Πασκουάλ: «Δεν παίξαμε άμυνα στο τρίτο 10λεπτο»

Στην αμυντική «κατάρρευση» του Παναθηναϊκού στην τρίτη περίοδο, στάθηκε ο Τσάβι Πασκουάλ στη συνέντευξη Τύπου, μετά την ήττα από τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας, για την 11η αγωνιστική της Euroleague.

«Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στη Ζαλγκίρις για τη νίκη της», είπε αρχικά ο Καταλανός τεχνικός και συνέχισε: «Ήταν ένα παιχνίδι του οποίου είχαμε τον έλεγχο για 13-14 λεπτά. Ακολούθως δεν βρίσκαμε τρόπο να σκοράρουμε.

Νομίζω ότι ήταν σημαντικό το σημείο στο τέλος του ημιχρόνου όπου ο Βουγιούκας δεν κατάφερε να σκοράρει. Στη συνέχεια δεχθήκαμε ένα γκολ-φάουλ στον αιφνιδιασμό, χάσαμε το ριμπάουντ και έτσι η Ζαλγκίρις έκανε ένα σερί 4-0 που ήταν πολύ σημαντικό.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις έπαιξε πολύ καλύτερα από εμάς, δεν παίξαμε καθόλου άμυνα και έτσι πήρε ένα σημαντικό αβαντάζ. Στο τέταρτο δεκάλεπτο πολεμήσαμε, είχαμε κάποιες πιθανότητες να διεκδικήσουμε τη νίκη αλλά στο τέλος αποδείχθηκε ανέφικτο».

Σχετικά με τον Λούκας Λεκαβίτσιους, τόνισε: «Είναι ένας παίκτης που βελτιώνεται συνεχώς και βοηθά την ομάδα κυρίως στην επίθεση, διότι στην άμυνα κάνει κάποια λάθη. Είναι νεαρός και είμαστε πολύ χαρούμενοι που τον έχουμε μαζί μας. Βελτιώνεται μέρα με τη μέρα και στο μέλλον θα μας βοηθήσει πολύ».