Πήρε τον πρώτο του βαθμό ο ΠΑΣ Λαμία, 0-0, με τον Παναιτωλικό στο "Αθανάσιος Διάκος"

Ισόπαλοι, χωρίς τέρματα, αναδείχθηκαν ΠΑΣ Λαμία και Παναιτωλικός στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Δευτέρας (19/10) στο "Αθανάσιος Διάκος" της φθιωτικής πρωτεύουσας και ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής της Super League Interwetten.

Οι "κυανόλευκοι", πήραν έτσι τον πρώτο τους βαθμό στο ντεμπούτο του Μπάμπη Τεννέ στην τρίτη του θητεία στον πάγκο της φθιωτικής ομάδας, γεγονός που θα βοηθήσει σημαντικά την ομάδα, στον ψυχολογικό κυρίως τομέα, ενόψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος.

Εμφανώς βελτιωμένη η ομάδα της Λαμίας, σε σχέση με το πρόσωπο που είχε παρουσιάσει στα τέσσερα πρώτα παιχνίδια της σεζόν, με καλύτερη ανασταλτική λειτουργία ενώ και στην επίθεση, χωρίς να πραγματοποιήσει πάρα πολλές ευκαιρίες, ήταν αυτή που δημιούργησε τις καλύτερες φάσεις για να πετύχει κάποιο τέρμα, αν και αυτό δεν επετεύχθη.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Επασί, Σκόνδρας, Ασίγκμπα, Αντέτζο, Βύντρα, Ρόμανιτς, Μπεχαράνο, Μπαχανάκ, Καραμάνος, Βασιλακάκης, Ντέλετιτς.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ, Λιάβας, Καρασαλίδης, Μάζουρεκ, Αριγίμπι, Ντάλσιο, Ντίας, Τζανακάκης, Κωνσταντόπουλος, Περέιρα, Γιάκολις.

1' Έναρξη της αναμέτρησης

4' Πρώτη ευκαιρία από πλευράς Λαμίας, με τον Ρόμανιτς να βγάζει τη σέντρα από τα αριστερά, τον Καραμάνο να κάνει την κεφαλιά και τον Κνετ να μπλοκάρει.

12' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία, όταν από ωραία μπαλιά του Μπεχαράνο για τον Ρόμανιτς, ο Σέρβος έκανε το σουτ από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή, με τον Κνετ να αποκρούει.

14' Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Ντουάρτε πέρασε στη θέση του Τζανακάκη που δεν μπορούσε να συνεχίσει στο ματς.

38' Σέντρα του Βασιλακάκη από τα αριστερά, ανάποδο ψαλίδι του Ντέλετιτς, η μπάλα άουτ σε μια πολύ καλή στιγμή για τη Λαμία στο ματς.

40' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Ο Αραμπούλι πέρασε στη θέση του Καραμάνου και ο Μπουλούλης στη θέση του Βασιλακάκης. Μπουλούλης.

41' Μία ακόμη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, όταν από μπαλιά του Ντέλετιτς για τον Ρόμανιτς, η μπάλα βρήκε στον Κωνσταντόπουλο και στη συνέχεια έδιωξε ο Κνετ, πριν προλάβει ο Σέρβος να πλασάρει και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Κνετ.

45+3' Λήξη του α' ημιχρόνου

48' Διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων για πέναλτι σε τράβηγμα του Περέιρα στον Αραμπούλι μέσα στην περιοχή του Παναιτωλικού, με τον διαιτητή Σκουλά, να μην υποδεικνύει κάποια παράβαση.

59' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Βέργος πέρασε στη θέση του Περέιρα.

68' Στην πρώτη αξιόλογη στιγμή του Παναιτωλικού στο παιχνίδι, ο Ντίας πάσαρε στο Βέργο, αυτός έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

70' Διπλή αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Μεντόσα πέρασε στη θέση του Αριγίμπι και ο Τσιγγάρας σε αυτή του Γιάκολις.

71' Καλή στιγμή για τη Λαμία, όταν ο Ντέλετιτς έκανε το σουτ από πλάγια θέση αριστερά μέσα στην περιοχή με τον Κνετ να αποκρούει.

75΄Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπιανκόνι πέρασε στη θέση του Αραμπούλι.

84' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Ο Χατζηστραβός πέρασε στη θέση του Σκόνδρα και ο Βασιλόγιαννης στη θέση του Ντέλετιτς.

87' Μακρινό συρτό σουτ του Ρόμανιτς για τη Λαμία, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Κνετ.

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων στο ματς.

90+4' Κόκκινη κάρτα για τη Λαμία. Οι "κυανόλευκοι" έμειναν με 10 παίκτες στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, αφού αποβλήθηκε ο Χατζηστραβός για δυνατό μαρκάρισμα στον Κωνσταντόπουλο. Ο διαιτητής Σκουλάς πήρε τη συγκεκριμένη απόφαση, αφού είδε ο ίδιος τη φάση στο VAR.

90+6' Λήξη της αναμέτρησης

Γράφει η Γιώτα Τριανταφύλλου  Ποτάμι ο χρόνος,αναζητώ τη χαρά.Αγκαλιά, με πόδια μπλεγμένα, ξεβρασμένα θέλω κι ανάγκες,πιάστηκα στο πρώτο κλαδίπου περνούσε.Κοίταξα...