ΠΑΣ Λαμία - ΑΕΚ (0-1 Τελικό)

Ολοκληρώθηκε ο μεγάλος αγώνας του ΠΑΣ Λαμία με την ΑΕΚ που διεξάγεται στο γήπεδο του Περιστερίου στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Super League ΣΟΥΡΩΤΗ με την ΑΕΚ να επικρατεί με 1-0 των "κυανόλευκων" με πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου στο 81'

Η ενδεκάδα του ΠΑΣ Λαμία: Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Παντελιάδης, Κουκόλης, Αναστασιάδης, Μπλάζιτς, Ομο, Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον, Πίτι, Ακόστα.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Βράνιες, Τσόσιτς, Λόπες, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς, Μάνταλος, Μπακασέτας, Κλωναρίδης, Αραούχο.

3' Πρώτη καλή ευκαιρία για τη Λαμία, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πίτι, να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Ανέστης από το οποίο δεν κέρδισαν κάτι οι "κυανόλευκοι".

5' Πρώτη ευκαιρία και για την ΑΕΚ. Μετά από κόρνερ του Μάνταλου, ο Βράνιες πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνά άουτ.

15' Μακρινό σουτ του Αϊντάρεβιτς για την ΑΕΚ, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Παπαδόπουλου.

18' Νέο σουτ του Λόπες για την ΑΕΚ, με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει.

32' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ. Ο Βάντερσον βγήκε στην αντεπίθεση, μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή, "έσπασε" ωραία στον Βασιλαντωνόπουλο που έκανε το σουτ με τον Ανέστη να αποκρούει και στη συνέχεια της φάσης ο Μπλάζιτς έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνά μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ανέστη.

33' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία και για την ΑΕΚ. Απαντάει η ΑΕΚ. Μετά από σέντρα από τα αριστερά, ο Λόπες βρέθηκε μέσα στην περιοχή της Λαμίας, έκανε την κεφαλιά αλλά ο Αναστασιάδης έδιωξε τη μπάλα, πριν αυτή περάσει τη γραμμή της εστίας του Παπαδόπουλου.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

46' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γκάλο στη θέση του Λόπες.

59' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Βράνιες έδωσε στον Αραούχο και αυτός έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει.

61'  Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αραούχο, πάνω από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου.

64' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λιβάγια στη θέση του Κλωναρίδη.

72' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Χριστοδουλόπουλος στη θέση του Μπακασέτα.

74' Σουτ του Παντελιάδη για τη Λαμία, πέρασε άουτ.

79' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ όταν ο Γκάλο έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Αϊντάρεβιτς να κάνει την κεφαλιά που κατέληξε λίγο άουτ.

80' Η ΑΕΚ κέδρισε πέναλτι σε ανατροπή του Λιβάγια από τον Ακόστα, έξω από την περιοχή! Λανθασμένη απόφαση του διαιτητή, Βάτσιου.

81' 0-1 η ΑΕΚ. Ο Χριστοδουλόπουλος ευστόχησε στο πέναλτι και άνοιξε το σκορ για τον δικέφαλο.

84' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Λινάρδος στη θέση του Πίτι.

87' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τσούκαλος στη θέση του Βασιλαντωνόπουλου.

90+1' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Αναστασόπουλος στη θέση του Κουκόλη.

90+3' Τέλος του αγώνα

Tους κάλυψε όλους ο Σταϊκούρας !@ Tην συμβολή τριών κυβερνήσεων στην υλοποίηση του οδικού άξονα Ε-65 εξήρε με την ομιλία του στη χθεσινή τελετή παράδοσης του...