Ήθελε αλλά δεν μπορούσε ο ΠΑΣ Λαμια, ήττα με 1-0 από την ΑΕΚ

Την ήττα με 1-0 από την ΑΕΚ, γνώρισε ο ΠΑΣ Λαμία στο παιχνίδι που διεξήχθη το βράδυ της Δευτέρας (11/1) το ΔΑΚ "Αθανάσιος Διάκος" της φθιωτικής πρωτεύουσας και ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής της Super League Interwetten.

Οι "κυανόλευκοι" μετά την ήττα από τον ΟΦΗ την περασμένη Πέμπτη (7/1) για την εμβόλιμη 15η αγωνιστική με 2-0 από τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο, ήθελαν ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην "Ένωση", αλλά το έργο τους ήταν εξ αρχής δύσκολο και στο τέλος παρά την προσπάθειά τους, δεν μπόρεσαν να πανηγυρίσουν βαθμό ή βαθμούς και έτσι στρέφουν την προσοχή τους στο ματς της ερχόμενης Πέμπτης (14/1) κόντρα στον Ατρόμητο στο Περιστέρι εκεί όπου πρέπει να αρχίσουν να διεκδικούν θετικά αποτελέσματα, μιας και είναι το πρώτο από τα τρία εξ αναβολής παιχνίδια.

"Χρυσός" σκόρερ για την ΑΕΚ, ο Καρίμ Ανσαριφάρντ στο 9' ο οποίος πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ, ενώ έχασε ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο τέρμα, όταν στο 21' η κεφαλιά του, σταμάτησε στο δοκάρι του Επασί.

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Προβυδάκης, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Βασιλακάκης, Μπιάρνασον,  Μπεχαράνο, Βλάχος, Ρόμανιτς, Καραμάνος

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μπακάκης, Νεντελτσιάρου, Σβάρνας, Ινσούα, Σάχοβ, Σιμόες, Μάνταλος, Αλμπάνης, Τάνκοβιτς, Ανσαριφάρντ.

1' Έναρξη της αναμέτρησης

9' Γκολ για την ΑΕΚ. Πρώτη ευκαιρία για την "Ένωση" στο ματς και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ανσαριφάρντ που σούταρε από το ύψος της περιοχής. Αρχικά ο Αλμπάνης έκανε την κίνηση στην περιοχή της Λαμίας, άφησε τη μπάλα για τον Τάνκοβιτς, έγιναν κόντρες σε αρκετά σώματα και η μπάλα έφτασε στον Ιρανό επιθετικό που γύρισε και εκτέλεσε τον Επασί.

16' Ο Μπακάκης βρέθηκε απέναντι από τον Επασί, με τον τερματοφύλακα της Λαμίας να διώχνει.

21' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ να πετύχει και δεύτερο τέρμα, όταν ο Ανσαριφάρντ έκανε την κεφαλιά με τη μπάλα να σταματάει στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Επασί και στη συνέχεια ο Σκόνδρας κατάφερε να απομακρύνει.

22' Νέο σουτ του Τάνκοβιτς από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

39' Πολύ καλό σουτ του Προβυδάκη, έξω από την περιοχή της ΑΕΚ, η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αθανασιάδη στην πρώτη αξιόλογη ευκαιρία της Λαμίας στο ματς.

41' Ο Ανσαριφάρντ επιχείρησε να "κρεμάσει" τον Επασί από το κέντρο μετά από λάθος πάσα του Αντέτζο, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

45+1' Λήξη του α' ημιχρόνου

54' Κόκκινη κόρτα για την ΑΕΚ! Ο διαιτητής Κουτσιαύτης, τιμώρησε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Ινσούα για φάουλ επάνω στον Προβυδάκη. Με δέκα παίκτες θα συνεχίσει τον αγώνα η ΑΕΚ. Ορθή η απόφαση του διαιτητή, μιας και ο Ινσούα πάτησε τον παίκτη της Λαμίας, σε διεκδίκηση της μπάλας.

57' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λόπεζ πέρασε στη θέση του Αλμπάνη.

59' Τριπλή αλλαγή για τη Λαμία. Ο Αραμπούλι πέρασε στη θέση του Βασιλακάκη, ο Ντέλετιτς στη θέση του Προβυδάκη και ο Τζανδάρης σε αυτή του Μπεχαράνο.

62' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γαλανόπουλος πέρασε στη θέση του Μάνταλου.

63' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ολιβέιρα πέρασε στη θέση του Ανσαριφάρντ.

63' Αλλαγή και για τη Λαμία. Ο Τάιρον πέρασε στη θέση του Ρόμανιτς.

64' Η Λαμία βγήκε με αξιώσεις στην αντεπίθεση, όταν ο Ντέλετιτς έβγαλε καταπληκτική μπαλιά στον Αραμπούλι, ο οποίος έβγαινε τετ α τετ με τον Αθανασιάδη, όμως τον πρόλαβε ο Νεντελτσιάρου και έδιωξε τη μπάλα πριν σουτάρει ο επιθετικός της Λαμίας.

69' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Κρίστιτσιτς πέρασε στη θέση του Σάκχοφ και ο Λιβάγια πέρασε στη θέση του Τάνκοβιτς.

72' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ όταν ο Ολιβέιρα πήρε τη μπάλα και με ωραία προσωπική ενέργεια μπήκε στην περιοχή της Λαμίας, πλάσαρε από πλάγια θέση με τον Επασί να σταματάει τη μπάλα χωρίς πρόβλημα.

74' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Παλαβαντισβίλι πέρασε στη θέση του Μπιάρνασον.

Έπρεπε να φτάσουμε στο 75' του αγώνα για να κερδίσει το πρώτο της κόρνερ η ομάδα της Λαμίας στο ματς!

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+4' Λήξη της αναμέτρησης