Αποκλεισμός από το Κύπελλο Ελλάδας με... ψηλά το κεφάλι για τον ΠΑΣ Λαμία, 1-1, με τον ΠΑΟΚ στο "Αθανάσιος Διάκος"

Ισόπαλος, 1-1, ολοκληρώθηκε ο επαναληπτικός αγώνας της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας που διεξήχθη στο ΔΑΚ "Αθανάσιος Διάκος" της φθιωτικής πρωτεύουσας, ανάμεσα στον ΠΑΣ Λαμία και τον ΠΑΟΚ.

Θυμίζουμε, ότι ο δικέφαλος του βορρά, είχε τον πρώτο λόγο για να πάρει την πρόκριση, έχοντας το υπέρ του 5-2 από το πρώτο παιχνίδι στην Τούμπα, ωστόσο οι "κυανόλευκοι" πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση κόντρα στους Θεσσαλονικείς και "έπεσαν" με ψηλά το κεφάλι, με το ισόπαλο, 1-1, με τους "ασπρόμαυρους" να παίρνουν το πρώτο "εισιτήριο" για την ημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Νινούα στο 14' και Τζέιμς στο 52' οι ποδοσφαιριστές που διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

ΛΑΜΙΑ: Θεοδωρόπουλος, Τζέιμς, Παλαβαντσβίλι, Σαραμαντάς, Βύντρα, Μπιάρνασον, Γκαζαριάν, Προβυδάκης, Βασιλακάκης, Πίτι, Ρόμανιτς

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Λύρατζης, Μπαμπά, Νινούα, Σβαμπ, Καγκάβα, Μουργκ, Τζόλης, Σβιντέρσκι

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

1' Έναρξη του ματς

3' Πρώτη τελική για τον ΠΑΣ Λαμία. Το σουτ του Πίτι έξω από την περιοχή, πέρασε άουτ.

9' Πρώτη καλή στιγμή και για τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι, όταν ο Καγκάβα έδωσε στον Σφιντέρσκι και αυτός έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Θεοδωρόπουλο να διώχνει σε κόρνερ.

14' Γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ο Καγκάβα έστρωσε στο Νινούα και αυτός έκανε το πλασαριστό σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει στη δεξιά γωνία του Θεοδωρόπουλου για να γίνει το 0-1 για τον ΠΑΟΚ.

16' Πολύ καλή στιγμή για τη Λαμία να να ισοφαρίσει και μάλιστα με διπλή ευκαιρία, όταν ο Πίτι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Πασχαλάκη να αποκρούει και στη συνέχεια, νέο σουτ από τον Βασιλακάκη, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να αποκρούει ξανά.

27' Ο Σφιντέρσκι δοκίμασε το διαγώνιο σουτ, με τον Θεοδωρόπουλο να μπλοκάρει.

34' Ευκαιρία για τη Λαμία, όταν ο Πίτι εκτέλεσε φάουλ, με τον Γκαζαριάν να πιάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να βρίσκει στον Μιχαηλίδη και να φεύγει σε κόρνερ.

37' Νέα ευκαιρία για τον δικέφαλο του βορρά, όταν ο Τζόλης έδωσε στον Μπάμπα, αυτός έκανε το γύρισμα με τη μπάλα να περνάει παράλληλα από την εστία του Θεοδωρόπουλου.

43' Ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Σφιντέρσκι από τον Τζέιμς.

45' Ο Θεοδωρόπουλος απέκρουσε το πέναλτι του Σβαμπ και στη συνέχεια του σουτ του Μουργκ, πέρασε ψηλά άουτ, και έτσι διατηρήθηκε το 0-1 στο σκορ.

45' Ένα το λεπτό της καθυστέρησης.

45+1' Λήξη του α' ημιχρόνου

46' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Ο Σταμούλης και ο Κωστίκα πέρασαν στη θέση των Ρόμανιτς και Γκαζαριάν αντίστοιχα.

48' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ να πετύχει δεύτερο τέρμα, όταν ο Νινούα εκτέλεσε κόρνερ και ο Μιχαηλίδης πήρε την κεφαλιά στην "καρδιά" της άμυνας της Λαμίας, με τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Θεοδωρόπουλου.

52' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Από εκτέλεση κόρνερ του Πίτι από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Μπιάρνασον που ήταν στο δεύτερο δοκάρι και αυτός με το κεφάλι έδωσε στον Τζέιμς, ο οποίος με κεφαλιά από κοντά νίκησε τον Πασχαλάκη, κάνοντας το 1-1 για τη Λαμία.

65' Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Οι Ελ Καντουρί και Λάμπρου, πέρασαν στη θέση των Σβαμπ και Τζόλη αντίστοιχα.

66' Πολύ καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι, όταν ο Λύρατζης έπιασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με τον Θεοδωρόπουλο να πραγματοποιεί εκπληκτική απόκρουση, αφού εκτινάχθηκε στην αριστερή πλευρά της εστίας του, διώχνοντας μάλιστα με το δεξί του χέρι ενώ σε δεύτερο χρόνο, κατάφερε να μπλοκάρει.

68' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Τσιγγάρας πέρασε στη θέση του Νινούα

68' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Χατζηστραβός πέρασε στη θέση του Προβυδάκη.

75' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπουλούλης πέρασε στη θέση του Μπιάρνασον.

80' Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Οι Κρέσπο και Κούτσιας πέρασαν στη θέση των Μιχαηλίδη και Μουργκ.

83' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Νικολόπουλος πέρασε στη θέση του Βασιλακάκη.

87' Πολύ καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ να πετύχει δεύτερο τέρμα, όταν ο Σφιντέρσκι με ωραία μεταβίβαση βρήκε τον Λάμπρου που μπήκε στην περιοχή της Λαμίας, δοκίμαστε το σουτ, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+4' Τέλος της αναμέτρησης