ΠΑΣ Λαμία - Ιωνικός 2-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Σε εξέλιξη βρίσκεται η πολύ σημαντική αναμέτρηση του ΠΑΣ Λαμία με τον Ιωνικό στο ΔΑΚ "Αθανάσιος Διάκος" της φθιωτικής πρωτεύουσας για την 18η αγωνιστική της Super League Interwetten.

Οι "κυανόλευκοι" θέλουν να πανηγυρίσουν την πρώτη τους εντός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημαγια να αρχίσουν να μαζεύουν βαθμούς προκειμένου να καταφέρουν να πραγματοποιήσουν το στόχο της παραμονής στην κατηγορία.

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Σαραμαντάς, Μπεχαράνο, Νούνιες, Τάιρον, Καραμάνος, Ρόμανιτς, Αραμπούλι

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Βαλεριάνος, Ρομαό, Κάνιας, Λένις, Άοσμαν, Καμπράλ, Τουράμ.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη α' ημιχρόνου.

10' Φωνές από τη Λαμία για χέρι του Τσιγκρίνσκι στην περιοχή, δεν υπέδειξε παράβαση ο διαιτητής Παπαδόπουλος.

11' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Καραμάνος μπήκε στην περιοχή του Ιωνικο, γύρισε τη μπάλα από δεξιά στον Ρόμανιτς, αυτός έκανε το πρώτο σουτ με τη μπάλα να κοντράρει στον Τσιγκρίνσκι, η μπάλα επέστρεψε στον Σέρβο, που δοκίμασε νέο σουτ από το ύψος του πέναλτι, με τη μπάλα αφού βρήκε ξανά στον Τσιγκρίνσκι, κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Χουτεσιώτη.

30' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Προβυδάκη για τη Λαμία, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Χουτεσιώτη.

39' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία. Καίρια παρέμβαση από τον... Λένις (!), ο οποίος γύρισε μέχρι την περιοχή της ομάδας του για να καλύψει τον Ρόμανιτς που έφευγε ολομόναχος με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για πέναλτι σε σπρώξιμο του Κολομβιανού ωστόσο ο κ. Παπαπέτρου δεν υπέδειξε κάποια παράβαση.

45' Λήξη του α' ημιχρόνου

46' Έναρξη του β΄ημιχρόνου

46' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τζανδάρης πέρασε στη θέση του Καραμάνου που είχε ενοχλήσεις και δεν μπόρεσε να συνεχίσει στο ματς.

47' Μακρινό σουτ του Κάνιας για τον Ιωνικό, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Σαράνοφ.

53' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία να διπλασιάσει τα τέρματά της όταν ο Ταϊρόν βγήκε ωραία από τα αριστερά, έβγαλε τη σέντρα για τον Ρόμανιτς που μοίρασε στον Μπεχαράνο, με τον Βολιβιανό να κάνει το πλασέ και τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Χουτεσιώτη.

65' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία να πετύχει δεύτερο τέρμα και μάλιστα με τη βοήθεια του Ιωνικού αφού λίγο έλειψε να σημειωθεί αυτογκόλ όταν ο Σάντσες γύρισε πίσω στον Χουτεσιώτη, χωρίς να έχει δει το πού βρίσκεται ο συμπαίκτης του. Συγκεκριμένα, ο Έλληνας πορτιέρε ήταν στην άλλη πλευρά της εστίας και η μπάλα πέρασε ξυστά από το δεξί δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων.

66' Φωνές για πέναλτι από τη Λαμία για χέρι του Βαλεριάνου στην προηγούμενη φάση.

70' Διπλή αλλαγή για τον Ιωνικό. Ο Ματσούκας πέρασε στη θέση του Καμπράλ και ο Μάντζης σε αυτή του Ρομαό.

74' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Οι Τσούκαλος και Ατνέτζο, πέρασαν στις θέσεις των Αραμπούλι και Ταϊρόν.

82' Μακρινό σουτ του Μύγα για τον Ιωνικό, η μπάλα πάνω από την εστία.

84' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπαγκουρά πέρασε στη θέση του Μπεχαράνο.

86' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Σαραμαντάς βγήκε στην αντεπίθεση για τη Λαμία και μοίρασε την κατάλληλη στιγμή στον Λας Μπαγκουρά ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ μέσα από την περιοχή, έκανε το 2-0 για τη Λαμία! Σκόραρε στο πρώτο του παιχνίδι με την κυανόλευκη φανέλα ο Μπαγκουρά!

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90' Γκολ για τον Ιωνικό. Με πλασέ του Άοσμαν μέσα από την περιοχή της Λαμίας.

90+5' Λήξη της αναμέτρησης. Τεράστια νίκη για τη Λαμία.

# Δήμος, φορείς και κάτοικοι της περιοχής των Οινοφύτων διατράνωσαν με τον πλέον καθαρό τρόπο χθες στη συνεδρίαση του περιφερειακού συμβουλίου την αντίθεσή τους στην...