Ήττα για τον ΠΑΣ Λαμία με 2-0 από τον ΠΑΟΚ

Την ήττα με 2-0 γνώρισε ο ΠΑΣ Λαμία από τον ΠΑΟΚ στο ματς που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής (29/11) στο ΔΑΚ "Αθανάσιος Διάκος" της φθιωτικής πρωτεύουσας στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Super League Interwetten.

Οι "κυανόλευκοι", δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στους "ασπρόμαυρους" οι οποίοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έτσι έμειναν για όγδοο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη και για έκτο χωρίς να πάρουν ούτε βαθμό. Οι γηπεδούχοι απείλησαν ελάχιστα τους φιλοξενούμενους, χάνοντας τη σπουδαιότερη ευκαιρία τους όταν ήταν ήδη πίσω στο σκορ με 0-2.

Από την άλλη, με το "τρίποντο" που πήρε ο ΠΑΟΚ στη Λαμία, ανέβηκε στη δεύτερη θέση βαθμολογίας, φτάνοντας πλέον τους 21 βαθμούς, μένοντας στο -1 από τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας, Ολυμπιακό, ενώ βρίσκεται στο +2 από τον τρίτο πλέον, Άρη, μετά την ήττα που γνώρισε στο ντέρμπι του Σαββάτου (28/11) κόντρα στους Πειραιώτες.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Επασί, Σκόνδρας, Ασίγκμπα, Αντέτζο, Μπαχανάκ, Μπεχαράνο, Μπουλούλης, Ρόμανιτς, Ντέλετιτς, Καραμάνος, Τσούκαλος

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ουαγκέ, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Περέιρα, Ντάγκλας Αουγκούστο, Ελ Καντουρί, Νινούα, Μουργκ, Τζόλης, Σφιντέρσκι

Η εξέλιξη του α' ημιχρόνου:

1' Έναρξη του αγώνα

10' Χωρίς κάποια ουσιαστική φάση ολοκληρώθηκαν τα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα.

12' Γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ο Ελ Καντουρί βρήκε με ωραία κάθετη μπαλιά τον Ουαγκέ, αυτός έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Τζόλης με πλασέ, νίκησε τον Επασί, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του για το 0-1.

21' Νέα ευκαιρία του ΠΑΟΚ, με το σουτ του Τζόλη έξω από την περιοχή και τη μπάλα να φεύγει άουτ.

23' Πρώτη καλή στιγμή από πλευράς Λαμίας, όταν ο Ντέλετιτς μπήκε στην περιοχή των φιλοξενούμενων μετά από ωραία προσωπική κίνηση, έκανε το σουτ, με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Πασχαλάκη.

25' Κεφαλιά του Τσούκαλου, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης σε μία ακόμη αξιόλογη φάση για τη Λαμία στο ματς.

29' Νέα καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι, όταν από προωθημένη μπαλιά από τον Νινούα και στραβοκλωτσιά του Αντέτζο, ο Μουργκ βρέθηκε απέναντι από τον Επασί με τον γκολκίπερ της Λαμίας να αποκρούει και τη συνέχεια αφού η μπάλα βρήκε και στον Μουργκ, κατέληξε άουτ.

45' Αναγκαστική αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τζανετόπουλος πέρασε στη θέση του ανήμπορου να συνεχίσει Ασίγκμπα.

45+1' Λήξη του α' ημιχρόνου

46' Έναρξη του β' ημιχρόνου

46' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπάμπης Τεννές, πέρασε στο ματς τον Σαραμαντά στη θέση του Μπάχανακ.

53' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βασιλόγιαννης πέρασε στη θέση του Ρόμανιτς.

54' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ να διπλασιάσει τα τέρματά του, όταν ο Μουργκ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Τζόλη να κάνει το πλασέ στην κίνηση από κοντά και τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του Επασί.

60' Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Οι Α. Ζίβκοβιτς και Βιεϊρίνια, πέρασαν στη θέση των Μουργκ και Τζόλη.

62' Διπλή αλλαγή και για τη Λαμία που ολοκλήρωσε τις αλλαγές της. Οι Αραμπούλι και Βασιλακάκης πέρασαν στη θέση των Τσούκαλου και Σκόνδρα αντίστοιχα.

64' Γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια, δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ, νίκησε τον Επασί κάνοντας το 0-2 για τους Θεσσαλονικείς.

71' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Σβαμπ πέρασε στη θέση του Ελ Καντουρί.

75' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Λαμία, να μειώσει στο σκορ, όταν από σέντρα του Ντέλετιτς από τα αριστερά, ο Βασιλόγιαννης μόνος απέναντι στον Πασχαλάκη, έκανε το σουτ στην κίνηση, με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

78' Σουτ του Ντόουγκλας Αουγκούστο έξω από την περιοχή για τον ΠΑΟΚ, η μπάλα πέρασε άουτ.

79' Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Μετά από ωραία συνεργασία των Σφιντέρσκι, Βιεϊρίνια και Α. Ζίβκοβιτς, ο τελευταίος γύρισε τη μπάλα από τα αριστερά, αυτή κόντραρε και βγήκε σε κόρνερ. Ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, με τον Ίνγκασον να κάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να περνά λίγο άουτ.

81' Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Τσιγγάρας πέρασε στη θέση του Νινούα και ο Τσόλακ σε αυτή του Σφιντέρσκι.

85' Νέα καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Α. Ζίφκοβιτς να βγάζει τη σέντρα, ο Ουαγκέ πήρε την κεφαλιά και ο Επασί μπλόκαρε.

89' Σουτ του Βασιλόγιαννη μέσα από την περιοχή του ΠΑΟΚ,  το σουτ που έκανε όμως ήταν κακό και έφυγε άουτ.

90+4' Τέλος της αναμέτρησης.