Πέρασαν Μάριμπορ και Ρόζενμποργκ

Με ένα καταπληκτικό γκολ (σουτ έξω από την περιοχή) του Κάρλος Ζέκα στο 52ο λεπτό, η Κοπεγχάγη επιβλήθηκε και στη Δανία της ουαλικής Νιου Σέιντς και προκρίθηκε στο γ΄ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, με δύο νίκες. Ο Ερυθρός Αστέρας κράτησε στη Φινλανδία απέναντι στην Ελσίνκι και προκρίθηκε, παρά την ήττα του (1-2), ενώ στο πιο δραματικό παιχνίδι της βραδιάς, η Μάριμπορ σκόραρε στο 117΄ με τον Κρέτου και πήρε την πρόκριση από την ΑΙΚ στην παράταση. Η Ρόζενμποργκ επέβαλε το νόμο του «Λέρκενταλ» απέναντι στην ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, τη νίκησε 2-0 και προκρίθηκε, υπερκαλύπτοντας την ήττα του πρώτου παιχνιδιού, ενώ η Καραμπάχ είχε εύκολο έργο απέναντι στην Ντάνταλκ.

Το ταξίδι στον  Νομό Έβρου είχε και δυσάρεστα απρόοπτα. Συνάντησα στην Ορεστιάδα τον ιντερνετικό μου φίλο Χρήστο. Η χαρά μεγάλη και από τις δύο πλευρές, μέχρι την...