Τα... "Χ"'άλασε στο τέλος, ο ΠΑΣ Λαμία, ισόπαλος, 1-1, με τον Παναιτωλικό

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν ΠΑΣ Λαμία και Παναιτωλικός, στο παιχνίδι που διεξήχθη το Σάββατο (18/1) στο γήπεδο του Αγρινίου, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League 1.

Οι "κυανόλευκοι" αν και ήταν μπροστά στο σκορ από το 43' και κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους, έφτανε το τελευταίο λεπτό του αγώνα για να τους στερήσει την ευκαιρία να φύγει με το "τρίποντο" από το Αγρίνιο καθώς το πέναλτι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, τους έδωσε μόνο το βαθμό της ισοπαλίας.

Συγκεκριμένα, ο Μπεχαράνο στο 43', άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Φθιώτιδας, με τον Ντάουντα να ισοφαρίζει στο 4ο λεπτό των  καθυστερήσεων με πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο ίδιος σε μαρκάρισμά του από τον Θεοδωρόπουλο στην τελευταία φάση του αγώνα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ, Ρόσα, Αλβάρες, Τσιγγάρας, Ντίας, Σίεστεντ, Γιοβάνοβιτς, Μάρτιν, Μπαΐροβιτς, Τζανακάκης, Ντάλσιο.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Βάντερσον, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Ασίγκμπα, Ρόμανιτς, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Καραμάνος, Σάλιακας, Σκόνδρας.

1' Έναρξη του αγώνα

3' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα για τον Παναιτωλικό, όταν ο Άλβαρες έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, ο Θεοδωρόπουλος βρήκε λίγο τη μπάλα που σταμάτησε στο δοκάρι.

10' Ο Τζανακάκης δεν έπιασε καλά το σουτ, ο Άλβαρες έκανε την κεφαλιά, με το Θεοδωρόπουλο να μπλοκάρει, σε μία ακόμη καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό στο ματς.

12' Μακρινό σουτ του Σάλιακα, μπλόκαρε ο Κνετ στην πρώτη στιγμή της Λαμίας στο παιχνίδι.

15' Σέντρα από τα αριστερά για τον Παναιτωλικό, ο Σκόνδρας έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ αν και δυσκολεύθηκε.

17' Ωραία ατομική προσπάθεια του Ρόσα που ελίχθηκε ωραία, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να περνά άουτ.

18' Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία και μάλιστα διπλή για τον Παναιτωλικό, όταν από σουτ του Άλβαρες, απέκρουσε ο Θειοδωρόπουλος και στη συνέχεια νέο σουτ από τον Ρόσα, αυτή τη φορά μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Λαμίας.

23' Επικίνδυνο γύρισμα του Σάλιακα από τα δεξιά, μπλόκαρε ο Κνετ.

30' Πολύ καλή ευκαιρία για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, όταν από σέντρα του Δημούτσου από τα δεξιά, ο Καραμάνος δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά και ο Κέβιν έδιωξε.

43' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Μετά από σέντρα του Ρόμανιτς από τα αριστερά, ο Μπεχαράνο με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 0-1 για τους "κυανόλευκους", με τον Βολιβιανό να μην πανηυρίζει το τέρμα που πέτυχε λόγω του ότι στο παρελθόν έχει αγωνιστεί με τη φανέλα των "κυανοκίτρινων".

45+1' Σουτ του Τζανακάκη, απέκρουσε σε κόρνερ ο Θεοδωρόπουλος, σε μία ακόμη ευκαιρία για τη Λαμία στο παιχνίδι.

45+1' Λήξη του α' ημιχρόνου

54' Ο Τζανακάκης έκανε φάουλ στο Ρόμανιτς και ο διαιτητής Τζήλος δεν του έδωσε κίτρινη κάρτα, η οποία θα ήταν η δεύτερη.

57' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Ταχάρ πέρασε στη θέση του Τζανακάκη.

60' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Ντουάρτε πέρασε στη θέση του Ντάλσιο.

70' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βασιλόγιαννης πέρασε στη θέση του Σάλιακα.

71' Πολύ καλή ευκαιρία για τη Λαμία στο ματς, όταν ο Καραμάνος με κεφαλιά έδωσε στον Βασιλόγιαννη και αυτός από πλεονεκτική θέση έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

72' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Ντάουντα πέρασε στη θέση του Μπάιροβιτς.

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+2' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βύντρα πέρασε στη θέση του Ρόμανιτς.

90+4' Πέναλτι για τον Παναιτωλικό, σε μαρκάρισμα του Θεοδωρόπουλου στον Ντάουντα.

90+5' Γκολ για τον Παναιτωλικό. Ο ίδιος παίκτης ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών και ισοφάρισε για τους Αγρινιώτες.

90+6' Τέλος της αναμέτρησης.