Ανοικτοί λογαριασμοί για ΠΑΣ Λαμία και Ολυμπιακό μετά το 0-0 στο ΔΑΚ

Ανοικτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς στο "Καραϊσκάκη" άφησαν ΠΑΣ Λαμία και Ολυμπιακός που αναδείχθηκαν ισόπαλοι, 0-0, στο παιχνίδι που διεξήχθη το απόγευμα της Τρίτης (4/2) στο ΔΑΚ της φθιωτικής πρωτεύουσας στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Έτσι οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στον αγώνα της ερχόμενης εβδομάδας (σ.σ.: δεν έχει οριστεί ακόμη η ακριβής ημέρα διεξαγωγής του αγώνα) στον Πειραιά εκεί που ο Ολυμπιακός εξακολουθεί να φαντάζει ως φαβορί, έχοντας και το πλεονέκτημα της έδρας, ωστόσο η ομάδα της Λαμίας, έχει πολλές πιθανότητες να επαναλάβει τον περσινό θρίαμβο και να πάρει ξανά την πρόκριση σε βάρος του μεγάλου της αντιπάλου.

ΠΑΣ Λαμία (Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Βύντρα, Βάντερσον, Τζανετόπουλος, Ασίγκμπα, Μπουλούλης, Μπεχαράνο, Σασί, Βιγιάλμπα, Σάλιακας,Τάιρον.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Αλέν, Γκασπάρ, Σισέ, Παπαδόπουλος, Τοροσίδης, Καφού, Καμαρά, Ραντζέλοβιτς, Λοβέρα, Φορτούνης, Χασάν.

1' Έναρξη του ματς

15' Καμία καλή στιγμή στο ματς με τη συμπλήρωση των πρώτων 15 λεπτών.

17' Πρώτη ευκαιρία για τη Λαμία, με τον Σάσι να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού, με τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει σε κόρνερ, από το οποίο δεν κέρδισαν κάτι οι "κυανόλευκοι".

22' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι και από πλευράς Ολυμπιακού. Ο Ραντζέλοβιτς, έδωσε με το κεφάλι στον Φορτούνη που έκανε ωραία ατομική ενέργεια, έδωσε στον Χασάν με τον Αιγύπτιο επιθετικού του Ολυμπιακού να κλείνεται από τους αμυντικούς της Λαμίας, να σουτάρει και τη μπάλα να φεύγει άουτ.

26' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο να κάνει τη βαθιά μπαλιά για τον Χασάν, με τον επιθετικό του Ολυμπιακού, να σουτάρει μέσα από την περιοχή της Λαμίας, υπό την πίεση του Βύντρα και να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Θεοδωρόπουλου.

38' Ο Ραντζέλοβιτς ήταν πρωταγωνιστής στην καλύτερη ευκαιρία του Ολυμπιακού μέχρι στιγμής στο πρώτο ημίχρονο, όταν έπιασε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή της Λαμίας, με τον Θεοδωρόπουλο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

45' Λήξη του α' ημιχρόνου.

49' Πρώτη πολύ καλή διπλή ευκαιρία στην επανάληψη για τον Ολυμπιακό, όταν ο Καμαρά εξαπέλυσε ένα πολύ δυνατό σουτ από μακριά, με τον Θεοδωρόπουλο να εκτινάσεται και να αποκρούει εντυπωσιακά. Στη συνέχεια της φάσης, ο Ραντζέλοβιτς, αφού κοντρόλαρε, έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνά άουτ.

54' Μία ακόμη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, όταν από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, ο Αβραάμ Παπαδόπουλος έκανε κεφαλιά-πάσα, στον Σισέ ο οποίος σε προσπάθειά του από κοντά, έστειλε τη μπάλα άουτ.

55' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μορ πέρασε στη θέση του Ραντζέλοβιτς.

61' Μία ακόμη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό στο ματς, όταν ο Λοβέρα έκανε το επικίνδυνο γέμισμα από τα δεξιά, με τον Θεοδωρόπουλο να αναγκάζεται να διώξει δύσκολα σε κόρνερ, πέφτοντας στην αριστερή γωνία του.

68' Καλή στιγμή για τη Λαμία, όταν ο Μπουλούλης, μετά από ωραία ατομική ενέργεια από το κέντρο του γηπέδου, πέρασε τρεις αντιπάλους του και δοκίμασε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

69' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπιανκόνι πέρασε στη θέση του Σάσι.

71' Μακρινό σουτ του Λοβέρα για τον Ολυμπιακό με τον Θεοδωρόπουλο να μπλοκάρει.

73' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Νιάσε πέρασε στη θέση του Τάιρον.

76' Η Λαμία κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Αβραάμ Παπαδόπουλου στον Μπιανκόνι. Ωστόσο, στη συνέχεια και μέσω της εξέτασης της φάσης στο VAR, ο Μπιανκόνι υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, με αποτέλεσμα να πάρει πίσω την απόφασή του ο Βρέσκας.

82' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Σουντανί πέρασε στη θέση του Χασάν.

84' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μασούρας πέρασε στη θέση του Λοβέρα που τραυματίστηκε και δεν μπορούσε να συνεχίσει στο παιχνίδι.

88' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βλαχομήτρος πέρασε στη θέση του Μπεχαράνο.

89' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, να ανοίξει το σκορ, όταν ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Σισέ έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Θεοδωρόπουλου.

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+2' Καλή στιγμή για τη Λαμία να πετύχει το γκολ και να πάρει αυτή σκορ πρόκρισης, όταν ο Μπουλούλης εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, με τον Τζενετόπουλο να παίρνει την κεφαλιά και τη μπάλα να περνάει, ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Αλέν.

90+4' Τέλος του αγώνα