Σε εξέλιξη βρίσκεται η αναμέτρηση του ΠΑΣ Λαμία με την ΑΕΚ στο ΔΑΚ "Αθανάσιος Διάκος" της φθιωτικής πρωτεύουσας για την εμβόλιμη 16η αγωνιστική της Super League Interwetten, με τους "κυανόλευκους" να θέλουν, παρά τις ελλείψεις να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα που θα τους επιτρέψει να "σκαρφαλώσουν" κι άλλο στο βαθμολογικό πίνακα, αφού έχουν ανάγκη τους βαθμούς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Σκόνδρας, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Σαραμαντάς, Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Ελευθεριάδης, Νούνιες, Ρόμανιτς, Αραμπούλι.

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας, Σβάρνας, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι, Γκαρσία, Μάνταλος, Άμραμπατ, Ανσαριφάρντ.

* Πριν την έναρξη του ματς, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Στέλιου Σεραφείδη που έφυγε χθες από τη ζωή.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1΄Έναρξη του α' ημιχρόνου

2' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τη Λαμία όταν από ασταθές διώξιμο του Μήτογλου, ο Νούνιες έπιασε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Τσιντώτα να αποκρούει.

12' Πρώτη ευκαιρία στον αγώνα και για την ΑΕΚ, όταν από παράλληλη σέντρα του Άμραμπατ από τα δεξιά, ο Λιβάι Γκαρσία πετάχθηκε στην απέναντι γωνία της μικρής περιοχής και με το μονοκόμματο σουτ, έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

16' Ο Ανσαριφάρντ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Σαράνοφ, αλλά το τέρμα αυτό δεν μέτρησε για την ΑΕΚ αφού πριν φτάσει η μπάλα στον Ιρανό, είχε βρει στο χέρι του Μάνταλου και ο διαιτητής, Διαμαντόπουλος, είχε υποδείξει ήδη την παράβαση.

27' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Ανσαριφάρντ υποδέχεται την μπάλα εντός της περιοχής της Λαμίας, γύρισε μέτωπο στην εστία κα το σουτ του κόντραρε στα πολλά σώματα που βρίσκονταν μπροστά του.

28' Γκολ για την ΑΕΚ.  Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Σαράνοφ έδιωξε με γροθιές τη μπάλα η οποία έφτασε στον Λιβάι Γκαρσία που με γυριστό σουτ, έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Σέρβου γκολκίπερ για να κάνει το 0-1 για την ΑΕΚ.

35' Ευκαιρία για την ΑΕΚ να πετύχει το 0-2, όταν ο Άμραμπατ έκανε το σουτ από την περιοχή της Λαμίας, με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Πάντως στην αρχή της φάσης, οι γηπεδούχοι φωνάζουν για φάουλ του Λιβάι Γκαρσία στον Σαραμαντά.

38' Προσπάθησε να απειλήσει η Λαμία μετά από ώρα στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Ρόμανιτς έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Σβάρνας έδιωξε με το κεφάλι προ του Ελευθεριάδη που ήταν έτοιμος να εκτελέσει από τη μικρή περιοχή της ΑΕΚ.

45' Τεράστια ευκαιρία για τη Λαμία να ισοφαρίσει, όταν ο Μπεχαράνο εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά για τη Λαμία, με τη μπάλα να φτάνει στον Τζανδάρη που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τη μπάλα να βρίσκει στον Ελευθεριάδη και στη συνέχεια η ΑΕΚ βγήκε στην αντεπίθεση αλλά ο Σκόνδρας, ανέκοψε την προσπάθειά της.

45+1' Λήξη του α' ημιχρόνου

46' Έναρξη του β' ημιχρόνου

51' Καλή στιγμή για τη Λαμία, με τον Τζανδάρη να μην έχει καλή ισορροπία αλλά να πιάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να φεύγει αρκετά ψηλά.

51' Επικίνδυνο γύρισμα από τον Άμραμπατ, διώχνει προ του Γκαρσία ο Σαραμαντάς στην πρώτη απειλητική στιγμή της ΑΕΚ στο ματς.

52' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με το σουτ του Μάνταλου, να περνά λίγο άουτ.

59' Ωραία εκδήλωση αντεπίθεσης από τους φιλοξενούμενους, στην ολοκλήρωση της οποίας ο Σιμάνσκι έπιασε σουτ εκτός περιοχής που πέρασε άουτ.

63' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Ταϊρόν πέρασε στη θέση του Τζανδάρη.

64' Ο Μάνταλος μετά από ωραία κίνηση από τα αριστερά, έκανε το πλασέ, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Σαράνοφ.

67' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία να πετύχει ένα γκολ όταν ο Ελευθεριάδης, βρήκε τον Αραμπούλι που έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ και με σουτ από δύσκολη γωνία έστειλε με την μπάλα να φύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Στάνκοβιτς.

71' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Οι Σιμόες και Γέβτιτς πέρασαν στη θέση των Λε Ταλέκ και Ανσαριφάρντ.

76' Νέα ευκαιρία για τη Λαμία να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης όταν μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της ΑΕΚ, το σουτ του Ταϊρόν από πλάγια θέση, έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Στάνκοβιτς.

77' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Σάκχοφ πέρασε στη θέση του Σιμάνσκι.

82' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Οι Καραμάνος και Τσούκαλος πέρασαν στις θέσεις των Αραμπούλι και Νούνιες.

83' Γκολ για την ΑΕΚ. Η "Ένωση" κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της όταν μετά από προσπάθεια και σουτ του Γέβτιτς, ο Σαράνοφ απέκρουσε αρχικά αλλά στη συνέχεια ο Άμραμπατ που βρισκόταν στη φάση, έκανε το 0-2.

86' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Χατζισαφί πέρασε στη θέση του Μάνταλου.

89' Στην αντεπίθεση η ΑΕΚ με τον Λιβάι Γκαρσία να δίνει στον Χατζισαφί που βγήκε από τα δεξιά και αυτός έκανε το πλασέ, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+3' Τέλος της αναμέτρησης

# Οι εργαζόμενοι της ΛΑΡΚΟ έκαναν χθες κατάληψη στο ήδη κλειστό εργοστάσιο της ΛΑΡΚΟ !  Αντιδράσεις@ Όλοι οι εργαζόμενοι στα δημόσια νοσοκομεία της Περιφέρειας...