ΠΑΣ Λαμία - Άρης 1-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Σε εξέλιξη βρίσκεται η πολύ μεγάλη αναμέτρηση του ΠΑΣ Λαμία με τον Άρη που διεξάγεται στο ΔΑΚ "Αθανάσιος Διάκος" της φθιωτικής πρωτεύουσας στο πλαίσιο των επαναληπτικών αγώνων της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι "κυανόλευκοι" θέλουν να εκμεταλλευθούν τον παράγοντα έδρα και μετά το 0-0 του πρώτου αγώνα στο "Κλεάνθης Βικελίδης", έχουν κάθε λόγο να νιώθουν πως μπορούν να είναι αυτοί, που θα καταφέρουν να προκριθούν στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Θυμίζουμε, ότι το σημερινό ματς, είναι το μοναδικό από τα τέσσερα της προημιτελικής φάσης που θα διεξαχθεί, αφού λόγω της κακοκαιρίας, οι αναμετρήσεις Αναγέννησης Καρδίτσας-Παναθηναϊκού, ΑΕΚ-ΠΑΟΚ και Ολυμπιακού-Παναιτωλικού, δεν διεξάγονται.

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου):  Σαράνοφ, Τζανετόπουλος, Αντέντζο, Σαραμαντάς, Προβυδάκης, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Ταϊρόν, Μπανγκουρά, Ρόμανιτς, Καραμάνος

Άρης (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Σάσα, Εντιαγέ, Μαντσίνι, Ματέο Γκαρσία, Μπερτόγλιο, Καμαρά.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη του α' ημιχρόνου

14' Πέναλτι για τον Άρη. Σε ανατροπή του Μπερτόγλιο από τον Μπεχαράνο.

16' Ο Καμαρά ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

21' Ανάπτυξη της Λαμίας από τα δεξιά, με τον Μπαγκουρά να δίνει στον Μπεχαράνο, αυτός "πάτησε" τη μπάλα στον Ταϊρόν και αυτός έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Σιαμπάνη να αποκρούει εντυπωσιακά.

31' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Νούνιες πέρασε στη θέση του Ταϊρόν που δεν μπορούσε να συνεχίσει μετά από τραυματισμό.

33' Ο Προβυδάκης εκτέλεσε κόρνερ για τη Λαμία από δεξιά, με τον Μπεχαράνο να πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

36' Στην αντεπίθεση η Λαμία, με τον Ρόμανιτς να βρίσκει τον Καραμάνο και αυτός στη συνέχεια έκανε το σουτ εκτός περιοχής με τον Σιαμπάνη να μπλοκάρει.

45' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

45+2' Σουτ του Εντιαγέ έξω από την περιοχή της Λαμίας, μπλόκαρε ο Σαράνοφ.

45+3' Λήξη του α' ημιχρόνου

Από πλευράς Λαμίας υπήρξε ανάρτηση για τη φάση του πέναλτι: «Αίσχη Καραντώνη στη Λαμία! κ. Κλάντεμπεργκ το βλέπεις το παιχνίδι? Βλέπεις τα χάλια?»

48' Ευκαιρία για τον Άρη. Ο Μαντσίνι εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, με τον Εντιαγέ να παίρνει την κεφαλιά και τον Σαράνοφ να μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο.

55' Ευκαιρία για τη Λαμία. Ο Ρόμανιτς βρήκε ωραία τον Σαραμαντά που έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, η μπάλα βρήκε στον Μπράμπετς και επέστρεψε ξανά στον Σαραμαντά, που έκανε το σουτ από πλάγια θέση αριστερά, με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Σιαμπάνη.

64' Νέα πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη να ανοίξει το σκορ όταν μετά από γύρισμα του Τζανδάρη άθελά του προς την εστία της ομάδας του στην προσπάθειά του να διώξει, ο Σαράνοφ, φαίνεται πως κατάφερε να σταματήσει τη μπάλα, πριν αυτή περάσει όλη τη γραμμή.

66' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Ιτούρμπε πέρασε στη θέση του Μπερτόγλιο.

75' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Μπρούνο Γκάμα πέρασε στη θέση του Ματέο Γκαρσία.

78' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Αραμπούλι πέρασε στη θέση του Καραμάνου.

79' Ευκαιρία για τον Άρη. Ο Ιτούρμπε έκανε πολύ ωραία ενέργεια, μοίρασε στον Μαντσίνι που βγήκε από αριστερά στην περιοχή της Λαμίας, έκανε το γύρισμα για τον Γκάμα, με τον παίκτη του Άρη να μην κάνει το κοντρόλ και τη μπάλα να περνά άουτ.

85' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μαρτίνεθ πέρασε στη θέση του Σαραμαντά.

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+1' Μαντσίνι έκανε το σουτ από πλάγια θέση αριστερά, με τον Σαράνοφ να μπλοκάρει σε μια φάση για τον Άρη.

90+2' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Ματίγια πέρασε στη θέση του Εντιαγέ.

90+4' Αδύναμο σουτ του Γκάμα έξω από την περιοχή της Λαμίας, μπλόκαρε ο Σαράνοφ.

90+5' Λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Πάμε στην παράταση στο "Αθανάσιος Διάκος".

91' Έναρξη του α' ημιχρόνου της παράτασης

96' Ο Αντέτζο πήγε να διώξει με τη μπάλα να κοντράρει στον Σάσα κι αυτή έφτασε στον Μαντσίνι, που δοκίμασε το σουτ, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

103' Ο Καμαρά βγήκε στην αντεπίθεση, έδωσε δεξιά στον Μπρούνο Γκάμα που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

105' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ματίγια, η μπάλα πάνω από το τείχος, με τον Σαράνοφ να εκτινάσεται στη δεξιά πλευρά της εστίας του και να αποκρούει.

105' Λήξη του α' ημιχρόνου της παράτασης.

106' Έναρξη του β' ημιχρόνου της παράτασης.

106' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τσούκαλος πέρασε στη θέση του Ρόμανιτς.

109' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Μάνος πέρασε στη θέση του Μαντσίνι.

117' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Από κόρνερ του Μαρτίνεθ από τα αριστερά, ο Τζανετόπουλος έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον Σιαμπάνη για να κάνει το 1-0 για τη Λαμία!!!!

120' Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων

120+2' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Ιτούρμπε βρέθηκε απέναντι στον Σαράνοφ, αλλά έκανε το σουτ πάνω του, με τον Σέρβο να παραχωρεί κόρνερ.

120+3' Πέναλτι υπέρ του Άρη σε ανατροπή του Γκάμα από τον Τζανδάρη.

120+4' Ο Σαράνοφ έπιασε το πέναλτι του Γκάμα!!! Ο Σέρβος τερματοφύλακας απέκρουσε το πέναλτι και στο "ριμπάουντ" ο Γκανέα, έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

120+5' Λήξη της αναμέτρησης!!! Η ΛΑΜΙΑ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΟΥΣ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ!!!!