Έγραψε ιστορία ο ΠΑΣ Λαμία, 4-1, τον Παναθηναϊκό στο χιονισμένο ΔΑΚ

Ιστορική νίκη για τον ΠΑΣ Λαμία ο οποίος συνέτριψε με 4-1 τον Παναθηναϊκό στο χιονισμένο ΔΑΚ, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τη φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Λαμία: Μελίσσας, Παντελιάδης, Αναστασόπουλος, Κουκόλης, Ασίγκμπα, Όμο, Καραγιάννης, Πίτι, Βουό, Βασιλαντωνόπουλος, Τσούκαλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Κουλιμπαλί, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Αυλωνίτης, Κουρμπέλης, Τζανδάρης, Λουντ, Βιγιαφάνιες, Αλτμαν, Πίσπας

Η εξέλιεξη του α' ημιχρόνου

5' 1-0 για τη Λαμία! Οι "κυανόλευκοι" στην πρώτη καλή στιγμή στο ματς, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, μετά από σέντρα του Βασιλαντωνόπουλου και ο Πίτι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Διούδη.

9'  Μετά από προσωπική προσπάθεια από τα δεξιά, ο Βιγιαφάνιες έκανε το σουτ με τους αμυντικούς της Λαμίας απομακρύνουν τη μπάλα.

11΄ Σουτ του Λουντ για τον Παναθηναϊκό έδιωξε σε κόρνερ ο Μελίσσας.

18΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες για τον Παναθηναϊκό, έδιωξε ο Μελίσσας.

19'  Νέα ευκαιρία για τη Λαμία, αρχικά με τον Βουό και στη συνέχεια με τον Πίτι, όμως κανείς από τους παίκτες του Μπάμπη Τεννέ, δεν κατάφεραν να την εκμεταλλευθούν.

28΄Καλή στιγμή για τη Λαμία, όταν μετά από σέντρα του Πίτι, μπλόκαρε ο Διούδης και μετά από νέα προσπάθεια Πίτι από αριστερά και γύρισμα στην περιοχή έδιωξαν οι αμυντικοί του "Τριφυλλιού" προ του Τσούκαλου.

29' Μακρινό φάουλ του Βιγιαφάνες, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Μελίσσας.

38' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίσει, όταν ο Λουντ έκανε το σουτ με τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι.

42' 2-0 η Λαμία. Μετά από ωραίο σουτ του Παντελιάδη και αφού η μπάλα βρήκε λίγο και στο πόδι αμυντικού του ΠΑΟ, η μπάλα κατέληξε στον ουρανό των διχτύων του Διούδη.

45+1' 3-0 η Λαμία. Καταπληκτική η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ σήμερα, καταφέρνει να τριπλασιάσει τα τέρματά της και να πάρει ακόμα και σκορ πρόκρισης από σήμερα! Ο Τσούκαλος έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Καραγιάννης έκανε την κεφαλιά στο ύψος της περιοχής και ο Πίτι από κοντά έκανε το 3-0 για τη Λαμία, με τους "πράσινους" να διαμαρτύρονται για οφσάιντ, το οποίο δεν ισχύει σε καμία περίπτωση όμως, αφού την ώρα της κεφαλιάς του Καραγιάννη προς τον Πίτι, ο Ισπανός μαρκάρεται κανονικά.

Τέλος α' ημιχρόνου

Έναρξη β' ημιχρόνου

54' Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βρει δίχτυα αλλά το τέρμα που σημείωσε ο Κουρμπέλης για οφσάιντ του σκόρερ.. Έντονα παράπονα από τους φιλοξενούμενους

60' Σουτ του Λουντ για τον Παναθηναϊκό, μπλόκαρε ο Μελίσσας.

61΄Νέα καλή στιγμή για τη Λαμία, με τον Τσούκαλο να σουτάρει και τον Διούδη να μπλοκάρει στην αντεπίθεση της Λαμίας. Νέα ευκαιρία στη συνέχεια με τον Βουό που καθυστέρησε στη μικρή περιοχή και κόπηκε από αμυντικούς.

82' 3-1 ο Παναθηναϊκός με καταπληκτικό ψηλοκρεμαστό σουτ του Μολίνς.

89' 4-1 ο ΠΑΣ Λαμία. Με τρομερό γκολ του Μάρκο Μπλάζιτς, η Λαμία, κατάφερε να πάρει και τέταρτο τέρμα.