ΠΑΣ Λαμία - Ξάνθη 0-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ολοκληρώθηκε ο αγώνας της 16ης αγωνιστικής της Super League Σουρωτή ανάμεσα στον ΠΑΣ Λαμία και την Ξάνθη που διεξάγεται στο ΔΑΚ Λαμίας με τους "κυανόλευκους" να γνωρίζουν την ήττα με 0-1.

ΠΑΣ Λαμία (Μπάμμης Τεννές): Μελίσσας, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Μπλάζιτς, Όμο, Πίτι, , Βασιλαντωνόπουλος, Τσούκαλος, Βάντερσον, Βουό.

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Κασάδο, Σβάρνας, Λισγάρας, Φασίδης, Φλίσκας, Μεχία, Ντε Λούκας, Λουσέρο, Τριάδης, Γέντρισεκ.

Η εξέλιξη του Α' ημιχρόνου:

Συμπληρώθηκαν τα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα, χωρίς να υπάρχει κάποια αξιόλογη φάση ή προσπάθεια στον αγώνα και από τις δύο πλευρές.

15' Σουτ του Βουό για τη Λαμία, η μπάλα βρήκε σε σώματα των παικτών της Ξάνθης και στη συνέχεια νέο μακρινό σουτ του Παντελιάδη, η μπάλα πέρασε άουτ.

25' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τη Λαμία στο ίδιο λεπτό. Αρχικά, μετά από σέντρα του Βάντερσον από τα δεξιά, σουτ του Τσούκαλου από την περιοχή, απέκρουσε με δυσκολία ο Ζίβκοβιτς και στη συνέχεια, από σέντρα του Τσούκαλου από τα δεξιά, ο Αναστασιάδης δεν έπιασε όπως ήθελε την κεφαλιά με τον Ζίβκοβιτς να μπλοκάρει.

30' Μετά από καλή συνεργασία του Πίτι με τον Βάντερσον, ο Ισπανός έκανε το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει σε σώματα.

31' Από πλάγιο του Παντελιάδη, ο Όμο έπιασε την κεφαλιά με τον Ζίβκοβιτς να μπλοκάρει δύσκολα.

34' 0-1 για την Ξάνθη. Καταπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μεχία που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον  Μελίσσα και οι Θρακιώτες πήραν κεφάλι στο σκορ.

42' Πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Λαμία να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, όταν ο Πίτι εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Όμο πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους, πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

45+1' Ευκαιρία για την Ξάνθη να πετύχει και δεύτερο τέρμα, όταν ο Φασίδης έπιασε το μακρινό σουτ με τον Μελίσσα να παραχωρεί δύσκολα το κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

45+2' Νέα ευκαιρία για τη Ξάνθη όταν από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μεχία και πάλι, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μελίσσα.

Λήξη α' ημιχρόνου

Έναρξη β' ημιχρόνου

46' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Όμο και Βουό, άφησαν τις θέσεις τους στον Αναστασόπουλο και Ακόστα αντίστοιχα.

50' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πίτι για τη Λαμία, ο Ζίβκοβιτς έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ, με το αντίθετο χέρι.

51' Ο Ακόστα έκλεψε τη μπάλα, μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, γύρισε τη μπάλα στο δεύτετο δοκάρι εκεί που ο Πίτι έκανε την προβολή, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

56' Νέα ευκαιρία για τη Λαμία, με τον Ακόστα να κάνει την κίνηση από τα αριστερά, γύρισε τη μπάλα στον Πίτι, που τη βρήκε με το πόδι, στέλνοντάς την άουτ.

57' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Ντουρίσκοβιτς πέρασε στη θέση του Τριάδη.

59' Ο Ντουρίσκοβιτς έβγαλε επικίνδυνα την παράλληλη σέντρα με τη μπάλα να βρίσκει σε σώματα των παικτών της Λαμίας και να περνά κόρνερ από το οποίο δεν κέρδισαν κάτι οι Θρακιώτες.

71' Κεφαλιά του Πίτι, μετά από σέντρα του Ακόστα από τα αριστερά διώχνει δύσκολα ο Ζίβκοβιτς αλλά ο βοηθός υπέδειξε σε θέση οφ σάιντ τον Ισπανό.

72' Αλλαγή για τη Λαμία. ο Καραγιάννης πέρασε στη θέση του Βάτνερσον.

74' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Σιλά πέρασε στη θέση του Φασίδη.

79' Νέα καλή στιγμή για τη Λαμία να ισοφαρίσει, όταν ο Καραγιάννης έκανε ωραία ενέργεια μέσα στην περιοχή της Ξάνθης, έβγαλε τη σέντρα προς τα αριστερά με τον Ακόστα να μην προλαβαίνει και στη συνέχεια μακρινό διαγώνιο σουτ του Παντελιάδη, πέρασε άουτ.

80' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μελλιόπουλος πέρασε στη θέση του Ντε Λούκας.

89' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πίτι για τη Λαμία, η μπάλα σε σώματα και κόρνερ, από το οποίο δεν κέρδισε κάτι η ομάδα της Φθιώτιδας.

90+3' Μονοκόμματο σουτ του Πίτι από τα δεξιά, πέρασε άουτ η μπάλα.

90+5' Σέντρα του Πίτι από τα δεξιά, κεφαλιά του Αναστασόπουλου, άουτ η μπάλα.