"Λευκή" ισοπαλία για ΠΑΣ Λαμία και ΑΕΛ στο ντέρμπι του "Αθανάσιος Διάκος"

Βαθμούς και εντυπώσεις, μοιράστηκαν ΠΑΣ Λαμία και ΑΕΛ, μετά το 0-0 στο μεταξύ τους παιχνίδι που διεξήχθη τη Δευτέρα (19/4) στο ΔΑΚ “Αθανάσιος Διάκος” της φθιωτικής πρωτεύουσας και ολοκλήρωσε το το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής των Play Outτης Super League Interwetten 2020-2021.

Οι «κυανόλευκοι» με το βαθμό αυτό, έφτασαν τους 31 βαθμούς πλέον, κάνοντας ένα ακόμη πολύτιμο βήμα για τη μαθηματική παραμονή στην κατηγορία ενώ οι Θεσσαλοί, έφτασαν στους 24 στη δική τους προσπάθεια που κάνουν για να παραμείνουν και αυτοί στην πρώτη τη τάξει κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου, ήταν αυτή που δικαιούνταν κάτι παραπάνω από το βαθμό στο συγκεκριμένο ματς, καθώς ήταν αυτή που έχασε τις περισσότερες ευκαιρίες ενώ είδε και δύο φορές το δοκάρι να σταματάει τον Μίλος Ντέλετιτς.

1' Έναρξη του αγώνα

7' Εκτέλεση φάουλ για τη Λαμία από τον Σκόνδρα, με τη μπάλα μετά από κόντρες να φτάνει στον Ντέλετιτς ο οποίος έκανε το γύρισμα από τα δεξιά αλλά οι αμυντικοί της ΑΕΛ, κατάφεραν να απομακρύνουν τη μπάλα.

12' Σουτ του Στίφλερ για την ΑΕΛ, εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνά άουτ.

21' Αναγκαστική αλλαγή για τη Λαμία. Ο Ρόμανιτς πέρασε στη θέση του Μπιάρνασον που δεν μπορούσε να συνεχίσει λόγω τραυματισμού.

23' Πολύ καλή ευκαιρία για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Ντέλετιτς έκανε την πάσα στον Μαρτίνεθ και αυτός έκανε το σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή με τον Νάγκι να διώχνει με υπερένταση.

28' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ όταν ο Μπεχαράνο έκανε το πλασέ από κοντά, αλλά ο Τσόσιτς, τελευταία στιγμή έδιωξε σε κόρνερ.

30' Τεράστια ευκαιρία για τη Λαμία όταν από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντέλετιτς, η μπάλα σταμάτησε στη συμβολή των δοκών της εστίας του Νάγκι.

45' Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων

45+1' Ο Στίφλερ εκτέλεσε δυνατά φάουλ για την ΑΕΛ από μακριά με τον Επασί να μπλοκάρει τη μπάλα χωρίς πρόβλημα.

45+2' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία, με τον Ρόμανιτς να κάνει τη σέντρα από τα αριστερά και τον Ντέλετιτς να κάνει το σουτ στην κίνηση με τον Νάγκι να αποκρούει πέφτοντας στην δεξιά του γωνία και τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να καταλήγει κόρνερ.

45+2' Ο Μαρτίνεθ εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά με τον Ντέλετιτς να πιάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και τον Καραμάνο από εξαιρετική θέση να κάνει νέα κεφαλιά και τη μπάλα, να φεύγει άουτ.

45+2' Λήξη του α' ημιχρόνου.

46' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Οι Μπεν Χατίρα και Ζίζιτς πέρασαν στις θέσεις των Νικολιά και Μουκάντζο αντίστοιχα.

50' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντέλετιτς για τη Λαμία, με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια.

55' Μακρινό σουτ του Ρόμανιτς για τη Λαμία, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

61' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Μιλοσάβλιεβιτς πέρασε στη θέση του Κλομπίνο.

69' Ο Μίλος Ντέλετιτς κατάφερε να βρει το δρόμο για τα δίχτυα του Νάγκι, ωστόσο το γκολ που πέτυχε δεν μέτρησε αφού συνελήφθη σε θέση οφσάιντ.

72' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Πινακάς πέρασε στη θέση του Στίφλερ.

79' Φάουλ του Ντέλετιτς και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

84' Πρώτη ευκαιρία στο β΄ ημίχρονο για την ΑΕΛ στο 85΄, όταν ο Τσόσιτς πήρε την κεφαλιά από το φάουλ του Γιακιμόφσκι, αλλά ο Επασί αντέδρασε σωστά και κράτησε το 0-0.

88' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Καρανίκας πέρασε στη θέση του Μπέρτου.

88' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βασιλακάκης πέρασε στη θέση του Ντέλετιτς.

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+3' Λήξη της αναμέτρησης

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Βύντρα, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σκόνδρας, Τζανδάρης, Μπιάρνασον (21’ λ.τρ. Ρόμανιτς), Μπεχαράνο, Μαρτίνεθ, Ντέλετιτς (89’ Βασιλακάκης), Καραμάνος.

ΑΕΛ (Τζιαλούκα Φέστα): Νάγκι, Μπέρτος (88’ Καρανίκας), Τσόσιτς, Μαξιμένκο, Γιακιμόφσκι, Κολομπίνο (61’ Μιλοσάβλιεβιτς), Στίφλερ (72’ Πινακάς), Νικολιάς (46’ Μπεν-Χατίρα), Ακούνια, Μουκαντζό (46’ Ζίζιτς), Ντουρμισάι.