Ονειρεμένο ντεμπούτο για τον Βασιλαντωνόπουλο

Ονειρεμένο ντεμπούτο για τον Σταύρο Βασιλαντωνόπουλο, ο οποίος στο ντεμπούτο του με την πολωνική, Γκόρνικ, όχι μόνο αγωνίσθηκε 90 λεπτά, αλλά στο 71ο λεπτό, χάρισε την νίκη στην ομάδα του με 3-2 επί της Κρακόβια.

Παράλληλα, ο Στέφανος Καπίνο ξανακάθησε ανάμεσα στα δοκάρια της Βέρντερ Βρέμης μετά από πολύ καιρό, βοηθώντας την ομάδα του να πάρει βαθμό στο Βερολίνο από την Χέρτα (2-2), ενώ ο Ταξιάρχης Φούντας βρήκε και πάλι δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για την Ραπίντ Βιέννης στην εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Βολφσμπέργκερ.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων διεθνών στα γήπεδα της Ευρώπης έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Γουέστ Χαμ.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εκτός αποστολής.

Παναγιώτης Ρέτσος (Σέφιλντ Γιουνάϊτεντ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Νόριτς.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Η Σασουόλο υποδέχεται απόψε την Μπρέσια.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Εκτός αποστολής.

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Χέρτα Βερολίνου.

Σεμπάστιαν Βασιλειάδης (Πάντερμπορν): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Κολωνία.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 68` από τον Ομερούο) στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Βιγιαρεάλ.

Λεονάρντο Κούτρης (Μαγιόρκα): Εκτός αποστολής.

ΓΑΛΛΙΑ
Ευθύμης Κουλούρης (Τουλούζ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα από την Ντιζόν με 2-1. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.