Ισόπαλος 1-1 ο ΠΑΣ Λαμία με τον Ατρόμητο στο ΔΑΚ

Έναν υπερπολύτιμο βαθμό πήρε ο ΠΑΣ Λαμία στο παιχνίδι κόντρα στον Ατρόμητο στο ΔΑΚ Λαμίας, που διεξήχθη την Κυριακή (4/2) στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Super League Σουρωτή. Οι "κυανόλευκοι" που ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπούντνικ, άνοιξαν το σκορ στο 55' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πίτι, αλλά ένα τραγικό λάθος Παπαδόπουλου-Πριντέτα στο 70' επέτρεψε στους Περιστεριώτες να ισοφαρίσουν.

ΠΑΣ Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Πριντέτα, Βασιλαντωνόπουλος, Μπλάζιτς, Όμο, Ακόστα, Βάντερσον, Μπούντνικ

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Χατζηισαΐας, Καρασαλίδης, Κιβρακίδης, Μάντσον, Μπουσούλατζιτς, Βασιλακάκης, Γιαννούλης, Ντάουντα, Ουάρντα, Ντιγκινί.

1' Έναρξη της αναμέτρησης

8' Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα για τον Ατρόμητο, όταν μετά από λάθος του Πριντέτα, ο Ουάρντα πήρε τη μπάλα και πριν προλάβει να σουτάρει από καλή θέση, ο Ασίγκμπα, κατάφερε να διώξει τη μπάλα.

22' Πρώτη πολύ καλή ευκαιρία στο ματς και για τη Λαμία. Μετά από φάουλ του Ακόστα από τα δεξιά, ο Παντελιάδης να παίρνει την κεφαλιά και ο Γιαννιώτης να πραγματοποιεί, σωτρήρια απόκρουση.

28' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα για τον Ατρόμητο, ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε τη μπάλα χωρίς να δυσκολευθεί.

37' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Πίτι πέρασε στη θέση του Ακόστα που τραυματίστηκε σε προηγούμενη φάση.

39' Πολύ καλή στιγμή για τον Ατρόμητο. Ο Γιαννούλης εκτέλεσε κόρνερ, ο Χατζηισαΐας με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι γύρισε τη μπάλα στον Ντάουντα,  ο οποίος από καλή θέση, έπιασε δυνατό σουτ, με τη μπάλα να περνάει αρκετά μέτρα πάνω από την εστία του Παπαδόπουλου.

40' Κόρνερ για τη Λαμία, με τον Πίτι από τα αριστερά, ο Όμο σηκώθηκε και έκανε την κεφαλιά, ο Γιαννιώτης μπλόκαρε, αλλά ο διαιτητής υπέδειξε και επιθετικό φάουλ στον Ααφρικανό μέσο του ΠΑΣ Λαμία.

41' Μακρινό σουτ του Πίτι για τη Λαμία, εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γιαννιώτη.

45+1'  Τέλος του α' ημιχρόνου

Η εξέλιξη του β' ημιχρόνου

46' Έναρξη β' ημιχρόνου

50' Ευκαιρία για τη Λαμία με τον Βασιλαντωνόπουλο να βγάζει τη σέντρα από τα δεξιά και τον Αναστασιάδη να μην προλαβαίνει να μπει στην τροχιά της μπάλας και να τη στείλει στα δίχτυα.

52' Πρώτη καλή ευκαιρία και για τον Ατρόμητο, με τον Κιβρακίδη να μπαίνει στην περιοχή, να περνάει τον Πριντέτα, να κάνει το σουτ και τον Παπαδόπουλο να αποκρούει με τα πόδια.

55' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ! Με καταπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πίτι από τα δεξιά, οι "κυανόλευκοι" άνοιξαν το σκορ με το 1-0 να βάζει φωτιά στις κερκίδες του ΔΑΚ.

65' Με 10 παίκτες μένει η Λαμία! Αποβολή του Μπούντνικ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για χέρι που έκανε σε εκτέλεση φάουλ του Ντιγκινί.

66' Διπλή αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Ούμπιντες μπήκε στη θέση του Μπουσούλατζιτς ενώ o Φελίπε Μπρούνο αντικατέστησε τον Βασιλακάκη.

70' 1-1 ο Ατρόμητος. Μετά από τραγικό λάθος της άμυνας της Λαμίας! Μετά από γέμισμα του Μάντσον, ο Παπαδόπουλος, έκανε κακή έξοδο πέφτοντας πάνω στον Πριντέτα, που ήθελε να διώξει, με τη μπάλα να φτάνει στον Ντικινί που μόνος με ανυπεράσπιστη, πλάσαρε για να ισοφαρίσει για τους Περιστεριώτες.

71' Ευκαιρία για τη Λαμία με τον Πριντέτα να προσπαθεί να πετύχει ένα ακόμη τέρμα αλλά το "τακουνάκι" που έκανε δεν είχε τύχη.

74' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Αναστασόπουλος πέρασε στη θέση του Πριντέτα.

76' Σουτ του Μπλάζιτς για τη Λαμία, πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Γιαννιώτη.

80' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Σάκιτς πέρασε στη θέση του Κιβρακίδη.

84' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Καραγιάννης πέρασε στη θέση του Βάντερσον.

86' Νέα καλή στιγμή για τον Ατρόμητο. Από μακρινό σουτ του Ουάρντα, ο Παπαδόπουλος δεν μπόρεσε να μπλοκάρει τη μπάλα και πάλι ο Ουάρντα, πλάσαρε κάνοντας σωτήρια επέμβαση. Στη συνέχεια της φάσης και πάλι ο Ντάουντα έκανε την προβολή με την μπάλα να φεύγει αρκετά μέτρα πάνω από την εστία.

90+2' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο,  να πετύχει και δεύτερο τέρμα με τον Όμο αλλά η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Μάντσον και κατέληξε άουτ.

90+3' Κοντινή κεφαλιά Χατζηισαΐα, έδιωξε εντυπωσιακά ο Παπαδόπουλος, αλλά ο παίκτης του Ατρόμητου πυεδείχθη σε θέση οφ σάιντ.

90+4' Τέλος του αγώνα.

➥ Eικόνες από τις όμορφες εκδηλώσεις, που διοργάνωσαν οι Σύλλογοι Γυναικών Αμφίκλειας, Ελάτειας και Κάτω Τιθορέας για να τιμήσουν την γιορτή της Μητέρας.