"Πρεμιέρα" με το... αριστερό για τη Λαμία στο "Αθανάσιος Διάκος" ήττα με 2-1 από τον ΟΦΗ

Την ήττα με 2-1 γνώρισε από τον ΟΦΗ ο ΠΑΣ Λαμία, στο παιχνίδι που δειξήχθη στο "Αθανάσιος Διάκος" της φθιωτικής πρωτεύουσας στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Super League Interwtten.

Οι "κυανόλευκοι" ήθελαν το θετικό αποτέλεσμα στο πρώτο τους εντός έδρας παιχνίδι για τη φετινή σεζόν, ωστόσο δεν τα κατάφεραν αφού το τραγικό λάθος στο πρώτο γκολ, έδωσε το προβάδισμα στους Κρητικούς στο 35', οι οποίοι στο 72' πέτυχαν και δεύτερο τέρμα παίρνοντας σαφές προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 1-2 με το πέναλτι του Ρόμανιτς στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά του ματς, αλλά το σκορ δεν κατάφερε να αλλάξει.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Πετράκης): Επασί, Σκόνδρας, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Βύντρα, Νιασέ, Μπεχαράνο, Βιγιάλμπα, Καραμάνος, Ρόμανιτς, Βασιλόγιαννης.

OΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Ουές, Σακόρ, Σελίμοβιτς, Νέιρα, Ναμπί, Διαμαντής, Γιαννούλης, Γκαργκαλατζίδης, Στάικος, Κοροβέσης.

Η εξέλιξη του α' ημιχρόνου:

1' Έναρξη της αναμέτρησης.

20' Πρώτη καλή ευκαιρία για τη Λαμία, αλλά το σουτ του Καραμάνου ήταν αδύναμο και μπλόκαρε εύκολα ο Σωτηρίου.

21' Πολύ καλή στιγμή για τη Λαμία, να ανοίξει το σκορ, όταν από σέντρα του Σαραμαντά από τα αριστερά, ο Ρόμανιτς δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας, που έφυγε άουτ.

35' Γκολ για τον ΟΦΗ. Μετά από γύρισμα του Νέιρα από δεξιά και τραγικό λάθος των Βύντρα και Επασί, που δεν μπόρεσαν να συνεννοηθούν, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Επασί για να γίνει το 0-1 για την ομάδα της Κρήτης.

38' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βασιλόγιαννη για τη Λαμία, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

45+2' Λήξη του α' ημιχρόνου.

46' Έναρξη του β' ημιχρόνου.

46' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Χατζηστραβός, πέρασε στη θέση του Καραμάνου.

50' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Λαμία, όταν ο Ρόμανιτς έκλεψε από τον Σωτηρίου, έκανε το γύρισμα και ο Χατζηστραβός, δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ και να σουτάρει από πλεονεκτική θέση.

55' Νέα τεράστια χαμένη ευκαιρία για τη Λαμία να ισοφαρίσει, όταν ο Ρόμανιτς έκανε εκπληκτική προσωπική ενέργεια από αριστερά, γύρισε τη μπάλα στον Βιγιάλμπα, ο οποίος δεν έπιασε όπως ήθελε το πλασέ, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

60' Τριπλή αλλαγή για τον ΟΦΗ. Οι Σολίς, Μεγιάδο και Σαρδινέρο πέρασαν στις θέσεις των Σακόρ, Διαμαντή και Στάικου.

64' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπιανκόνι πέρασε στη θέση του Βιγιάλμπα.

66' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Προβυδάκης πέρασε στη θέση του Σκόνδρα.

72' Γκολ για τον ΟΦΗ. Μετά από σέντρα του Κοροβέση από τα αριστερά, ο Σαρδινέρο που βρέθηκε αφύλακτος, με κεφαλιά νίκησε τον Επασί για να γράψει το 0-2 για τους φιλοξενούμενους.

76' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Οι Κωστίκας και Γκούγκα, πέρασαν στις θέσεις των Βασιλόγιαννη και Νιάσε.

77' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Γρίβας πέρασε στη θέση του Γκαργκαλατζίδη.

89' Πέναλτι για τη Λαμία. Ο Σελίμοβιτς ανέτρεψε τον Ρόμανιτς μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής της συνάντησης, Βρέσκας, αφού για πέντε περίπου λεπτά, συμβουλευόταν και το VAR, έδωσε το πέναλτι.

90+5' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Ρόμανιτς εκτέλεσε το πέναλτι νικώντας τον Σωητηρίου μειώνοντας σε 1-2 για τη Λαμία.

90+8' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Βούρος πέρασε στη θέση του Ναμπί.

90+11' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τη Λαμία να ισοφαρίσει, όταν ο Κωστίκας έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Σωτηρίου.

90+11' Λήξη της αναμέτρησης. Η Λαμία γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα.