα και αυτός με σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Θεοδωρόπουλου για να κάνει το 1-0.

10' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Από λάθος του Βύντρα σε γύρισμα της μπάλας προς τον Θεοδωρόπουλο, ο τεραματοφύλακας της Λαμίας, έδιωξε με υπερπροσπάθεια τη μπάλα, πριν αυτή περάσει τη γραμμή και αυτή, έφτασε στον Φορτούνη ο οποίος με πλασέ, την έστειλε στα δίχτυα για το 2-0.

14' Νέα ευκαιρία για τον Βαλμπουενά, που έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, με τον Μπουχαλάκη να πιάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να φεύγει άουτ.

18' Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Τιάγκο Σίλβα πέρασε στη θέση του Μπα.

34' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Από ωραία σέντρα του Ρέαμπτσιουκ από τα αριστερά, ο Ελ Αραμπί με κεφαλιά, νίκησε τον Θεοδωρόπουλο για να κάνει το 3-0 για τους Πειραιώτες.

45+1' Λήξη του α' ημιχρόνου

46' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Χασάν πέρασε στη θέση του Φορτούνη.

46' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Χατζηστραβός πέρασε στη θέση του Ρόμανιτς.

48' Καλή στιγμή για τη Λαμία στο ματς, με τον Παλαβαντισβίλι να πιάνει το σουτ εκτός περιοχής και τη μπάλα να περνά λίγο άουτ.

52' Ωραία κάθετη του Μπουχαλάκη στον Χασάν που βγήκε στην πλάτη του Τζέιμς, με τον Αιγύπτιο να κάνει το πλασέ και τη μπάλα να περνά άουτ.

55' Σουτ του Βαλμπουενά εκτός περιοχής, ο Θεοδωρόπουλος έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.

56' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Κωστίκα πέρασε στη θέση του Προβυδάκη

56' Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Οι Ανδρούτσος και Μασούρας πέρασαν στη θέση των Βαλμπουενά και Μπουχαλάκη.

58' Ωραία ενέργεια και σουτ του Χατζηστραβού έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Σα.

62' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ραντζέλοβιτς πέρασε στη θέση του Ελ Αραμπί.

63' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπουλούλης πέρασε στη θέση του Πίτι.

75' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Σταμούλης πέρασε στη θέση του Μπιάρνασον.

76' Ο Χασάν βρήκε ωραία τον Ραντζέλοβιτς, με τον Σέρβο να κάνει το πλασέ μέσα από την περιοχή της Λαμίας και τη μπάλα να φεύγει άουτ.

81' Ο Βύντρα έκανε την κεφαλιά, με τη μπάλα να φεύγει, άουτ, αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση ο έμπειρος αμυντικός ήταν σε θέση οφσάιντ.

90' Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+2' Λήξη της αναμέτρησης