Πάρτι στο ΣΕΦ με 94-64 - Ο Ολυμπιακός στην κορυφή με... 30άρα στη Μακάμπι

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό μετά τη συντριβή στη Βιτόρια από την Μπασκόνια, την προηγούμενη εβδομάδα.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σοβαροί, εύστοχοι κι έπαιξαν πολύ καλή άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να μην αφήσουν περιθώριο αμφισβήτησης στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, την οποία συνέτριψαν με 94-64 σημειώνοντας τη 13η νίκη τους σε 18 αγώνες στην εφετινή Euroleague.

Παράλληλα, ο Γιώργος Πρίντεζης έγινε ο πρώτος παίκτης του συλλόγου σε συμμετοχές στην Ευρωλίγκα (215), καθώς ξεπέρασε κατά μία τον Μίλαν Τόμιτς.

Ο Βασίλης Σπανούλης σημείωσε 13 πόντους, μοιράζοντας και 7 ασίστ, 12 πόντους πέτυχε ο Μιλουτίνοβ και 11 ο Ιωάννης Παπαπέτρου. Η Μακάμπι «πέταξε λευκή πετσέτα» στην 3η περίοδο, όταν άρχισαν να μπαίνουν και τα τρίποντα του Ολυμπιακού, μετά τα 1/11 στο πρώτο μέρος για τους «ερυθρόλευκους».

Αυτή ήταν η 13η νίκη της ομάδας του Πειραιά σε 18 αγωνιστικές στη Euroleague και άπαντες στο «ερυθρόλευκο στρατόπεδο» συγκεντρώνονται στο ματς της Πέμπτης (18/1) στη Ρωσία με την Κίμκι. Η ομάδα του Νέβεν Σπάχια, που υπέστη την 9η νίκη της είχε κορυφαίο τον Πιερ Τζάκσον με 13 πόντους.

Μέσα σε 5 λεπτά στην 1η περίοδο, ο Τζαμέλ ΜακΛιν σημείωσε 12 πόντους με 4/5 δίποντα και 4/4 βολές, μάζεψε και 3 ριμπάουντ, αλλά στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου, μετά από γκολ φάουλ απέναντι στον Παρακχούσκι, υπέστη μυϊκό σπασμό, κατευθύνθηκε στα αποδυτήρια και έκτοτε δεν αγωνίστηκε ξανά.

Η Μακάμπι προηγήθηκε με 4-7 και 12-13 και τους Παπανικολάου, Σπανούλη να είναι οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού έως τότε. Μετά από 2/2 βολές του αρχηγού των «ερυθρόλευκων», 14-13, ο Τζαμέλ ΜακΛιν... πήρε το όπλο του, σημειώνοντας και τους 10 τελευταίους πόντους της ομάδας του Πειραιά, από επιμέρους σκορ 10-3, για το 24-16 με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου επέβαλαν το ρυθμό τους στη 2η περίοδο, χάρη στην πιεστική άμυνα (8 λάθη στο πρώτο μέρος η Μακάμπι), ενώ στην επίθεση οι παίκτες του Σπάχια τους σταματούσαν κυρίως με φάουλ.

Με ενέργεια στο παρκέ, 15 ασίστ (οι 5 από τον Σπανούλη) έναντι 7 των Ισραηλινών, ο Ολυμπιακός διατηρούσε σημαντική διαφορά. «Πονοκέφαλος» για τον προπονητή των «ερυθρόλευκων» ήταν κυρίως ο Τζάκσον, με 13 πόντους σε αυτό το διάστημα, 8 σημείωσε ο Τάιους, ενώ 6 πόντους και 6 ριμπάουντ είχε συγκομιδή ο Τόμας. Παρά τα 1/11 τρίποντα, ο Ολυμπιακός πήγε στο +12, 54-42, στα αποδυτήρια, στο ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν επιμέρους σκορ 17-11. Τόμπσον, Μιλουτίνοβ και Πρίντεζης έδειξαν έμπρακτα την υπεροχή τους στη ρακέτα, ενώ τα τρίποντα από Μάντζαρη, Σπανούλη και Παπαπέτρου βρήκαν στόχο, με τους Τόμας, Ρολ και Κέιν να «ματώνουν» για να βάλουν την μπάλα στο καλάθι από πλευράς φιλοξενούμενων.

Το 70-51 στο 30ο λεπτό δεν... είχε αντίδραση για την Μακάμπι στην 4η περίοδο. Ο Μπόγρης διαμόρφωσε το 90-56 (+34) για τον Ολυμπιακό, 3:37'' πριν τη λήξη και ο Ολυμπιακός είχε... επιστρέψει με τον καλύτερο τρόπο, επίδειξη δύναμης δηλαδή απέναντι στη Μακάμπι, από το -32 στη Βιτόρια, απέναντι στην Μπασκόνια.

Διαιτητές: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Γιόβτσιτς (Σερβία), Πεεράντι (Εσθονία)

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 54-42, 70-51, 94-64

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 12, Παπαπέτρου 11 (2/3 τρίποντα), Σπανούλης 13 (2/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Μιλουτίνοφ 12 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 3, Πρίντεζης 6 (6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 9, Μάντζαρης 5 (1), Ρόμπερτς 5 (1), Μπόγρης 5 (7 ριμπάουντ), Ουίλτζερ 6 (2), Τόμπσον 7 (1).